دسته‌ها
بلاگ

حسن لطفی: رنگ و بوی اعتراضات در ایران زنده است – خبر زنده

حسن لطفی: رنگ و بوی اعتراضات در ایران زنده است

 – خبر زنده

انجمن 24، علیرغم وعده های ابراهیم رئیسی در انتخابات سال گذشته، وضعیت اقتصادی بهتر نشده و وضعیت همچنان برای مردم سخت است. در نتیجه این شرایط شاهد اعتراضات گسترده صنفی در سراسر کشور هستیم و ظاهرا عده ای به جای حل مشکل به دنبال رفع مشکل با ایمن سازی فضا هستند.

حسن لطفی نماینده رزن در مجلس یازدهم معتقد است: چالش های اقتصادی هم اکنون مورد قبول همه در داخل است و بیشتر آن ناشی از مشکلات داخلی کشور است و نباید این مشکلات به مشکلات بیرونی و تحریم های سرکوبگرانه مربوط شود. از ایالات متحده و متحدانش. وی به رویداد۲۴ گفت: معتقدم مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها در نهایت ۲۰ درصد است و ابتکار عمل ۸۰ درصد در دست ماست.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در مواجهه با این چالش ها بهتر است به نظرات، صداها و اعتراضات مردم پاسخ منطقی و قانونی داد. به همین دلیل است که ما نباید اعتراضات را نادیده بگیریم یا پنهان کنیم.

لطفی با اشاره به عملکرد ضعیف دستگاه های اجرایی گفت: وقتی نتیجه کار ضعیف و پر مشکل باشد اعتراض را به دنبال دارد. این در حالی است که برخی تلاش می کنند این ضعف ها و مشکلات را به مجلس نسبت دهند اما این ربطی به آن ندارد و قابل قبول نیست. وظیفه مجلس تصویب قوانین و نظارت بر اجرای قوانین است. ممکن است قوانین زیادی در اداره کشور وجود داشته باشد، اما قوانین زیادی وجود دارد، بنابراین قوه مجریه باید وظایف خود را به درستی انجام دهد.

نماینده استان همدان افزود: وقتی نقدینگی در کشور روز به روز رشد می کند مانند سیلابی عمل می کند که هر چیزی را در مقابل خود فرو می برد. به جای کنترل نقدینگی، یک روز می بینیم که مردم در بازار طلا و سکه پول می ریزند و روز دیگر شاهد ارز، مسکن، خودرو و… هستیم. به طور کلی دولت قادر به کنترل نقدینگی نیست.


بیشتر بخوانید: وزیر آموزش و پرورش یا سرکوب معلمان؟!


وی ادامه داد: چرا خودرو از سال 95 تاکنون این همه مشتری در کشور پیدا کرده است؟ چرا فروش خودرو از پایان سال 97 افزایش یافته است؟ دلیل یکی است؛ عدم کنترل نقدینگی با کاهش ارزش پول ملی مردم از ترس و نگرانی از آینده مجبور به خرید خودرو، خانه، طلا، سکه، ارز و… می شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: رویکرد فعلی باعث تورم لجام گسیخته شده است که پس از آن شاهد اعتراضات مردمی و صنفی هستیم. از مردم ایران تشکر می کنم که اعتراضات را سیاسی نکردند و رنگ و بوی آن اقتصادی و معیشتی است. من معتقدم اگر تورم مهار شود و ثبات به بازار بازگردد و بتوانیم به فعالان اقتصادی اطمینان دهیم، همه اعتراضات جاری جمع می شود.

لطفی گفت: برخی از سیاست های مسئولان مورد توجه قرار نگرفته و این موضوع تنش ایجاد کرده است که یکی از نمونه های آن بحث افزایش حقوق بازنشستگان بیمه بود. چرا در سال های گذشته این تنش وجود نداشت؟ ما همیشه مشکل و تورم داشتیم اما امسال به دلیل تبعیض بین اقشار مختلف مستمری بگیران بحران وجود داشت.

وی در پایان گفت: ما باید صدای معترضان را بشنویم و در فضای تعاملی با معترضان صحبت کنیم و واقعیت ها را بپذیریم. ما نباید حقوق معترضان را انکار کنیم. آنها حق دارند و باید حقوقشان رعایت شود. اگر به حقوق معترضان احترام بگذاریم و صدای آنها را بشنویم باید چندین جلسه کارشناسی برای حل مشکلات آنها برگزار کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خروج از نسخه موبایل