جنگل هیرکان به محل دفن زباله تبدیل شده است – خبر زنده

جنگل هیرکان به محل دفن زباله تبدیل شده است

 – خبر زنده

انجمن 24 – ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می دهد برخی از جنگل های باستانی و ارزشمند هیرکانی پاکسازی شده است. بعد از انتشار فیلم گفته شد که با ورود ارتش شوروی به ایران، منطقه توسط آنها پاکسازی شده است. حال این سوال مطرح می شود که چرا تاکنون این جنگل ها احیا نشده و سازمان مدیریت منابع طبیعی و آبخیزداری که مسئولیت حفاظت از جنگل ها را بر عهده دارد، تاکنون اقدامی برای احیای این منطقه پاکسازی نشده انجام نداده است.

البته نادیده گرفتن هیرکانی بی سابقه است. مانند ادعای اعطای برخی از این جنگل ها در سال های اخیر که با اعتراض گسترده فعالان محیط زیست مواجه شده است.

تخریب 7 میلیون هکتار جنگل از دهه 70 قرن گذشته

دکتر باخمن ایزدی یک فعال محیط زیست و بوم شناس است، اما تجاوز گسترده به حریم خصوصی هیرکانی در سال های اخیر را فاش می کند. ایزدی در این خصوص می گوید: بر اساس اعلام مدیرکل منابع طبیعی و مدیریت آب استان گلستان و برخی گزارش های دیگر، منطقه پاکسازی شده در فیلم منتشر شده در فضای مجازی بخشی از منطق ثبت منطقه درگز در استان گلستان بوده و براساس آن on air photo مساحت آن حدود 12 هکتار است. گزارش هایی که به دست ما رسید نشان می دهد که با ورود متفقین به کشور به دلایلی که برای ما نامعلوم است، این قسمت از جنگل هیرکان توسط ارتش شوروی پاکسازی شده است. این موضوع مورد تاکید مدیرکل اداره منابع طبیعی و مدیریت آب منطقه گلستان نیز قرار گرفت.

وی ادامه می دهد: بقایای و بقایای به جا مانده در این زمین ها نشان می دهد که حدود 4 تا 5 دهه کار کشاورزی در این منطقه انجام شده و آثاری از استثنائات مربوط به دهه 1340 مانند منازل مسکونی در منطقه وجود دارد.

به گفته این بوم شناس، این مسائل اصلا تازگی ندارد. از آنجایی که میزان جنگل های کشور از 18 میلیون هکتار در دهه 1840 به 11 میلیون هکتار (از دهه 1970) رسیده است، یعنی در طول سه دهه، 7 میلیون هکتار از جنگل های ما از بین رفته است.

نیمی از جنگل های هیرکان از بین رفته است

وی تاکید می کند: مساحت جنگل های هیرکانی حدود 55 هزار کیلومتر مربع معادل 4 درصد مساحت کشور ما بوده است، اما در فاصله سال های 1334 تا 1379 مساحت جنگل های هیرکانی به دلیل تخریب جنگل ها برای شهرها به نصف کاهش یافته است. توسعه، رشد جمعیت و به دنبال آن جنگل زدایی. همچنین ساخت ویلاها و شهرک‌ها، ایجاد و توسعه کارخانه‌های صنعتی مانند کارخانه‌های سیمان، پتروشیمی و نفت باعث از بین رفتن روزافزون جنگل‌های باستانی هیرکانی در 4 دهه گذشته شده است.

  افزایش خودسرانه قیمت محصولات لبنی / قیمت به اسفند 1400 برمی گردد - خبر زنده

بیشتر بخوانید: ممنوعیت بهره برداری تجاری از درختان ایستاده


وی گفت: ما در حالی که در کمربند خشک دنیا هستیم ذخایر ژنتیکی کشور را از دست می دهیم به طوری که بیش از 80 درصد کشورهای ما بیابان و جنگل های ما بسیار کوچک هستند بنابراین باید به جنگل های هیرکانی برویم. و مراقب زاگرس باشیم، اما این اتفاق نخواهد افتاد.

شمشادهای هیرکانی بیمار هستند

ایزدی توضیح می دهد: چند سالی است که درختچه های شمشاد که از گونه های گیاهی کمیاب و ارزشمند منطقه هیرکانی است گرفتار آفات و بیماری ها شده است اما هیچ اقدامی برای درمان آن انجام نشده است. با سکوت مسئولان مربوطه سالانه ده ها و صدها هکتار از جنگل های شمشاد هیرکانی را از دست می دهیم. عوامل محیطی اقدامات خود به خودی برای کاهش روند تخریب در شمشاد هیرکان انجام داده اند، اما میزان تخریب و کنترل آفات به حدی است که این تلاش ها به نسبت تخریب نسبتاً ناچیز است.

هزاران درخت هیرکانی قربانی دو کارخانه چوب شدند

این کارشناس محیط زیست می گوید: جنگل های هیرکانی یک میراث زمینی و متعلق به دوره سوم زمین شناسی و قدمت 40 میلیون ساله است که شاهد کاهش تعداد این جنگل ها هستیم. وقتی به عکس های هوایی نگاه می کنیم، می بینیم که چمنزار قدیمی هیرکانی تنها یک نقطه از هزاران نقطه جسورتر است که نشان از تخریب گسترده این جنگل ها دارد.

به گفته این کارشناس، دو کارخانه بزرگ چوب و کاغذ در استان مازندران وجود دارد که هر دو دارای جنگل های پاکسازی شده اند. طبق آمار اعلام شده حدود 350 هزار هکتار از جنگل های هیرکان در اختیار همین دو کارخانه است که البته مربوط به 14 سال پیش است.

ایزدی می افزاید: بر اساس گزارش های منتشر شده از سوی این دو کارخانه، سالانه بیش از 400 هزار مترمکعب از جنگل های انبوه هیرکانی را در استان های گیلان و مازندران جمع آوری می کنند و از سال 74 تا 85 سالانه بیش از 200 هزار اصله درخت در این منطقه کاشته می شود. . . “مناطق جدا شده. این آمار اثرات نامطلوب زیست محیطی دارد و تقریبا هر ساله شاهد وقوع سیلاب های بزرگ و کوچک در این مناطق به ویژه در فصل تابستان هستیم.

  جاسوسی اسرائیل از پگاسوس از طریق تلفن های همراه فعالان فلسطینی

وی خاطرنشان کرد: برخی آمارها هرگز منتشر نمی شود. به عنوان مثال در حال حاضر با مشکل قاچاق چوب مواجه هستیم و باندهای قاچاق چوب درختان علامت گذاری شده را یک شبه قطع و علامت گذاری کرده و از مسیرهای صعب العبور خارج می کنند. آمارها نشان می دهد که میزان برداشت قاچاق چوب در سال بیش از 2 میلیون مترمکعب برآورد می شود. وقتی همه این موارد را کنار هم می گذارید متوجه می شوید که در منطقه هیرکان با فاجعه بزرگی روبرو هستیم که منجر به روند نزولی در منطقه جنگلی هیرکان شده است.

به گفته ایزدی، پس از این جنگل زدایی شاهد سیل هستیم و به جای جنگل های چند صد ساله که تعادل هیدرولوژیکی، اکولوژیکی و اقلیمی منطقه را ایجاد کرده است، حتی در بالادست منطقه نیز کلبه شهرک های زیادی ایجاد شده است. به جای این میراث زمینی، معادن شن و ماسه و سنگ فراوان است.

ایجاد 60 سایت دفع زباله در قلب هیرکانی

وی همچنین خاطرنشان کرد: بخشی از جنگل های هیرکان پاکسازی و با حدود 60 محل دفن زباله به وسعت بیش از 400 هکتار جایگزین شده است. این 400 هکتار جنگل بوده و امروز از بین رفته و به کانون ایجاد انواع آلاینده ها تبدیل شده است. نفوذ این زباله ها از بالا وارد کانال های حوضه های آبریز شده و رودخانه ها و چشمه ها را آلوده می کند، این آلاینده ها به شهرهای واقع در دشت های شمالی منطقه هیرکان می رود.

وی گفت: با از بین بردن اکوسیستم جنگلی بهم پیوسته هیرکان که قدمت میلیون ها سال دارد، در واقع تعادل بیولوژیکی زیستگاه ها و مناطق هیدرولوژیکی را به هم می زنیم. “جنگل یک اکوسیستم زنده و به هم پیوسته است.” فرصت هایی را برای ایجاد زیستگاه های متعدد برای حیوانات از گونه ها و خانواده های مختلف فراهم می کند. از حشرات گرفته تا آهو و شکارچیان بزرگ مانند پلنگ، این چنین است، اما وقتی این اکوسیستم به هم پیوسته از بین می‌رود، در واقع تعادل زیستگاه‌ها را به هم می‌زنیم. ما این زیستگاه و ارتباط بین زیستگاه ها را به طور کامل از بین برده ایم.

  لیلا بلوکات ایران را ترک کرد! عکس

این بوم شناس با اشاره به اینکه هیرکانی یک میراث سرزمینی در کشور ما است، خاطرنشان می کند: به همین دلیل چند سال پیش در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این بدان معناست که ایران مالک جنگل های هیرکان در جهان است، اما به دلیل اهمیت بالا و منحصر به فرد آن در جهان، حساسیت و سازوکارهای حفاظت از این جنگل ها را با حمایت یونسکو در اختیار سایر کشورها قرار دهد که نشان دهنده اهمیت جنگل های هیرکانی است. در کشور ما . . مانند چشم ها از آنها مراقبت کنید.

جانمایی اشتباه سازمان منابع طبیعی در وزارت کشاورزی

وی می گوید سازمان منابع طبیعی چگونه هیرکانی را کنترل می کند و چرا اجازه استخراج چوب و کاغذ از این مناطق را دارد منابع ما بهره برداری از منابع آب و خاک کشور است. در قلب وزارت زراعت آمایش سرزمین است که وظیفه آن شناسایی ظرفیت ها و منابع کشور به ویژه زمین و واگذاری آنها به متقاضیان جدید برای ساخت کارخانه، جنگل کاری و مزارع، باغات، شیلات و سرمایه گذاری های مختلف اقتصادی است.

ایزدی می افزاید: جانمایی سازمان منابع طبیعی به عنوان زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی از ابتدا اشتباه بوده است. بنابراین از همان ابتدا راه را اشتباه رفتیم و موضوع مدیریت حفاظت در سازمان منابع طبیعی تحت تأثیر فعالیت های وزارت متبوع آن به درستی شکل نگرفت و در راستای وظایف خود به درستی حرکت نکرد. جنگل های باستانی هیرکانی اهدا شده است.

وی افزود: تا زمانی که سازمان های منابع طبیعی و حفظ منابع طبیعی زیرمجموعه وزارتخانه ای قرار نگیرند که چشم انداز آن مدیریت حفظ منابع حیاتی کشور باشد، مشکلات ادامه خواهد داشت.

این بوم شناس تاکید می کند: مدیرانی که در این تشکل ها هستند بر این باورند که توزیع انفال و منابع ارزشمند طبیعی کشور وظیفه آنهاست. همیشه باید در وضعیت طبیعی کشور مشکلاتی وجود داشته باشد و در نهایت افرادی که نگاه به حفاظت از منابع طبیعی کشور دارند را باید به گوشه ای راند و منزوی کرد و اصلاً بازی نکرد.

دیدگاهتان را بنویسید