داستان وقفه شش ساعته در فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ – خبر زنده

به گزارش ایسنا، بروز اختلال در شبکه های اجتماعی مشکل تازه و عجیبی نیست و هر از چند گاهی اخباری از مشکلات ارتباطی در شبکه اجتماعی جهانی به گوش می رسد. با این حال، گاهی اوقات وقفه در سکوها غیرعادی است. و حتی می تواند ساعت ها طول بکشد و منجر به اعتراض مصرف کنندگان شود. اما معمولاً پس از گذشت چند ساعت و با بازگشت این شبکه ها به حالت عادی، علیرغم آسیب هایی که ممکن است به کسب و کار و شرکت وارد شده باشد، این مشکل دیگر برای کاربر ایجاد نمی شود، زیرا او همچنان می تواند از شبکه مورد علاقه خود استفاده کند. ..

در این میان یکی از جنجالی ترین تخلفات 1400 مربوط به فیسبوک بود که به دلیل داشتن واتس اپ و اینستاگرام، هم پیام رسان ها و هم شبکه اجتماعی را نقض کرد. اگرچه اینستاگرام در آگوست و سپتامبر 1400 بسته شد و هزاران کاربر در سراسر جهان برای دسترسی به این شبکه اجتماعی با مشکل مواجه شدند، اما یکی از بزرگترین قطعی‌ها در ماه‌ها و حتی دومین قطعی بزرگ از سال 2008، سپتامبر 1400 بود، زمانی که خدمات فیس بوک از جمله فیس بوک بود. واتس اپ، اینستاگرام و مسنجر به مدت شش ساعت از کار افتاده اند.

علاوه بر اپلیکیشن های اصلی فیس بوک، سایر سرویس های این شرکت از جمله Facebook WorkPolice و Aquiles نیز تحت تاثیر این قطعی قرار گرفتند و بسیاری از کاربران جهانی این سرویس ها به سیگنال، توییتر و تلگرام حمله کردند تا جایی که البته تلگرام به داخل ایران فیلتر شد. برای چندین سال و برای مدت کوتاهی کند بوده است. در همان زمان، قطع شش ساعته خدمات فیس بوک به گفته نت بلاک ها 500 میلیون دلار برای اقتصاد جهانی هزینه داشت و ضرر 7 میلیارد دلاری را به مدیرعامل فیس بوک مارک زاکربرگ وارد کرد.

  راه اندازی یک سیستم جامع برای تسهیل ارتباط دولت با نخبگان و کارشناسان

البته، پس از اصلاح وقفه شش ساعته، که ابتدا به عنوان یک مشکل فنی و در نهایت به عنوان یک “تغییر پیکربندی اشتباه” شناسایی شد، فیس بوک دوباره برای کمتر از یک هفته برای کمتر از یک هفته از کار افتاد و هزاران کاربر شبکه را ترک کرد. شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن اشتراک‌گذاری عکس اینستاگرام از مشکل دسترسی به سرویس‌ها خبر دادند و این بار فیس‌بوک تغییرات اشتباه پیکربندی را دلیل تعطیلی جهانی دوم سرویس‌های خود اعلام کرد.

اما در ایران به دلیل سابقه فیلترینگ و قطع و یا کندی پهنای باند که به طور ناگهانی در برخی از شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها مانند فیلتر تلگرام و توییتر و یا تداخل خانه و وایبر رخ داده است، اخبار مربوط به چنین تداخلی در بین مصرف کنندگان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از طرفی قبل از اینکه افراد حاضر در این شبکه های اجتماعی به دنبال رفع بی نظمی و امنیت آنها باشند، می خواهند بدانند آیا مشکلات ایجاد شده در شبکه جهانی به دلیل تصمیم مسئولان برای فیلترینگ است یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید