دسته‌ها
بلاگ

«خدمات ویژه رسیدگی به پرونده های ارائه شده از سوی مجلس» در قوه قضائیه راه اندازی می شود – خبر زنده

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری با اشاره به ارسال پرونده های ارسالی مجلس شورای اسلامی به قوه قضائیه گفت: بنا به دستور رئیس قوه قضائیه دو شعبه در دادگاه و دادسرا برای رسیدگی به پرونده ها تشکیل شده است. از سوی مجلس ارسال شده است.» جرایم اقتصادی در حال اصلاح بیشتر است و امیدواریم هر چه زودتر این موضوع حل شود.

دادستان کل کشور افزود: گزارش هایی که تاکنون در قالب ماده 234 آیین نامه داخلی اتاق، تحقیق و تفحص و نظارت مجلس به قوه قضائیه ارسال شده در چارچوب قانونی به شعبه تجدیدنظر ارسال شده است. “

دادستان کل کشور تصریح کرد: یکی از مشکلات ما این است که تعداد قابل توجهی از گزارش های ارائه شده به قوه قضائیه به گونه ای است که مستندات جرم کاملاً مشخص نیست و وقتی قاضی آنها را از نظر قضایی بررسی می کند نظارتی وجود ندارد. عناصر ارتکاب جرم به موجب قانون.

منتظری تاکید کرد: بنابراین این امکان وجود دارد که نمایندگان مجلس موضوعی را از منظر نمایندگی خود بررسی کنند و آن را تخلف قابل تعقیب تلقی کنند. اما قاضی هنگام رسیدگی به گزارش در قوه قضائیه، اقداماتی را که در گزارشات ذکر شده است، مطابق قانون انجام می‌دهد و در مواردی که قانون جرم محسوب می‌شود، می‌تواند بر اساس آن تصمیم بگیرد.

وی گفت: امیدواریم مجلس به این موضوع توجه بیشتری داشته باشد. البته در گفت و گو با رئیس کمیسیون عمومی 90 مجلس از یکی دو قاضی حتی قاضی خواستم بازنشسته شوند تا موضوع از نظر قضایی بررسی شود.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: البته با حضور اعضای شورا به عنوان قاضی همراه با نمایندگان مجلس پس از ارسال گزارش به قوه قضائیه به نحو مقتضی رسیدگی خواهد شد.

منتظری برخی از تأخیرها در دادگاه ها را طبیعی دانست و افزود: بار قوه قضاییه بسیار زیاد است و حتی مواردی که طبق قانون باید به طور فوق العاده رسیدگی شود، کار را گسترش داده است. بخشی دیگر به دلیل پیچیدگی پرونده های سنگینی است که از یک دستگاه می آید و قاضی باید سریعا به آن رسیدگی کند و تصمیم بگیرد.

وی افزود: یکی دیگر از واقعیت هایی که تا حدودی باعث کندی قوه قضائیه شده است، کمبود شدید نیروی کار و دستگاه قضایی است. متأسفانه بار سنگینی بر دوش قضات و شعب گذاشته شده است و در حال حاضر پرونده های گسترده ای در برخی از شعب مهم دادسرا و دادگاه وجود دارد که نمی توان از قاضی انتظار تأخیر داد اما ما وظیفه داریم با همه پرونده ها رسیدگی کنیم. هر چه زودتر با این موضوع مقابله کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خروج از نسخه موبایل