حج بفرست با قرعه! – خبر زنده

به گزارش ایسنا، مراسم حج در راه است (16 تا 21 ژوئیه) و میلیون ها نمازگزار برای انجام این مناسک اسلامی خود را برای سفر به عربستان آماده می کنند و عربستان نیز به دنبال راه هایی برای تسهیل این مناسک از ثبت نام تا مراحل دیگر با کمک تکنولوژی جدید است.

از آغاز همه‌گیری کووید-19، رویدادهای مربوط به جمعیت زیادی به دلیل سرعت بالای انتقال ویروس به یک نگرانی تبدیل شده است و از آن زمان اقدامات پیشگیرانه برای محافظت از همه در این زمان سخت از جمله مراسم حج انجام شده است. همچنین به شدت تحت تأثیر قرار گرفت. در مراسمی با حضور بیش از دو میلیون نفر در سال، در سال 2020 تنها هزار نفر با شرایط سخت اجازه ورود پیدا کردند و در سال 2021 تدابیر امنیتی شدیدتری اعمال شد و فقط افراد واکسینه شده مجاز به حضور در حج بودند.

عربستان سعودی همچنین برنامه ها و روبات هایی را برای کمک به مردم برای پذیرش افراد بیشتری در طول حج توسعه داده است، اما قبل از شیوع بیماری همه گیر استقبال خوبی از آن نشد. امسال اما با بهبود شرایط، یک میلیون زائر به حج سفر خواهند کرد.

دکتر عبدالفتاح مشاط، معاون وزیر حج عربستان سعودی به الشرق الاوسط گفت: «تکنولوژی های متعددی برای حج امسال استفاده شده است. این وزارتخانه فناوری جدیدی به نام “مطویف” توسعه داده است که در آن شهروندان برخی کشورها می توانند در قرعه کشی انتخابی حج شرکت کنند. این برنامه برای زائران ساکن در آمریکای شمالی (ایالات متحده آمریکا و کانادا)، اروپا و استرالیا طراحی شده است تا به آنها کمک کند تا “تایید بدون میانجیگری” را دریافت کنند و هزینه های آنها را بیش از 30٪ کاهش دهد.

  همایش تجلیل از رانندگان نمونه

وزارت حج عربستان وب سایتی را به این برنامه اختصاص داده است که از شهروندان آمریکای شمالی، اروپا و استرالیا دعوت می کند تا در این سایت ثبت نام کنند تا در صورت برنده شدن در قرعه کشی الکترونیکی، روند اخذ مجوز سفر به عربستان سعودی انجام شود. سریع تر و سریع تر. کمی گران است. در حال حاضر ثبت نام و قرعه کشی در این سامانه برای حج تمتع 2022 به پایان رسیده و شرکت کنندگان در این قرعه کشی می توانند نتیجه را مشاهده کنند.

عرب نیوز روند شرکت در مراسم حج به قید قرعه را اینگونه تشریح می کند: ایثارگران از این کشورها پس از ثبت اطلاعات شخصی و مدارک رسمی از جمله پاسپورت و گواهی واکسیناسیون مورد نیاز برای کووید 19، وارد مرحله قرعه کشی شده و پرداخت آنلاین را انجام می دهند. فرآیندی که انجام می دهند. سپس درخواست های ویزا پس از مشورت با مرکز اطلاع رسانی وزارت حج و عمره به وزارت امور خارجه ارسال می شود. این مراحل بدون واسطه خارجی انجام می شود و علاوه بر تسهیل شرایط، تاثیر مثبتی در کاهش هزینه های زائران خواهد داشت.

عربستان سعودی ضمن جذب زائران به حج از طریق قرعه کشی، هزینه خدمات حج امسال را به حدود 1600 دلار بیشتر از دوره های گذشته رسانده است که برخی از حجاج را بر آن داشته تا مناسک حج امسال را لغو کنند. متوسط ​​قیمت حج امسال حدود 4500 دلار است.

مقامات حج ایران نیز اخیرا اشاره کرده اند که برخی از کشورهای آفریقایی به دلیل افزایش هزینه ها، مراسم حج را لغو کرده اند. رئیس سازمان حج و عبادت ایران افزود: با توجه به لغو حجاج در برخی کشورها، از مسئولان عربستان سعودی خواسته شده تا سهمیه زیارتی ایران را بازنگری کنند تا زائران ایرانی بیشتری در حج امسال شرکت کنند.

  معاون سابق وزیر امور خارجه: چینی ها فدای ما نمی شوند

دیدگاهتان را بنویسید