در حال حاضر بحث جابجایی وزرا نداریم – خبر زنده

به گزارش تسنیم، سید محمد حسینی معاون امور مجلس رئیس جمهور شامگاه چهارشنبه 7 اردیبهشت 1393 در برنامه «خط اول» شبکه خبر با اشاره به بحث تقسیم نسبی قوا گفت: سه نفر. نیروها وظایف و وظایف خاص خود را دارند. همچنین تعامل و تعامل داشته باشید. به عنوان مثال قوه قضائیه یک نهاد مستقل است اما مسائل بودجه ای و پرسنلی این دستگاه و مواردی از این دست (ارسال لایحه به مجلس) مربوط به قوه مجریه است و سازمان بازرسی متقابلاً وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی را کنترل می کند. در عین حال، قوای سه گانه از یکدیگر جدا، در برخی موارد به لحاظ حقوقی مرتبط و دارای همپوشانی هستند و طبق قانون اساسی در کشور تفکیک مطلق قوا وجود ندارد.

وی با تاکید بر تعامل بین نمایندگان و کارکنان دولت تصریح کرد: دولت سیزدهم تاکنون تعامل سازنده ای با مجلس داشته است.

معاون رئیس جمهور افزود: تعامل مجلس و دولت راهگشاست و امام و رهبر فرزانه انقلاب همواره بر آن تاکید داشته و فرموده اند که باید این همکاری، همدلی و هم افزایی برای حل مشکلات کشور وجود داشته باشد. مشکلات حاشیه ای مشکل ساز خواهد شد، بنابراین اصل این است که برای پیشبرد امور و غلبه بر مشکلات با هم کار کنیم و با تمام توان، همدلی و هم افزایی به مردم خدمت کنیم.

معاون امور مجلس رئیس جمهور با اشاره به مهم ترین وظایف این نماینده مجلس یادآور شد: در کنار وظایف تقنینی، از دیگر وظایف مهم نمایندگان، نظارت است. برای انجام این مسئولیت، برخی از نمایندگان پارلمان اروپا سوالاتی دارند که باید به آنها پاسخ دهیم. «حتی از کمیسیون سوال نپرسید یا در کمیسیون یا دادگاه با توضیحات وزیر خود را قانع نکنید و در دادگاه رای ندهید.

وی افزود: نمایندگان مجلس در جامعه حضور دارند و اغلب مشکلات مردم را منتقل می کنند، معاونت پارلمانی رئیس جمهور و معاونان وزیر نیز این دغدغه ها و مطالبات را به دولت می رسانند تا در حد امکانات و اعتبارات و در مواقع لزوم اقدام کند. آنها زمینه را برای دیدار نمایندگان مجلس با رئیس جمهور و وزرا فراهم می کنند به طوری که نمایندگان مجلس تاکنون بیش از 1700 جلسه با وزرا داشته اند و این آمار بی سابقه نشان از تعامل بسیار خوب وزرا با نمایندگانی دارد که در این زمینه دقت زیادی داشته اند.

حسینی یادآور شد: مسائل و امور کشور به هم گره خورده است و این امر باید با همکاری و مشارکت مسئولان محقق شود. قانون اساسی برای هر بخش وظایفی را مشخص کرده است و تعامل و همکاری در حل مشکلات جامعه بسیار مؤثر است. بر این اساس در این مدت همواره جلساتی برای تعامل و هم اندیشی بین مجلس و دولت برگزار می شد.

  رایزنی تهران – مسکو در خصوص به رسمیت شناختن نظام بانکی - خبر زنده

وی گفت: در این راستا جلسات سران سه قوه به صورت منظم و مستمر برگزار می شود. همچنین هماهنگ کردیم که روز پنجشنبه مجلس منطقه با رئیس جمهور جلسه داشته باشد. تاکنون 229 نماینده در این جلسات شرکت کرده اند، «یا مسائل کشوری را مطرح کرده اند، موضوع دیگر حضور وزرا و روسای سازمان ها در کمیسیون ها، فراکسیون ها و جلسات مجلس است که با نمایندگان مجلس بحث و تبادل نظر می کنند.

حسینی افزود: دولت در ماه مبارک رمضان میزبان نمایندگان در سالن اجلاس سران بود. در این جلسه سران دو قوه و برخی از وزرا و نمایندگان به تحلیل وضعیت اقتصادی کشور و بیان تصمیمات خود برای عبور از مشکلات پرداختند. جلسه مشابهی در 10 آذر سال گذشته به میزبانی خانه ملت برگزار شد.

نایب رئیس مجلس گفت: در سفرهای استانی نمایندگانی رئیس جمهور و وزرا را همراهی می کنند و در جلسه شورای اداری و تصمیماتی که اتخاذ می شود نقش آفرینی می کنند. در هشت ماه گذشته، دولت تعامل سازنده ای با قانون گذاران داشته است و هیچکس نمی تواند بگوید که به مقامات دولتی و رئیس جمهور دسترسی ندارد. قبل از سفر استانی از تمامی نمایندگان استان دعوت می کنیم تا پیشنهادات و درخواست های خود را با حضور معاون اجرایی رئیس جمهور ارائه کنند تا در حد امکان در مصوبات سفر مورد استفاده قرار گیرد.

حسینی تاکید کرد: البته به دلیل محدودیت های اعتباری و مالی نمی توان به همه درخواست ها پاسخ مثبت داد، اما مشکلات در اولویت هستند و مشکلات اصلی مردم در نظر گرفته می شود.

معاون امور مجلس رئیس جمهور با اشاره به مهم ترین لوایح در دستور کار دولت گفت: در ابتدا با 139 لایحه به جا مانده از دولت قبل مواجه بودیم و بر اساس آیین نامه داخلی مجلس و دولت داریم. این 139 لایحه را بررسی کردیم و با دستگاه های ذیربط مشورت و در دولت مطرح کردیم و به این نتیجه رسیدیم که 113 مورد را درخواست و 23 مورد را به دلیل ناقص بودن برخی از آنها برگردانیم.

وی افزود: دولت سیزدهم تاکنون 22 لایحه ارائه کرده است و درخواست ما از مجلس به نفع طرح های نمایندگان و لوایح دولت برای اولویت دادن به این لایحه است چرا که این لایحه در دستگاه ها، کمیسیون ها و جلسات مختلف دولت مطرح می شود. «بررسی کارشناسی انجام می شود و وزن مالی آن لحاظ می شود و به مجلس ارائه می شود. مجلس نیز فرصت کافی برای بررسی در کمیته ویژه و صحن علنی دارد، اما برخی از پیشنهاداتی که ارائه می شود به اندازه کافی جامع نیستند.

  افزایش 10 تا 20 درصدی حقوق مشکلات کارمندان را حل نمی کند - خبر زنده

حسینی تاکید کرد: در حال حاضر طرح ها و لایحه های متعددی در دستور کار مجلس قرار دارد که از آن جمله می توان به طرح شفافیت مضاعف، طرح صنفی، اصلاح ماده 100 توسط شهرداری ها و نحوه توزیع مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد که موافقان یا مخالفان توضیح می دهند. موافق دولت است: «البته دولت بر این است که لوایح لازم را تدوین کند تا نمایندگان خلاء قانونی احساس نکنند.

معاون امور مجلس رئیس جمهور در بخشی دیگر گفت: امسال موضوع اصلی و کلی که دولت و مجلس باید به آن توجه جدی داشته باشند برنامه پنج ساله هفتم توسعه کشور است. منتظر ابلاغ سیاست های مشترک هستیم، در عین حال کار در سازمان برنامه و بودجه آغاز شده است و امیدواریم با استفاده از سند تحول دولت، برنامه ارزنده ای تدوین و به تصویب مجلس برسد.

وی ادامه داد: در این مدت بالغ بر 1300 سوال از سوی وزرا مطرح شده است. در مرحله اول نمایندگان مجلس وزارتخانه ها با نمایندگان گفتگو می کنند. تاکنون 6 موضوع در مجلس رسیده که با توضیحات وزیر خط، نماینده محترم قانع شده و کار به رای گذاشته نشده است.

حسینی با اشاره به مرز تنفیذ و نظارت گفت: در بحث تقنینی این تفکیک مشخص است و مشکلی نداریم، اما تعیین مرز بین نظارت و اجرا نیاز به تفکر بیشتری برای تعیین مصادیق دارد، این مصداق بارز انتصابات است. مربوط به آن بر عهده دولت است و رهبر معظم انقلاب صریحاً به نمایندگان هشدار داده اند که وارد عمل نشوند. البته معمولاً وزرا و مدیران ارشد در هنگام انتصاب مدیران با افراد و گروه های مرجع از جمله نمایندگان مشورت می کنند، اما نباید پیشنهاد آنها را بپذیرند. اما با تجربه زیاد ورود به عرصه اجرا و انتصابات به ضرر نمایندگان تمام می شود چرا که از همان ابتدا عده ای با انتخاب آنها مخالفت می کنند و ضعف های بعدی مدیر به حساب آنها نوشته می شود.

حسینی در پاسخ به این سوال که آیا در دولت بحثی برای جابه جایی وزرا وجود دارد؟ وی افزود: تاکنون در دولت بحثی درباره جابه جایی وزرا مطرح نشده است اما از عملکرد وزرا و استانداران تقدیر خواهد شد و تمرکز بر رفع نقاط ضعف خواهد بود.

وی ادامه داد: از ابتدای دولت برخی افراد بحث تغییر وزرا را مطرح کردند و این موضوع در فضای مجازی و برخی رسانه ها مطرح شد اما تاکنون نه در دولت بحثی مطرح شده است و نه استیضاحی در مجلس. ” امیدواریم در آینده به جای تقابل، شاهد همکاری و پاسخگویی به مطالبات منطقی نمایندگان و مردم باشیم و نمایندگان آگاه باشند که موفقیت دولت، موفقیت مجلس نیز هست.

  2000 کیلومتر را با موشک های کروز سپاه هدف قرار دهید

وی افزود: این دولت یک دولت مردمی، تحول آفرین و پرتلاش است و به جای توجه به حاشیه نشینان، تمام توان خود را برای خدمت به مردم و پیشرفت کشور به کار می گیرد و البته مجلس نیز با این رویکرد پیوند خورده است. “

نایب رئیس مجلس با اشاره به بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری و تکلیف مسئولان نسبت به ایشان، تاکید کرد: دولت موظف است دستورات مقام معظم رهبری مانند سؤالات مقام معظم رهبری را سریعاً اجرا کند. در جلسه دولت بحث و تبادل نظر شد و بر تعهدات وزارت علوم و سایر دستگاه ها در این زمینه تاکید شد.

حسینی در خصوص ادغام معاونت های پارلمانی و قانونی رئیس جمهور گفت: نماینده مجلس و معاونت وظایف سنگین و مهمی دارند که ادغام آنها ضرورتی ندارد. نماینده مجلس برای ارائه نظر دولت در مورد طرح ها و لوایح و همچنین پاسخگویی به تذکرات و سوالات و رسیدگی به درخواست های نمایندگان باید دائماً با نمایندگان در تماس باشد و در مجلس حضور داشته باشد. به دیگران بپردازید. سوالات از سوی دیگر، دپارتمان حقوقی با پرونده های متعدد حل و فصل اختلافات بین آژانس ها و همچنین بسیاری از پرونده های مهم حقوقی در عرصه بین المللی مواجه است. با توجه به این دلایل و اهمیت جایگاه دو معاونت، ادغام در مأموریت دو گروه آسیب می بیند. در خصوص معاونت های وزارتخانه ها یک مورد تنزل به سطح مرکزی بود که با جایگاه معاونان مواجه شدیم چرا که تضعیف این جایگاه به ضرر دولت و مجلس است.

سید محمد حسینی بر تعامل دولت با نخبگان و دانشگاهیان تاکید کرد: در سفرهای استانی علاوه بر ارتباط نزدیک با مردم، جلساتی با دانشمندان، کارشناسان و مدیران داریم و از دیدگاه های مختلف برای رفع ابهامات و مشکلات استفاده می کنیم. توضیحات لازم را ارائه کنید و این لینک های وبینار در زمانی که دانشگاه ها حضور نداشتند ایجاد شد. رئیس جمهور همچنین تاکید کرد که با نخبگان و دانشگاهیان در ارتباط است و خود رئیس جمهور پیشگام این نشست ها و گفتگوها با فرهیختگان، صاحب نظران و صاحب نظران بود و جلسات متعددی در ماه مبارک رمضان داشت.

دیدگاهتان را بنویسید