در مورد دیابت بارداری چه می دانید؟

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم در تشریح دیابت بارداری و علت آن تاکید کرد: افراد مبتلا به دیابت بارداری بعد از بارداری در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند و بعد از بارداری باید سالانه توسط پزشک معاینه شوند.

دیابت بارداری

انجمن 24 – دکتر بابک پزشکی گفت: یکی از انواع دیابت دیابت بارداری است و همانطور که از نامش پیداست در دوران بارداری بروز می کند. هر اختلالی در میزان گلوکز که در سه ماهه دوم یا سوم بارداری در خانم باردار ایجاد شود، دیابت بارداری نامیده می شود.

وی افزود: بر اساس پروتکل وزارت بهداشت، تمامی زنان باردار باید در هفته 24 تا 28 بارداری آزمایش تحمل گلوکز خوراکی را انجام دهند. در این آزمایش به خانم 75 گرم گلوکز خوراکی داده می شود، قند خون ناشتا، قند خون یک ساعت بعد از خوردن گلوکز و قند خون دو ساعت بعد از خوردن گلوکز اندازه گیری می شود. اگر قند خون ناشتا بالای 95، قند خون یک ساعته بالای 180 و قند خون دو ساعته بالای 153 باشد، زن مبتلا به دیابت بارداری است.


بیشتر بخوانید: هشدار؛ بروز دیابت در حال افزایش است


وی با تاکید بر اینکه دیابت بارداری با آزمایش قابل تشخیص است، گفت: دیابت بارداری ممکن است علائمی مانند پرخوری، افزایش ادرار، زیاده روی در الکل، کاهش وزن و … نداشته باشد. دیابت بارداری در اثر تولید یک سری هورمون ها که از جفت ترشح می شود و باعث مقاومت به انسولین در زن باردار می شود، ایجاد می شود.

به گزارش وزارت بهداشت، این پزشک ادامه داد: در رابطه با دیابت بارداری لازم به ذکر است که این افراد پس از بارداری در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند. اگرچه می گوییم بعد از بارداری نیازی به انسولین نیست و دارو قطع می شود، اما این افراد باید هر ساله به پزشک مراجعه کنند و قند خون خود را چک کنند زیرا در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند.

دیدگاهتان را بنویسید