حمایت ارمنستان از مواضع ایران در مورد “تخلف ناپذیری مرزها”

به گزارش فارس، وزارت امور خارجه ارمنستان در ارتباط با گفتگوی تلفنی چهارشنبه شب (شب گذشته) حسین امیرعبدلایان و آرارات میرزویان وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش رسانه های ارمنستان، وزارت امور خارجه ارمنستان اعلام کرد که آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان روز چهارشنبه (دیروز) با حسین امیرعبدالهیان همتای ایرانی خود تلفنی گفت و گو کرد.

به گزارش آرکا، در این بیانیه آمده است که میرزاویان و امیر عبداللهیان درباره مسائل امنیتی در زمینه های مورد علاقه ارمنستان و ایران گفتگو کردند.

به گفته وزارت خارجه ارمنستان، میرزویان «در جریان آخرین تجاوز نیروهای مسلح (جمهوری آذربایجان) به حاکمیت و تمامیت ارضی ارمنستان، مدیون همتای ایرانی خود بوده است.

این وزارتخانه به درگیری شدید بین ارمنستان و آذربایجان در 25 نوامبر اشاره کرد که طی آن دو طرف متحمل تلفات شدند و طبق معمول در ماه های اخیر ایروان و باکو را به “اقدامات تحریک آمیز و نقض توافق آتش بس” متهم کردند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه ارمنستان، میرزویان به امیرعبدالیان گفت: تجاوزات اخیر آذربایجان علیه ارمنستان تهدیدی جدی برای تلاش‌ها برای برقراری امنیت و ثبات در منطقه است.

میرزویان همچنین «موضع ایران را در مورد تمامیت ارضی ارمنستان و تخطی ناپذیری مرزهای آن ارزیابی کرد».

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه ارمنستان، وزرای امور خارجه دو کشور همچنین تعدادی از موضوعات مرتبط با همکاری های چندجانبه ارمنستان و ایران را شناسایی و برای تعمیق بیشتر روابط و گسترش روابط در زمینه تجارت، زیرساخت ها و انرژی ابراز آمادگی کردند. . . به تبادل نظر پرداختند.

در پایان این بیانیه آمده است: «دو کشور (میرزاویان و امیر عبداللهیان) همچنین بر اهمیت همکاری برای توافق چندجانبه برای ایجاد کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی خلیج سیاه تأکید کردند.

پیش از این وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اطلاعاتی در مورد گفتگوی تلفنی حسین امیرعبدالهیان و آرارات میرزویان ارائه کرده بود.

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، وزرای امور خارجه دو کشور در خصوص موضوعات مختلفی از جمله روابط دوجانبه، همکاری های اقتصادی و کمیسیون مشترک اقتصادی، اجلاس سران ESO که در عشق آباد برگزار می شود و رویدادهای منطقه ای و بین المللی گفتگو کردند.

امیر عبداللهیان در این گفتگوی تلفنی با تاکید بر سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم پذیرش تغییر در مرزهای کشورهای منطقه، نسبت به درگیری های نظامی اخیر در منطقه قفقاز ابراز نگرانی کرد و خواستار خویشتن داری و احترام به تمامیت ارضی شد. .

تاکید امیر عبداللهیان بر تغییرناپذیری مرزهای کشورهای منطقه در ادامه هشدارهای ایران در مورد هرگونه توسل به زور برای تغییر مرزهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان است.

وزیر امور خارجه ارمنستان در زمانی با همتای ایرانی خود رایزنی کرد که قرار است اجلاس سران ایروان، باکو و مسکو در 26 نوامبر (26 دسامبر) میزبان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه باشد.

پیش از این، کرملین اعلام کرده بود که دیداری بین پوتین، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان برگزار می شود تا درباره «گام های بیشتر برای تقویت ثبات و همزیستی مسالمت آمیز در قره باغ کوهستانی» گفتگو شود.

پوتین پاشینیان و علی اف را به عنوان بخشی از تلاش های مستمر روسیه برای حل تنش ها و درگیری های مرزی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان می پذیرد.

سال گذشته، روسیه پس از میانجیگری با ارمنستان و جمهوری آذربایجان، رهبران دو کشور را متقاعد به امضای توافقنامه آتش بس کرد و به جنگ 44 روزه سال گذشته برای منطقه قره باغ پایان داد.

مقامات آذربایجان، به ویژه الهام علی اف، اندکی پس از امضای آتش بس به تنش های مرزی روی آوردند و به اظهارات نادرست برای هموار کردن راه برای کریدور ادعایی زنگزور متوسل شدند و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز در سفر به باکو این ادعاها را تکرار کرد.

این اتهامات زمانی مطرح می شود که ارمنستان در یک توافق آتش بس موافقت کرد که مسیرهای حمل و نقل بسته بین بخش غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را باز کند و امنیت حمل و نقل در آن مسیرها را تضمین کند، اما هیچ جایی برای ایجاد کلمه در مورد کریدور ارمنستان وجود ندارد. مرز ایران که باعث حذف مرز و محرومیت ایران از مسیر ترانزیتی ارمنستان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید