دستیابی به توافق در جریان مذاکرات وین نیازمند تلاش است – خبر زنده

به گزارش فارس، پیتر استانو، سخنگوی ارشد روابط خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه گفت که مذاکرات در وین ادامه دارد و طرفین به توافق نهایی نزدیک شده اند.

به نقل از روزنامه فرانسوی فیگارو، سخنگوی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: مذاکرات در وین ادامه دارد. ما به توافق نهایی نزدیک هستیم، اما هنوز به آن نقطه نرسیده ایم.»

وی تلاش های لازم برای دستیابی به توافق در وین را مشخص نکرد.[رسیدن به توافق] “این کار نیاز به تلاش دارد.”

پیتر استانو گفت: “ما هماهنگ کننده هستیم.” [مذاکرات وین] ما نمی توانیم در مورد مذاکرات جاری اظهار نظر کنیم. ما نگران عدم پایبندی به ایران هستیم».

مذاکرات برای لغو تحریم ها در وین چند ماه است که متوقف شده است. دولت آمریکا از آغاز مذاکرات بارها به جای ارائه ابتکار عملی برای پیشبرد مذاکرات، تلاش کرده است تا کشورهای مختلف را به تاخیر و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند.

کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا در ماه‌های اخیر و پس از توقف مذاکرات در وین، به رویه معمول خود مبنی بر توسل به عملیات روانی و رسانه‌ای برای متهم کردن ایران و تبرئه ایران روی آورده‌اند.
آنها با ربط دادن مذاکرات به جنگ اوکراین، ابتدا مدعی شدند که روسیه مانع از مذاکرات شده است.

پس از اینکه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جریان دیدار حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه ایران به صراحت اعلام کرد که موضوع درخواست مسکو برای همکاری با ایران پس از اجرای کامل برجام مانعی برای ادامه مذاکرات نیست، کشورهای غربی موضوع ایران با این ادعا مطرح شد که درخواست تهران برای حذف سپاه از فهرست سازمان های موسوم به تروریستی مذاکرات را به بن بست رسانده است.

  نمایندگان مجلس با مشت و لگد از یکدیگر استقبال می کنند

یکی از دلایل شکست طرف های آمریکایی در انجام اقدامات لازم در مذاکرات وین، مخالفت اعضای کنگره با سیاست دولت بایدن در قبال برجام بود. یکی از انتقاداتی که به این گروه از قانونگذاران آمریکایی وارد است این است که برجام به همه حوزه های مناقشه آمریکا با ایران از جمله فعالیت های منطقه ای و برنامه موشکی ایران نمی پردازد.

پیتر استانو در واکنش به اقدامات ایران در دستور کار در واکنش به قطعنامه های ضد ایرانی غرب گفت: ما از این بابت نگران هستیم و باید به اجرای کامل برجام بازگردیم.

سی ان ان امروز گزارش داد که متحدان آمریکا نگران هستند که دولت بایدن هیچ طرح جایگزینی برای شکست ادعایی مذاکرات با بریکس ندارد.

این در حالی است که سایت شبکه خبری سیوان چند روز پیش در مطلبی تحلیلی به دولت بایدن هشدار داده بود که دستش از گزینه ها علیه ایران خالی است.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که آمریکا قادر به مقاومت در برابر فشار تحریم ها علیه ایران نیست و تاثیر تحریم ها به مرور زمان کاهش یافته است.

جو بایدن، وزیر خزانه داری، با اشاره به سوء استفاده دولت دونالد ترامپ از تحریم ها، به وزارت خزانه داری دستور داد تا وضعیت سیستم تحریم های آمریکا را بررسی کند.

این مطالعه که در اکتبر 2021 منتشر شد، نشان داد که استفاده از تحریم‌ها از سال 2000 تا کنون 933 درصد افزایش یافته است و استفاده از دلار را حتی توسط متحدان آمریکا، به‌ویژه در دوره ترامپ، کاهش داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دشمنان آمریکا – و برخی از متحدان ما – اکنون استفاده از دلار و تماس‌های خود با سیستم مالی آمریکا را در معاملات خارج از کشور کاهش می‌دهند». «در حالی که دلایل زیادی برای چنین تغییراتی فراتر از تحریم های مالی آمریکا وجود دارد، ما باید آگاه باشیم که چنین روندهایی می تواند اثربخشی تحریم های ما را تضعیف کند.

  قرص Covid 19 Pfizer دارای مجوز از سازمان بهداشت جهانی - خبر زنده

بر اساس چنین واقعیت هایی، وزارت خزانه داری آمریکا تاکید کرد که حفظ ماهیت تحریم ها مستلزم “مدرن سازی” آنها و اتخاذ سیاست هایی برای بهبود اجرای آنها است. شواهد مختلف نشان می دهد که دولت بایدن نتوانسته است از کاهش تدریجی اثرات تحریم ها علیه ایران جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید