حواشی ملاقات با رئیس در یک کارخانه لاستیک سازی؛ پا دل کارگران را می آزارد – خبر زنده

به گزارش تسنیم، عقربه های ساعت نشان می دهد که بیست دقیقه تا ساعت پنج عصر باقی مانده است. ماشین در خیابان پاستور آماده تردد است، مقصد ما کارخانه لاستیک ایران است. راه خیلی طولانی نیست. پنج کیلومتر جاده مخصوص کرج. حدود ساعت 17:30 از درب ورودی کارخانه وارد می شویم. یکی از اولین چیزهایی که همانطور که انتظار می رفت توجه ما را به خود جلب کرد، حجم عظیم تایرهای کوچک و بزرگ چیده شده در محوطه کارخانه بود.

به پادگان می رویم که رئیس جمهور باید یک ساعت دیگر در بین کارگران کارخانه باشد. وارد سوله می شویم، صندلی های زیادی چیده شده و چندین نفر مثل همیشه صدا و بلندگوها و چیزهای دیگر را چک می کنند. در چند متری کارگران همچنان مشغول کار هستند. همه به محض ورود به سالن متوجه بوی نامطبوع لاستیک داغ، صدای ماشین های کارخانه و گرمای سوله شدیم. ساعت ها کار کردن در چنین محیطی واقعا آسان نیست.

اکثر کارگران این کارخانه جوان هستند. ساعت نزدیک به شش شب است و خستگی در چهره هایشان مشخص است. هر از گاهی به صندلی ها نگاه می کنم که یکی یکی پر می شوند، کارگرانی که از سوله های دیگر می آیند و قبل از ورود و ورود به مجتمع دعوت نامه های خود را نشان می دهند. تعداد کارگران کم کم کم می شود و ماشین ها هر چند دقیقه یکبار یکی پس از دیگری خاموش می شوند.

در عین حال کارگری را می بینم که جثه کوچک و اندامی بسیار لاغر و چهره ای واقعا خسته دارد که به سختی می تواند چرخی را با چند حلقه لاستیکی داخل آن حرکت دهد. تنها با چند دقیقه تماشای سختی کار برخی از کارگران در ساعات پایانی کار می توان متوجه شد که این مدیران برخی کارگاه ها و کارخانه ها چقدر بی انصافی می کنند که گاه بدون عذرخواهی دیر پرداخت می کنند یا به سایر حقوق خود توجه می کنند. آنها نمی کنند. صحبت های تیم دفاعی رئیس جمهور نشان می دهد که رئیس جمهور تا دقایقی دیگر وارد کارخانه تایرسازی ایران می شود.

  احتمال جایگزینی نازنین زاگری با 530 میلیون دلار - خبر زنده

حجت الله عبدالملکی که خود نیز با لباس آبی و مشکی در جلسه کارگری حاضر شده بود به آیت الله رییسی سلام کرد. آقایان فتح رئیس بنیاد مستضعفان و منصوری استاندار تهران نیز در کنار رئیس جمهور هستند. قبل از حضور در جلسه کارگران، بازدید کوتاهی از خط تولید کارخانه انجام می شود و کارکنان ایران تایر از میزان تولید روزانه و کیفیت محصولات به آقای رییسی گزارش می دهند. جالب است بدانید کارخانه لاستیک سازی در ایران (وابسته به بنیاد مستضعفان) روزانه بیش از 11000 حلقه لاستیک تولید می کند. در این بازدید یکی از مدیران کارخانه اظهار داشت که در این کارخانه از تمام ظرفیت تولید خود استفاده کرده ایم و می خواهیم مکان جدیدی را برای افزایش تولید محصولات اختصاص دهیم. آقای فتح در حضور رئیس جمهور قول مساعدت در این زمینه را داده است.

این بازدید به پایان رسید و آقای رییسی در جمع کارگران حضور داشت و پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و قرائت قرآن اولین سخنران مراسم آقای پرویز فتح بود. وقتی به واکنش ها و صحبت های کارگران نگاه می کنم متوجه می شوم که از رئیس بنیاد مستضعفان راضی هستند.

آقای فتح در جمع رئیس قوه مجریه و وزرای کار و صمت به بیان برخی از مهمترین مطالبات و دغدغه های جامعه کارگری پرداختند. سکوت شدیدی در بین کارگران حاکم شد تا اینکه رئیس بنیاد خطاب به کارگران کارخانه گفت: از زبان شما؟ و صدای کف زدن و سوت کارگران در سوله پیچید. بعد از آقای فتح نوبت به 6 نماینده صنفی رسید که صحبت کنند. قبل از سخنرانی مجری مراسم به دلیل محدودیت زمانی به نفر اول تذکر داد که در عرض سه دقیقه سخنرانی کند. اولی به چند مورد از حقوق کارگران اشاره کرد. مجری برنامه در خلال صحبت های خود بارها یادآور شد که فرصت سخنرانی اش تمام شده است اما بارها دغدغه های جامعه کارگری را بیان کرد و بارها مورد تشویق حضار قرار گرفت.

  چین بار دیگر با تحریم های آمریکا علیه ایران مخالف است

اعضای بعدی هر کدام به نمایندگی از خود و به نمایندگی از طبقه کارگر و زحمتکش در حضور رئیس جمهور به بحث و تبادل نظر پرداختند. یکی از این نمایندگان با لهجه شیرین اصفهانی، دلسوزانه از آقای ریسی خواست تا به نگرانی کارگران رسیدگی کند. وی خطاب به آقای ریسی گفت: در کشور ما زیبا نیست که شرکت ها عنوان شرکت تامین نیروی کار را داشته باشند و کارشان دلال بودن نیروی کار باشد. پس از سخنان نمایندگان، حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تریبون حاضر شد و گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه کار ارائه کرد.

یکی از نکات قابل توجه در صحبت های عبدالملکی این بود که او بارها از تعبیر «وزارت مردم» برای وزارت کار استفاده می کرد. بخش دیگر این مراسم مربوط به ارزیابی کارگران نمونه کشوری بود. در این بخش از کارگران و مراکزی که در سی و سومین جشنواره قدردانی از کارگران و واحدهای تولیدی جوایزی دریافت کردند، تجلیل شد.

خانواده شهید محمد پازوکی مخترع و بسیجی سمنان نیز از حضور آیت الله رییسی قدردانی کردند. شهید پازوکی که با کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در سال 95 در جریان تفحص و تفحص از شهدا جان باخت و پس از اهدای جایزه نوبت به سخنرانی رئیس جمهور رسید. حوالی هشت ربع است، آقای ریسی که با دقت به مطالبات و دغدغه های نمایندگان کارگران گوش فرا داد، به این نگرانی ها اشاره کرد و به وزرای مربوطه دولت دستور داد تا برای رفع نگرانی کارگران اقدامات مقتضی انجام دهند.

  قحطی روغن، ماکارونی و سایر محصولات غذایی در آلمان با شروع جنگ در اوکراین - خبر زنده

رییسی با اشاره به سخنرانی نماینده جامعه کارگری در جمع وزیر کار گفت: با فعال سازی سامانه کاریابی، کارگزاران کارگری را در اسرع وقت جمع آوری کنید. نکته دیگری که رئیس جمهور مطرح کرد این بود که کارگران باید بتوانند مهارت های خود را به طور مستقیم و با احترام به کارفرمایان ارائه دهند. پس از پایان سخنرانی، کارگران به سراغ آقای رییسی رفتند تا در چند کلمه مهم ترین دغدغه ها و خواسته های خود را با وی در میان بگذارند.

پس از صحبت کارگران با رئیس جمهور وقت نماز فرا رسید. آیت الله راسی چون من جماعت دارم به نماز ایستاد. پس از اقامه نماز، تعدادی از کارگران دوباره نامه های خود را به آقای راسی دادند. رئیس جمهور به آنها می گوید اعدادتان را با حروف بنویسید. به همراه رئیس جمهور وارد قسمت دیگری از همین پادگان افطاری می شویم. چندین ردیف سفره افطاری برپا شده و رئیس جمهوری خلق و کارگران زحمتکش بیست و چهارمین روزه خود را در ماه مبارک رمضان امسال جشن می گیرند. رئیس جمهور در مراسم افطاری نیز به سخنان کارگران گوش فرا داد.

بعد از افطار نوبت به گرفتن عکس یادگاری با کارگران نمونه می رسد. ساعت نزدیک به 9 شب است و رئیس جمهور پس از خداحافظی با کارگران، پس از حدود 2 ساعت حضور گرم و صمیمی در میان سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی، از کارخانه ایران تایر خارج می شود.

دیدگاهتان را بنویسید