تولید قرص فایزر در ایران; آیا مافیای دارو و مخالفان واردات واکسن مخالف هستند؟ / منبع آگاه: ستاد کرونا هنوز تصمیمی نگرفته است

تولید قرص فایزر در ایران

انجمن 24- دو سال کامل از شیوع ویروس کرونا می گذرد و واکسیناسیون هنوز به اوج خود در جهان نرسیده است. بر اساس برخی آمارها، تاکنون چهار میلیارد دوز از این واکسن در سراسر جهان تزریق شده است که بیش از یک سوم آن در چین تزریق شده است. بسیاری از مردم در سراسر جهان هنوز اولین دوز واکسن را دریافت نکرده اند و به دلیل انواع مختلف و جهش هایی که ویروس ایجاد می کند، خطر شکست واکسن در بسیاری از نقاط وجود دارد.

روسیه یکی از اولین کشورهایی بود که واکسینه شد، اما درصد زیادی از شهروندان این کشور هنوز واکسینه نشده‌اند که منجر به اوج خطرناکی شد. آلمان و اتریش نیز وضعیت مشابهی دارند.

Paxloid Pfizer برای کرونا

سرعت آهسته واکسیناسیون باعث شده است که برخی از تولیدکنندگان واکسن، از جمله Astrazenka و Pfizer، به فکر توسعه داروی Corona باشند که به گفته سازندگان تا 90 درصد از بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر جلوگیری می کند.

فایزر در حال توسعه قرص جدید خود PF-07321332 از مارس 2020 است و در حال آزمایش اثربخشی آن با داروی دیگری به نام ریتوناویر است. ریتوناویر یک داروی ضد ویروسی است که در ابتدا برای درمان HIV ساخته شد، اما اکنون برای درمان کوید 19 استفاده می شود.

با این حال، این دارو که اکنون Paxloid نامیده می شود، در آزمایشات بالینی نشان داده است که 89٪ و 90٪ در پیشگیری از عفونت و جلوگیری از مرگ موثر است.

با این حساب، فایزر تصمیم گرفت خط تولید خود را با همکاری MPP سازمان ملل به 95 کشور از جمله ایران برون سپاری کند. این کار به منظور ریشه کنی سریعتر بیماری و دسترسی همه افراد به این دارو انجام می شود.

اخیراً صحبت از مطالعه داروی خوراکی کرونا در ایران شده است، اما با توجه به نتایج شگفت انگیز Paxloid و تایید سازمان جهانی بهداشت، بسیاری از کشورهایی که توانایی تولید دارو را دارند به زودی تولید این دارو را آغاز خواهند کرد. . قرص درست کن

به گفته بسیاری از داروسازان، تولید داروهای خوراکی نیاز به فناوری خاصی ندارد و در صورت وجود فرمولاسیون آن و به شرط تامین مواد اولیه در بسیاری از شرکت های دارویی کشور به راحتی قابل تولید است. این قبلاً در مورد RemedSivir و Favi‌piravir ثابت شده است.

آیا این بار هم ماجرای واردات قرص های فایزر تکرار می شود؟

با این حال، با توجه به نام فایزر و تجربه اختلافات بر سر واردات این واکسن، این نگرانی وجود دارد که ممکن است برای تولید آن سنگ اندازی شود. از سوی دیگر یکی از مسئولان وزارت بهداشت به همشهری گفت: تصویب کمیسیون مربوطه در سازمان غذا و دارو، عدم تخریب نظام دارویی کشور، تجمیع حقوق مالکیت معنوی و ثبت در فهرست کشوری. داروها چهار شرط برای موافقت اداره غذا و دارو با راه اندازی خط تولید و دسترسی است. این دارو در ایران است. این مقام وزارت بهداشت همچنین تاکید کرد که هیچ مانعی برای تولید این دارو در ایران وجود ندارد.


بیشتر بخوانید: فایزر به دنبال مجوز از سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای قرص های کرونا است


اگرچه برخی بر این باورند که این شرایط و حتی تایید آن توسط کمیته علمی ستاد ملی ممکن است دسترسی ایران به این دارو را به تاخیر بیندازد، اما تجربه رامد ساویر و راه‌اندازی خط تولید آن اگرچه مدت‌ها مورد تایید کمیته علمی کرونا بوده است. این نشان داد که در صورت تمایل، این خط تولید بلافاصله راه اندازی خواهد شد.

از سوی دیگر سنگ اندازی به واردات واکسن برای بسیاری از مخالفان و ذینفعان نشان داده است که این مخالفت ها به قیمت جان بسیاری از هموطنان تمام خواهد شد. بنابراین ممکن است دیگر شاهد این داروهای سنگ انداز نباشیم. با این حال هنوز نمی توان با قاطعیت گفت که آیا مافیای مواد مخدر با این موضوع موافق است یا خیر.

پیش از این همه شاهد بودند که عده‌ای که می‌توان آن‌ها را فروشنده مواد مخدر دانست، با واردات هر نوع واکسن تاج خارجی به کشور مخالف بودند و معتقد بودند که تولید داخلی این واکسن در کشور پاسخگوی نیاز بیش از 80 میلیون ایرانی است و باید وجود داشته باشد. بدون شک قلب تسلیم شد!

از سوی دیگر، تولیدکنندگان واکسن مدعی هستند که نیاز داخلی به واکسن تاج را برآورده کرده اند که محقق نشد و کشور را در بحرانی جدی فرو برد که روزانه بیش از 700 نفر را می کشد. مشخص نیست شاکیانی که امروز پست های مهمی در دولت هم داشتند چه نقشی دارند و چه ارگانی باید به وعده های دروغین آنها رسیدگی کند که باعث ناراحتی بسیاری از زنان شده است.

سرنوشت Molnopiravir در انتظار Paxloid است؟

با این حال، ممکن است سرنوشت مولنوپیراویر نیز که در روزهای قبل از پنجمین هجوم کرونا از وزارت بهداشت منشور اخلاقی دریافت نکرد، در پی داشته باشد. داروی آمریکا مورد تایید FDA و EMA اروپا است و رگولاتور ایرانی را هم قبول دارند، بنابراین با توجه به اینکه قرص پاکلوئید آزمایش بالینی خود را به پایان رسانده است، در صورت داشتن مجوز برای استفاده از هر یک از داروها، این امکان وجود دارد که ایران آن را نیز بپذیرید و نیازی به کارآزمایی مجدد بالینی در ایران نیست.

خطوط برای مخالفان بالقوه

اگرچه هنوز صحبتی از مخالفت با قرص های کرونر در ایران به میان نیامده است، اما برخی افراد از هم اکنون خط و نشانه هایی را از مخالفان احتمالی تولید یا واردات قرص کرونر فایزر ترسیم کرده اند. جلیل رحیمی جهان آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: داخلی و بین المللی توافق کرده اند که به ملت اعلام کنند که درمانده نیست. چنین نظراتی تا حدودی امیدوارکننده است.

اما یک منبع آگاه به جامعه ۲۴ گفت: راه اندازی خط تولید تبلت کرونا فایزر در ایران به صورت جدی در کمیته علمی ستاد ملی کرونا مطرح نشده و تنها یک شرکت برای واردات خط تولید این تبلت اعلام آمادگی کرده است. در ایران هیچ کس به طور رسمی این درخواست را ارسال نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید