جرم شناسی مرتکبین سقط جنین عمدی / جزئیات دستورالعمل «نگهداری و مراقبت از جنین سالم» – خبر زنده

دکتر صابر جباری در گفت وگو با ایسنا، درباره دستورالعمل «حفظ و مراقبت از جنین سالم» ابلاغی وزیر بهداشت، گفت: ماده 53 قانون حمایت از خانواده و جوانان که بر اساس آن این دستورالعمل منتشر شده است، بررسی ناهنجاری های کروموزومی جنین در مادران باردار بر اساس این راهنما. استاندارد و هدفمند می شود.

وی افزود: قبل از صدور دستورالعمل، روند کار به این صورت بود که متخصصان بهداشت و درمان، مادران باردار را شناسایی و در سطح بسیار بالاتری برای غربالگری ارجاع می دادند که این روش در سیستم شبکه بود. در حال حاضر این کار با استانداردهای دقیق تری توسط متخصصین زنان انجام می شود. قبلا غربالگری اجباری بود اما الان طبق قانون اجباری نیست و باید با درخواست والدین و با تشخیص پزشک متخصص زنان انجام شود.

جباری ادامه داد: بر اساس دستورالعمل، مادران باردار زیر 35 سال که سابقه به دنیا آوردن فرزندی با مشکلات ژنتیکی و سندرم داون ندارند، نیازی به غربالگری ندارند، اما مادران بالای 35 سال و دارای سابقه زایمان کودکان دارای مشکلات ژنتیکی یا سندرم داون باید غربالگری شود.«غربالگری که همه پزشکان زنان کشور تحت این دستورالعمل می توانند خدمات غربالگری دریافت کنند.

رئیس اداره جوانان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه غربالگری قبل از اعمال این دستورالعمل رایگان نبود، گفت: داشتن فرزندی با مشکل ژنتیکی یا سندرم داون و پس از آن، در صورت ارائه خدمات، باید قیمت تمام شود. be آزادانه محاسبه می شود.

وی در پاسخ به این سوال که اگر جنین حاصل ازدواج خونی باشد اما مادر اولین بارداری خود را تجربه کند و کمتر از 35 سال سن داشته باشد باز هم مشمول این دستور نمی شود؟، گفت: در صورت ازدواج از طریق خون انجام می شود، آزمایشات قبل و بعد از ازدواج که طبق دستورالعمل های دیگر انجام می شود.

  صحبت های گل محمدی درباره بازی امروز

وی افزود: ما در قانون حمایت از خانواده و جوانان یک کلمه کلیدی به نام «حق حیات جنین» داریم و این به این معناست که وقتی اسپرم تشکیل می شود، هیچ شیء خیالی که فکر می کنیم قدرت دارد، وجود نداشته باشد. در هیچ کجای دنیا در مذاهب اینطور نیست و سقط جنین عمداً ناپسند است و در کشور ما که مسلمان هم هستیم هنوز سقط جنین بعد از تشکیل نطفه ممنوع است حتی اگر جنین کمتر از 4 ماه باشد.

وی به جنبه های حقوقی این موضوع اشاره کرد و ادامه داد: قانون جدید سقط جنین را جرم انگاری یا تسهیل می کند و با جرایم سنگین برای متخلف برخورد می کند. به عنوان مثال، اگر فردی که در حال سقط جنین است در گروه پزشکی باشد، پروانه پزشکی وی حتی در صورت سقط عمدی باطل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید