جزئیات تجزیه و تحلیل نهایی مطالعه واکسن Pastokov اعلام شد

تجزیه و تحلیل نهایی واکسن پاستوکوکس

انجمن 24- علیرضا بیگلری در خصوص آخرین نتایج ارزیابی مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن پاستوکوکوس گفت: انستیتو پاستور ایرانیان با توجه به سابقه خود سعی در ارائه دو خدمت عمده در دوره کووید داشت. یکی شروع تشخیص آزمایشگاهی و دیگری ارائه واکسنی در خور اعتماد صد ساله عمومی به کشور.

وی افزود: بسیاری از واکسن های معتبر علیه کووید 19 در جهان حاصل همکاری دو یا چند کشور است. انستیتو پاستور در ایران بر اساس سابقه همکاری 20 ساله خود با کوبا، واکسنی را با موسسه فینلا کوبا تولید کرده است که هم در کوبا و هم در ایران آزمایش شده است.

پیشگیری بیش از 95 درصد در پیشگیری از بیماری شدید عروق کرونر قلب و بستری شدن در بیمارستان

بیگلری گفت: نتایج مرحله سوم آزمایش این واکسن در ایران که از اردیبهشت ماه در هشت کشور با 24 هزار نفر آغاز شد، در هفته جاری نهایی شد و این مطالعه به پایان رسید. این فراتر از آن چیزی بود که ما می توانستیم پیش بینی کنیم و نشان داد که واکسن قادر به تولید آنتی بادی های خنثی کننده ویروس در تقریباً 100 درصد افراد بود که خبر بسیار خوبی بود و در کمتر واکسن هایی در جهان دیده می شود.


بیشتر بخوانید: پایداری ایمنی واکسن ها در برابر کرونا 6 تا 8 ماه


وی گفت: واکسن پاستوکوکس همچنین قادر است در بیش از 95 درصد موارد از بیماری های جدی و بستری شدن در بیمارستان جلوگیری کند که فراتر از آن چیزی است که قبلاً فکر می کردیم. زیرا این واکسن به عنوان کمربند رانندگی عمل می کند. کمربند ایمنی از تصادف جلوگیری نمی کند، اما در صورت وقوع تصادف، از شدت آسیب می کاهد. خبر خوب این است که این واکسن توانسته است در بیش از 95 درصد موارد از اشکال شدید بیماری پیشگیری کند.

پاستوکوکوس برای افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای نیز بی خطر است

وی گفت: واکسن پاستوکوکس از مهرماه در سبد واکسیناسیون کشور قرار گرفته است. از آنجایی که مطالعات ما در محدوده سنی 18 تا 80 سال قرار داشتند، این واکسن در بزرگسالان و افراد بالای 18 سال استفاده می شود. در عین حال، نکته مهم در مطالعه ما این بود که یک سوم افرادی که وارد مطالعه شدند از بین داوطلبانی انتخاب شدند که دارای یک بیماری مهم مانند دیابت، فشار خون و … بودند. بنابراین استفاده از این واکسن در افرادی که حتی بیماری زمینه ای دارند در شرایط بسیار ایمن قابل استفاده است.


بیشتر بخوانید:


بیگلری گفت: آزمایشات نشان داده است که این واکسن تقریباً یکی از واکسن های پذیرفته شده در جهان است. این واکسن می تواند تا 67 درصد از بیماری عروق کرونر قلب که علائم ایجاد می کند جلوگیری کند، اما مهمتر از آن، می تواند از بیش از 95 درصد از بیماری های جدی و بستری شدن در بیمارستان جلوگیری کند.

کفایت تزریق 2 دوز اصلی پاستوکوکوس در کودکان

بیگلری ادامه داد: در عین حال این واکسن در کودکان مجوز استفاده از دو تا 18 سال دارد. البته این بخش از روند در کوبا اتفاق افتاد. کمیته ملی واکسن ایران با در نظر گرفتن مجوز صادره از سازمان غذا و داروی ایران و پذیرش مطالعه، موافقت کرد که هرگونه واکسیناسیون علیه بیماری عروق کرونر در افراد زیر 18 سال از سن 12 سالگی شروع شود. معمولاً از طریق کشور واکسن کرونا به کودکان 12 تا 18 ساله تزریق می شود. البته تزریق واکسن پاستوکوکوس در گروه های سنی پایین تر نیز مجاز است. اما در کودکان با توجه به تایید کمیته فنی واکسن، دو نوبت از این واکسن تزریق می شود و در حال حاضر با توجه به شرایط، نیازی به دوز یادآوری در این گروه سنی نیست. البته، اگر انواع جدیدی ظاهر شود، ممکن است دوز تقویت کننده در کودکان مورد نیاز باشد، اما در حال حاضر دو دوز اصلی واکسن Pastecove برای کودکان کافی خواهد بود. در بزرگسالان، علاوه بر دو دوز اصلی، یک دوز تقویت کننده یا یک سوم تزریق می شود. این دوز سوم، که ممکن است یادآور واکسن های دیگر باشد، به نام Pastococcus Plus شناخته می شود.

وی در خصوص صادرات این واکسن به ایسنا گفت: این واکسن را در هشت استان کشور به صورت کاملا شفاف آزمایش کردیم و اساتید هشت دانشگاه علوم پزشکی کشور بر میزان اثربخشی و عوارض واکسن نظارت کردند. بر این اساس اولین گام انتشار مقاله با نتایج است و چاپ سومین مقاله آزمایشی مهم است.

مشخصات پاستوکوک و اقدامات لازم برای اخذ تاییدیه از سازمان بهداشت جهانی

رئیس انستیتو پاستور در ایران افزود: گام بعدی اخذ مجوز از سازمان بهداشت جهانی خواهد بود. البته با توجه به ویژگی های پاستوکوک و طراحی منحصر به فرد آن نسبت به سایر واکسن ها، با توجه به اینکه در تمامی گروه های سنی قابل استفاده است و اثربخشی آن به اثبات رسیده است، از شرایط خوبی نیز برخوردار است. این واکسن طراحی خاصی دارد، به طوری که در صورت ظهور جهش های جدید، پاستوکوکس توانایی پردازش و مقابله با چندین جهش را به طور همزمان دارد. ما معتقدیم که مزایای ویژه ای نسبت به بسیاری از کشورها مانند نسل دارد. واکسن های آینده علیه کووید مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید