دولت با حمایت از توسعه و رشد اقتصاد روستایی به دنبال رفع ریشه های معضل مهاجرت و حاشیه نشینی است. – خبر زنده

سید ابراهیم رئیسی پنجشنبه شب در نشست خبری پایان سفر استان البرز با بیان اینکه نمی توانم روند سفرهای استانی را به تعویق بیاندازم یا متوقف کنم، گفت: در نظر داریم در اسرع وقت وضعیت همه استان ها را بررسی کنیم و این سفر لازم بود

رئیس جمهور همچنین استان البرز را دارای ظرفیت های قابل توجه صنعتی، کشاورزی و گردشگری دانست و گفت: استان البرز نیز پذیرای مهاجران زیادی است اما شاخص های توسعه و زیرساخت استان با رشد بالای جمعیت به دلیل مهاجرت به استان تناسبی ندارد.

رئیسی پایین بودن سرانه آموزشی، ورزشی و درمانی را یکی از پیامدهای مهاجرت برای استان البرز برشمرد و افزود: فضاها و افزایش سرانه های ورزشی گفت: به زودی راهکارها به ویژه ساخت مدارس جدید در استان آغاز می شود. با کمک خیرین

رئیس جمهور در خصوص بازدید از پروژه قطار شهری کرج گفت: متاسفانه این پروژه 15 سال است که در حال اجراست و هنوز جای کار زیاد است. از مدیران استانی خواسته شد تا برنامه زمانبندی دقیق و بسته پیشنهادی در مورد نحوه، مکان و نحوه تامین مالی پروژه ارائه دهند تا بتوانیم با سرعت بیشتری نسبت به اجرای آن اقدام کنیم.

رئیسی با اشاره به وجود بیش از 3500 واحد صنعتی و 30 مرکز تحقیقاتی مهم در استان البرز گفت: واحدهای صنعتی و پژوهشی استان نمادی از مهارت و دانش هستند که می توانند آنها را برای تحقق اهداف شعار امسال پیوند دهند. حمایت کمک به رونق تولید، اشتغال زایی و افزایش و رونق فعالیت واحدهای دانش بنیان.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: یکی از بخش‌هایی که ظرفیت بالایی برای اجرای فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان دارد، املاک صنعتی است و در صورت حمایت از ارتقای فعالیت واحدهای صنعتی در این املاک برای حمایت از فعالیت‌ها، بخش قابل توجهی از هدف، افزایش دو برابری تعداد شرکت های دانش بنیان است.

  دزدی افسانه ای خاندان پهلوی توسط ایرانیان

رئیسی همچنین به موضوع ترویج تقسیمات کشوری در استان البرز اشاره کرد و گفت: در جلسه شورای اداری مقرر شد استاندار گزارشی را به دولت ارائه کند تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود. تا حد امکان.”

رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر شرکت هایی که در استان البرز فعال هستند اما مالیات آنها در حوزه مالیاتی تهران پرداخت می شود، گفت: از وزیر اقتصاد و دارایی خواستم تا با شرکت هایی که در استان دیگری فعالیت می کنند، به این موضوع رسیدگی کنند. در صورت امکان پرداخت مالیات در محدوده مالیاتی همان استان محل فعالیت خود در تهران ثبت نام کرده اند.

رئیسی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر راهکارهای دولت برای ساماندهی مهاجرت و حاشیه نشینی در استان البرز گفت: یکی از مهم ترین دلایل مهاجرت و حاشیه نشینی کم تحرکی اقتصاد روستاها و شهرهای کوچک است.

رئیس جمهور افزود: امروزه اکثر روستاهای کشور به آب، برق، گاز، راه و سرویس بهداشتی دسترسی دارند اما روستائیان و ساکنان شهرهای کوچک به دلیل فعال نبودن اقتصاد محل سکونت خود تمایل به مهاجرت دارند. “

رئیسی افزود: دولت با تخصیص تسهیلات لازم و اجرای حمایت هایی از جمله خرید تضمینی محصول و افزایش قیمت خرید تضمینی با تشویق روستاییان به سکونت در روستاها در تلاش است تا اقتصاد روستایی را فعال کند. در این سفر بیشتر وام ها برای بخش کشاورزی است.

دیدگاهتان را بنویسید