خطر جهانی سل مقاوم به دارو – خبر زنده

به گزارش ایسنا، مطالعات نشان می دهد که باکتری عامل تب حصبه در حال تطبیق با آخرین آنتی بیوتیکی است که هنوز برای درمان آن استفاده می شود، اما مقاومت دارویی به این معنی است که کنترل شیوع آن بسیار دشوارتر خواهد بود.

نتایج آزمایش بر روی چندین سویه مختلف S Typhi جهش هایی را نشان می دهد که آنها را در برابر آنتی بیوتیک آزیترومایسین مقاوم می کند و این سویه ها به سرعت جایگزین سویه های دیگر می شوند. نمونه‌های آزمایشی بین سال‌های 2014 و 2019 در نپال، بنگلادش، پاکستان و هند جمع‌آوری شدند.

به گفته متخصصان، این یافته ها اثربخشی تمام داروهای ضد میکروبی خوراکی را برای درمان سل تهدید می کند.

ظهور و گسترش سریع سویه‌های بسیار مقاوم S. typhi در سال‌های اخیر یک نگرانی بوده است و نیاز به گسترش فوری اقدامات پیشگیرانه، به‌ویژه در کشورهای پرخطر را نشان می‌دهد.

باکتری عامل تب حصبه معمولاً با مصرف آب آلوده در مدفوع بیمار پخش می شود، اگرچه اقدامات بهداشتی را می توان به روش های مختلفی پخش کرد. این بیماری در صورت درمان نشدن می تواند تا 20 درصد مرگ و میر را از بین ببرد، اگرچه درمان مرگ و میر را بین یک تا چهار درصد کاهش می دهد.

به گزارش اسپوتنیک نیوز، این بیماری با وضعیت نامناسب بهداشتی در نقاطی از جهان در حال گسترش است و سالانه چندین میلیون مورد در جنوب آسیا و آفریقا و همچنین چند صد تا چند هزار مورد در ایالات متحده گزارش می شود.

  حرکت عجیب هالک ایرانی در برخورد با ترسناک ترین مرد جهان! فیلم

دیدگاهتان را بنویسید