حسن پور بیگلری: صداوسیما در جمهوری اسلامی مظلوم است!

ایستگاه رادیویی سرکوب شد!

انجمن 24- دولت ابراهیم رئیسی از رشد اقتصادی 8 درصدی در سال به توزیع «کارت نان» بین مردم آمده است. مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه از ارائه کوپن خرید نان خبر داد. با انتشار این خبر، موج گسترده ای از واکنش ها، اغلب انتقادی، متوجه دولت و مجلس انقلابی شد. دولتی که تا دیروز در سال 1401 به مردم وعده رشد 8 می داد، حالا از توزیع «کارت نان» خبر می دهد.

وی در این رابطه با شهبر حسن پور بیگلری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت و گو کرده است که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

* آقای حسن پور! چند روز پیش مسعود میرکاظمی، رئیس برنامه بودجه این سازمان از توزیع «کارت نان» خبر داد. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا چنین سوالی در مجلس مطرح شده است؟

با توجه به آزادسازی قیمت ها و نرخ ارز 4200 تنی، مجلس از دولت خواسته است بسته پیشنهادی خود را برای جبران این کسری اعلام کند. موضوع کوپن نان تاکنون در مجلس مطرح نشده است، اما بحث کلی این است که دولت باید راهکارهای شفاف و شفافی را برای جبران آزادسازی نرخ ارز ارائه کند و بسته هایی را در اختیار افراد نیازمند به کمک های دولتی قرار دهد. خوشبختانه با توجه به اقدام گسترده ای که در نظام مقدس جمهوری اسلامی و در دولت مردمی ابراهیم رئیسی آغاز شده و خود ایشان در کنار مردم در میدان حضور داشتند، از نمایندگان پارلمان اروپا خواسته شد بسته پیشنهادی خود را ارائه کنند. این بحث کارت نان بیشتر در حوزه نمایندگان بود و از دولت خواستیم بسته پیشنهادی را ارائه کند. این کشور 80 میلیون نفر جمعیت دارد و همه باید در مورد نحوه اداره آن اظهار نظر کنند، اما تا زمانی که مجلس، هیئت امنا و دولت به تصویب نرسد، قطعا همین وضعیت باقی خواهد ماند.


بیشتر بخوانید: پسر نماینده مجلس، مدیرکل وزارت امور خارجه!


* اما این اظهارات اظهارات یک کارشناس عادی نیست و رئیس سازمان برنامه و بودجه چنین چیزی را مطرح کرده است!

اظهارات آقای میرکاظمی در خصوص ارائه کارت نان مردم، نظر شخصی ایشان است و تا تصویب این موضوع در مجلس و دولت، نظر شخصی ایشان باقی خواهد ماند. هرچی مثلا نماینده مجلس گفتم قانون نمیشه! نظر او فقط یک نظر کارشناسی است.

* زمزمه حذف ارز 4 میلیون و 200 هزار تومانی دارو و گندم به گوش می رسد نظر شما در این مورد چیست؟

در حال حاضر ارز 4 میلیون و 200 هزار جلدی دارو و گندم حذف نمی شود.

* اما در مورد پزشکی این حذف صورت می گیرد!

خیر؛ من به عنوان یک کارشناس اعلام می کنم که روز چهارشنبه از وزیر بهداشت دعوت کردیم، درست است یا خیر؟ هنوز تصمیمی گرفته نشده است. اکنون واردکننده، داروخانه ها و حتی مردم خواستار واردات این دارو با ارز «آزاد» هستند. من به عنوان یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجدداً تاکید می کنم که هیچ یک از اظهارات آقای میرکاظمی تاکنون در مجلس مطرح نشده است.

*دولت مدعی است در سال 1401 شاهد رشد هشت درصدی خواهیم بود. با توجه به شرایط احتمالی، چگونه چنین درخواستی مطرح خواهد شد؟

جایی که میل هست، راهی هست. به عنوان نماینده سیرجان می خواهم بگویم که این رشد اقتصادی را هم اکنون در شهر سیرجان به دست آورده ایم چرا که از همه فرصت ها استفاده کرده ایم. من فقط نه نمی گویم. حالا عده ای از خارج هر روز فریاد می زنند که چنین رشد اقتصادی حاصل نمی شود! اما معتقدم با برنامه های خوب دولت خیلی سریع به این رشد خواهیم رسید.

* یکی دیگر از مشکلاتی که انتقادات زیادی را در افکار عمومی و کارشناسان برانگیخته است، بحث بودجه بندی برخی نهادها مانند موسسات فرهنگی با توجه به شرایط معیشتی و اقتصادی مردم است.

این درست نیست.

* اما این موضوع در ردیف های بودجه آماده است و امری پنهان نیست!

300 ردیف بودجه داشتیم که به 50 ردیف کاهش یافت.

* الان منکر افزایش 50 درصدی بودجه صداوسیما یا نهادهای فرهنگی هستید؟

هر چقدر به صداوسیما بدهیم به اندازه قبل از انقلاب نمی رسد. قبل از انقلاب یک درصد از بودجه کشور در اختیار صداوسیما بود که دو سه شبکه بیشتر نداشت! ما برای جوانان علاقه مند به نظام جمهوری اسلامی کاری نکرده ایم!

* آقای حسن پور! بحث ما الان است نه قبل از انقلاب، این مقایسه شما اشتباه است. نباید بگوییم قبل از انقلاب اوضاع بدتر بود!

رادیو و تلویزیون ملی در حال حاضر 70 شبکه تلویزیونی و بیش از 12 شبکه رادیویی دارد، هنوز یک درصد از بودجه صدا و سیما را تامین نکرده ایم. صداوسیما در جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. ما رادیو را دانشگاه انسان ساز می نامیم. ما از آنها انتظار داریم از مسائلی که ما به عنوان عوامل نظام مد نظر داریم در فیلم ها و برنامه هایمان استفاده کنند. در حال حاضر بیشترین مورد آزار و اذیت هنرمندانی هستند که در فیلم های دفاع مقدس بازی کردند! کمترین قیمت و بودجه به آن دسته از اقوام تعلق می گیرد که در فیلم های دفاع مقدس چه در سینما و چه در رادیو به ایفای نقش می پردازند. نکته دیگری که می خواهم بگویم و شاید خوشتان نیاید این است که ما در بحث فرهنگمان برای جوانان علاقه مند به نظام مقدس جمهوری اسلامی کاری نکرده ایم. به عنوان یک کارشناس فکر می کنم باید به مسائل فرهنگی بیشتر توجه کنیم.

* بحث این است که به دلیل مشکلات معیشتی و کسری بودجه که دو. بگذریم، چرا باید شاهد افزایش این چنینی در بودجه برخی نهادها باشیم؟ افزایش حقوق کارکنان دولت 10 درصد است این افزایش حقوق اصلا با تورم 1400 همخوانی ندارد چه برسد به 1401!

مسائل معیشتی اولویت ما در مجلس شورای اسلامی است. اگر بودجه کمیته امداد را 40 درصد افزایش دهیم، یک میلیون تن می شود یک میلیون و 400 هزار تن، اما اگر 10 درصد حقوق کارمندان را اضافه کنید، به اندازه یک خانواده چهار نفره از امداد می شود. کمیته! آیا این عدالت است؟ باید به این مراکز توجه بیشتری شود!

* به گفته بسیاری از کارشناسان، همان کمیته امدادی که شما از آن صحبت می کنید، بیشترین هزینه را صرف ساخت و ساز می کند!

امروز نیروهای مسلح کمترین حقوق را در کشور دریافت می کنند. اکنون کشورهای دیگر 20 درصد بیشتر از کارمندان خود به نیروهای مسلح خود حقوق می دهند! این جملاتی که می گویید صحت ندارد لطفا منتشر نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید