خطر احیای تاج در کشور – خبر زنده

دکتر حمید سوری در گفت وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت ولیعهد در جهان و ایران گفت: از آنجایی که Omicron به گزینه غالب در بسیاری از کشورها تبدیل شده است، طبیعتا به دلیل کاهش شدت بیماری، تعداد مرگ و میرها کاهش یافته است. و بستری شدن در بیمارستان کاهش یافته است اما با وجود نوسانات همچنان در بسیاری از کشورها مشاهده می شود. به همین دلیل هرگز از مراکز معتبر جهانی صحبتی مبنی بر خاموش کردن این بیماری همه گیر نشده است.

وی افزود: وقتی می‌توان گفت همه‌گیری برطرف شده یا همه‌گیری تمام شده است، حداقل دو دوره از بیماری گذشته است و مورد جدیدی نداریم. در نهایت چون این اتفاق نیفتاد، طبیعتاً باید روند اپیدمی را رصد و پیگیری می‌کردیم. علاوه بر این، چون در کشور ما که سیستم تشخیصی فعالی وجود ندارد، تعداد آزمایشات کاهش یافت و نتوانستیم تصویر خیلی واضحی از اپیدمی در کشور داشته باشیم، اما در کشورهای با تشخیص فعال مشخص شد که این نوسانات ناشی از عفونت و قیام

افزایش بروز بیماری عروق کرونر قلب در کشورهای اطراف ایران
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 50 کشور جهان با افزایش ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب مواجه هستند، گفت: متاسفانه برخی از این موارد به تدریج در منطقه در حال افزایش است. کشورهایی مانند عربستان سعودی، کویت، امارات، پاکستان، عراق، قطر و … که همگی دارای افزایش ابتلا هستند. به ویژه با توجه به اینکه اخیراً زائران از عتبات بازگشته اند، نگرانی هایی مبنی بر افزایش تعداد مبتلایان در کشورمان وجود دارد.

  چهارمین روز از تخریب مترو روی پل آبادان / تعداد کشته شدگان به 19 نفر رسید / امروز آخرین روز برای جستجو و نجات است. - خبر زنده

خطر احیای تاج در کشور

وی با تاکید بر لزوم تشخیص این بیماری در کشور گفت: در حال حاضر کشور ما در خطر افزایش ابتلا به این بیماری و پیک قرار دارد. برای کنترل این موضوع باید نظام سلامت آماده شود. تعداد آزمایش‌ها باید افزایش یابد، کنترل‌های مرزی، هوایی و زمینی و غیره باید افزایش یابد، باید نظارت کنیم تا ببینیم شیوع در کجا رخ می‌دهد و به سرعت شناسایی و واکنش نشان دهیم. بر این اساس باید تیم های واکنش سریع را فعال کنیم. همچنین باید دید امنیت جامعه ما چقدر است، اگر اوج جدیدی بیاید و بالا بیاید، سطح امنیت جامعه ما به اندازه ای است که بتوانیم کنار بیاییم یا به دلیل زمان و تعداد، سطح امنیت کاهش یافته است. افراد حساس جامعه افزایش یافته است. نتیجه این است که می توانیم اوج بعدی را ببینیم.

شرایط تاج شکننده تر از قبل است
وی درباره نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایط فعلی گفت: در حال حاضر وضعیت اپیدمی کاملا شکننده است و حتی با احتمال کم بازگشت همه گیری باید از آن محافظت کنیم. آیا مطالعات محلی داریم که ثابت کند و نشان دهد در فضاهای مختلف باید ماسک بزنیم یا نه؟ مطالعاتی در کشورهای مختلف انجام شده است و با توجه به اندازه گیری سطح ریسک برخی امکانات یا سخت گیری ها را تغییر داده اند حتی در یک کشور لزوماً یک شهر با شهر دیگر مدل مشابهی ندارد. بنابراین برای تحلیل شرایط به اطلاعات و تحقیقات محلی نیاز داریم و ثانیاً میزان ریسک را ارزیابی کرده و بر اساس سنجش میزان ریسک استفاده یا عدم استفاده از ماسک را اعلام کنیم. به عنوان فردی که در اپیدمیولوژی تخصص دارد و از ابتدا با تاج سر و کار داشته ام، پوشیدن ماسک را به هیچ وجه توصیه نمی کنم. البته صرفا برای اعلام علنی باید بدانیم که ورزشگاهی با تراکم جمعیت بالا نیز روباز محسوب می شود اما در آنجا احتمال آلودگی بسیار زیاد است. بنابراین نمی توان این گونه قضاوت کرد. بنابراین نمی توان چنین توصیه ای را از نظر علمی کرد. مخصوصاً اکنون که وضعیت کرونا در حال شکننده‌تر شدن است و اخبار نگران‌کننده‌ای به گوش می‌رسد، من به هیچ وجه با تسهیل رسمی رعایت پروتکل موافق نیستم.

  دیدار با وزیر امور خارجه ایران بسیار مهم است

سوری گفت: در حال حاضر، سویه غالب همچنان سویه omicron است، اما اشکال مختلفی از زیر متغیرهای omicron وجود دارد. متأسفانه از آنجایی که سیستم توالی یابی ویروس در کشور نداریم، نمی توانیم در مورد گزینه های فرعی موجود در کشور قضاوت زیادی داشته باشیم. به نظر می رسد گزینه های فرعی BA4 و BA5 نیز مسری هستند، اما هیچ مدرک قانع کننده ای برای این موضوع وجود ندارد.

تزریق دوز یادآور و شرایط آن
این متخصص اپیدمیولوژی درباره شرایط تزریق دوزهای یادآور واکسن تاج نیز به ایسنا گفت: واکسیناسیون تاج در خوشبینانه ترین شکل و حدود 70 درصد موثر است. یعنی اگر 100 درصد افراد واکسینه شوند، 70 درصد آنها ایمن خواهند بود. حال اگر دو دوز تزریق شود، احتمال ایمنی افزایش می یابد. از طرفی با گذشت زمان از سطح ایمنی انسان کاسته می شود. این واکسن ها معمولاً چهار تا شش ماه پس از آخرین تزریق سطح ایمنی را کاهش می دهند و فرد دیگر از این بیماری مصون نیست. بنابراین باید دوباره تزریق شوند. به هر حال بستگی به این دارد که یک نظرسنجی در سطح ملی انجام دهیم و ببینیم سطح امنیت عمومی چقدر است، آیا واقعاً سطح امنیت کاهش یافته است یا فکر می کنیم کاهش یافته است. باید بیاموزیم که بدون مستندات علمی به ویژه اسناد بومی حل و دفاع غیر ممکن است.

سوری ادامه داد: متأسفانه شاخه پژوهش یا بازوی پژوهشی که نیاز به تصمیم گیری در حوزه سلامت دارد بسیار ضعیف است. باید دست علمی را برای تصمیم‌گیری در کشورمان در حوزه سلامت تقویت کنیم تا جایی که اشتباهات تصمیم‌گیری به حداقل برسد.

  70 درصد جمعیت ایران تنها در 40 درصد کشور زندگی می کنند - خبر زنده

وی بیان کرد: لازم به ذکر است که هدف از دوز این است که افرادی که سطح ایمنی آنها کاهش یافته است تزریق بوستر برای افزایش مجدد سطح ایمنی است. اگر تزریق دوز تقویت کننده واقعا ضروری باشد و بر اساس مطالعات به این نتیجه برسیم توصیه می شود. در عین حال با شرایطی که لینک کردیم و اعلام کردیم همه چیز طبیعی است و … مردم از دوز تزریقی استقبال می کنند مشخص نیست. همچنین باید برای تشویق مردم به دریافت دوز بعدی واکسن کار کرد. در غیر این صورت ممکن است آسیب ببیند و پس از آن تعمیر آن بسیار دشوار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید