در وین چه خبر است؟ | انجمن 24

در وین چه خبر است؟

انجمن 24- بر اساس توافق روسای هیأت‌ها، مذاکره‌کنندگان ارشد جمهوری اسلامی ایران و سه کشور اروپایی بعد از ظهر امروز به‌مدت دو روز به‌طور موقت به پایتخت‌ها بازمی‌گردند تا درباره مواضع سیاسی و رایزنی‌های خود گفتگو کنند. اما مذاکرات کارشناسی بدون وقفه ادامه خواهد داشت.

شایان ذکر است که بازگشت مذاکره کنندگان ارشد به معنای پایان دور هشتم مذاکرات نیست.

روز جمعه نیز با حضور انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات وین، طبق روال گذشته با روسای هیات های مذاکره کننده ایران و سه کشور اروپایی مذاکره شد.

پیش از این دیدار، علی باقری، مذاکره کننده ارشد کشورمان و انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات در وین دیدارهای دوجانبه ای داشتند.


بیشتر بخوانید: بورل: امکان توافق با ایران در مذاکرات وین وجود دارد


«بررسی فرآیند» و «تدارکات اجرایی» برای رفع تحریم‌ها دو موضوعی بود که در روزهای اخیر در دستور کار مذاکره‌کنندگان وین قرار داشت.

در دو هفته اخیر که مذاکرات بدون وقفه و با جدیت بیشتری در جریان است، به نظر می رسد روند رو به جلو، اما به کندی پیش می رود. کشورهای مختلف بر این باورند که اختلافات در هر چهار حوزه کاهش تحریم‌ها، راستی‌آزمایی، پادمان‌ها و مسائل هسته‌ای کاهش یافته است، اگرچه مسائل مهمی باقی مانده است که باید حل شوند.

دیپلمات‌های نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایران درباره تحولات اخیر به‌ویژه رویکرد ایران در رفع تحریم‌ها می‌گویند تحریم‌ها ناقض توافق ۲۰۱۵ است که مانع عادی‌سازی روابط تجاری ایران با جهان می‌شود و بخشی از مکانیزم فشار حداکثری پس از دونالد ترامپ بود. تشکیل شده است، صرف نظر از نام تحریم های اعمال شده، باید لغو شوند و این موضع قاطع ایران در مذاکرات به ویژه در دولت ابراهیم رییسی و به دنبال آن تیم مذاکره کننده وی در وین است.

ایران گفت: تحریم هایی که از سال 2018 به طور گسترده و یک جانبه از سوی آمریکا علیه ایران اعمال شده و گاه تحریم هایی با عناوین دیگر از جمله مبارزه با تروریسم و ​​حقوق بشر مانع اجرای موثر برجام شده است. ، لغو تحریم ها نباید تحت هیچ عنوانی تحت الشعاع تحریم های یکجانبه آمریکا پس از سال 2018 قرار گیرد. در عین حال، آمریکا و کشورهای اروپایی به هر طریق ممکن در اتاق مذاکره و همچنین در عرصه رسانه‌ای و سیاسی تلاش می‌کنند ایران را وادار به عقب‌نشینی از این موضع کنند. تلاشی که تاکنون بی فایده بوده است.

مقامات اروپایی علاوه بر پشت درهای بسته، ایران را در پشت تریبون های سیاسی و رسمی تهدید و رجزخوانی می کنند.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه برای دومین بار در دو هفته گذشته تلاش کرد ایران را عامل شکست مذاکرات وین معرفی کند.

اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه زمانی بیان شد که جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری پس از نشست غیررسمی وزارت خارجه فرانسه در فرانسه گفت که احتمالاً یک برنامه اقدام مشترک جامع با ایران مورد توافق قرار خواهد گرفت.

او گفت: «فضای مذاکرات در حال حاضر بهتر از قبل از کریسمس است. من قبل از کریسمس بدبین بودم، اما امروز فکر می کنم امکان توافق وجود دارد. ما باید کار خود را تسریع کنیم، زیرا اگر ایران به یک قدرت هسته ای تبدیل شود، چیزی برای مذاکره وجود نخواهد داشت، توافق در واقع می خواهد آن را متوقف کند.

بورل گفت: «توافق به خوبی عمل کرد تا زمانی که رئیس جمهور ترامپ تصمیم به کناره گیری گرفت. پس از آمریکا، ما می خواهیم توافق برگردد و ایران اجرا شود.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین و رئیس تیم مذاکره کننده روسیه در مذاکرات روز جمعه هشدار داد که با پیشرفت مذاکرات در وین، برخی از مخالفان برجام فعال تر خواهند شد.

اولیانوف در توییتر خود نوشت: با پیشرفت مذاکرات در وین، مخالفان برجام در انظار عمومی فعال تر و سرکش تر شده اند. این مایه تاسف و تاسف است. اکثر کشورها از جمله گروه پنج (1 + 4) به دنبال احیای توافق هسته ای و لغو تحریم ها هستند.

به نظر می رسد رویکرد کمتر سازنده سه کشور اروپایی در مذاکرات، مانند ریگی در کفش، مذاکرات را فلج می کند تا هر چه زودتر پایان یابد، تا جایی که صدای یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل، روسیه، شنیده شد. شنیده .

دیدگاهتان را بنویسید