دخالت رادیو و تلویزیون در تولیدات صوتی و تصویری غیرقانونی است – خبر زنده

دخالت رادیو و تلویزیون در تولیدات صوتی و تصویری غیرقانونی است

 – خبر زنده
انجمن 24 حجت الاسلام احمد مازنی در دهمین دوره ریاست جمهوری خود و رئیس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس درباره تصمیم سترا و مشروعیت ایجاد سترا، تلوبیون، تلوبیون پلاس گفت: وظایف دستگاه های مختلف از جمله صدا و سیما، وزارت ارتباطات و وزارت اسلامی است. فرهنگ و اسلام گرایش اما به دلیل وقفه در کار مدیران صدا و سیما و تعلل هیئت رئیسه مجلس دهم اجازه رسیدگی به آن داده نشد. به نظر من صدا و سیما قبلا از تعهدات قانونی خود فراتر رفته و به وزارت ارشاد و وزارت ارتباطات پیوسته است. مجلس یازدهم با دادن اختیارات غیرقانونی به صدا و سیما اشتباه کرد. راه درست این است که ابتدا قانون مدیریت و نظارت بر صدا و سیما مطابق قانون اساسی تصویب شود و سپس بودجه این سازمان در چارچوب قانون تخصیص یابد.

افزایش اختیارات صدا و سیما در زمینه تولید و پخش فیلم. بودجه عمومی کشور با عناوینی مانند ساترا و تشکیل شبکه هایی مانند تلوبیون و تلوبیون پلاس، برای رقابت با بخش خصوصی هر روز با اعتراض نمایندگان مجلس، هنرمندان و کارشناسان مواجه است.

حجت الاسلام احمد مازنی در دهمین دوره ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس انتخاب و جایگزین جمشید جعفرپور شد. او یک سال در این سمت بود. درباره تصمیم ساترا و قانونی بودن ایجاد ساترا، تلوبیون، تبیون پلاس صحبت کردیم.

مشروح مصاحبه این نماینده مجلس را در سایت ایران بخوانید:

در سال های اخیر اکثر رسانه ها تحت فشارهایی قرار گرفته اند تا صدای مردم کمتر از بوروکرات ها شنیده شود، «انتقاد» در رسانه ها و اعمال محدودیت ها چه اهمیتی دارد؟

  تاکید دکتر محبر بر استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای کاهش مصرف و جبران کمبود برق / ماموریت وزارت نیرو برای پیگیری انتقال آب از دریا - خبر زنده

رسانه ها می توانند چشم و گوش مردم و کارمندان باشند. اگر آزادی رسانه ها نقض شود، زمینه برای پذیرش شایعه عوامل مخرب فراهم می شود. از سوی دیگر، وقتی مردم نتوانند صدای خود را از طریق رسانه های قانونی به گوش مردم برسانند، با مسئولان خیابانی صحبت می کنند.

البته طبق اصل 27 قانون اساسی تظاهرات و راهپیمایی ها در معابر و اماکن تا زمانی که مخل به مبانی اسلام و مسلح نباشد آزاد است، اما در صورت انعکاس صدای مردم از طریق رسانه های قانونی انجام می شود. نیازی به راهپیمایی و هزینه رسانه ای رایگان نیست، بسیار کمتر از تظاهرات خیابانی، به ویژه در شرایط فعلی که شاهد نقض مطالبات حقوق بشری هستیم.

چرا مجلس بودجه و اختیارات را به سازمانی (سازمان تنظیمی) داد که قانونی برای آن تصویب نشده است؟

موضوع سازمان تنظیم مقررات در کمیسیون فرهنگی مجلس دهم مطرح شد و پس از بحث و گفت وگوی همه جانبه بین نهادهای ذیربط، وظایف دستگاه های مختلف از جمله صدا و سیما، وزارت ارتباطات و وزارت فرهنگ و اسلام مطرح شد. رهنمودهایی تعیین شد و تعلل هیئت رئیسه مجلس دهم فرصتی برای رسیدگی در دادگاه پیدا نکرد. به نظر من صدا و سیما قبلا از تعهدات قانونی خود فراتر رفته و به وزارت ارشاد و وزارت ارتباطات پیوسته است. مجلس یازدهم با دادن اختیارات غیرقانونی به صدا و سیما اشتباه کرد. راه درست این است که ابتدا قانون مدیریت و نظارت بر صدا و سیما مطابق قانون اساسی تصویب شود و سپس بودجه این سازمان در چارچوب قانون تخصیص یابد.

  قانون جدید سفر به ترکیه

نیاز رادیو و تلویزیون به عنوان بخش دولتی برای رقابت با بخش خصوصی چیست و به چه منظوری؟

واقعیت این است که صدا و سیما رقیب بخش خصوصی است در حالی که بخش خصوصی در ایران فاقد رسانه است. علاوه بر این، صدا و سیما به عنوان بدنه یک جریان اقلیت خاص عمل می کند، در حالی که قانوناً باید رسانه ملی باشد و امکانات آن در دسترس همه مردم باشد.


بیشتر بخوانید: هدف از ادامه تخریب ناجوانمردانه آیت الله هاشمی رفسنجانی چیست؟


پیشنهاد من این است که با اصلاح بند مربوط به صدا و سیما در اصل 44 قانون اساسی با ابلاغ سیاست های مشترک راه را برای رسانه های صوتی و تصویری زیر نظر سازمان صدا و سیما باز کنیم.

باید توجه داشته باشید که صدا و سیما ممیزی های بیشتری دارد. آیا ورود صدا و سیما به آب ها فضای رقابتی را از بین نمی برد و محدودیت ها و ممیزی های بیشتری ایجاد نمی کند؟

موضوع دخالت صدا و سیما در تولیدات صوتی و تصویری نیز به اصرار رسانه ها بر تفسیر ملموس قانون اساسی بازمی گردد. در حالی که این مسائل بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید