تولید بافتی که از حرکت بدن الکتریسیته تولید می کند – خبر زنده

به گفته یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه ضد فناوری نانیانگ (NTU) در سنگاپور، این پارچه می‌تواند لرزش و اصطکاک بدن را که «با کوچک‌ترین حرکات بدن در زندگی روزمره ایجاد می‌شود» به برق کافی برای تأمین انرژی دستگاه‌های الکترونیکی تبدیل کند.

یکی از دستاوردهای بزرگ این فناوری که در مقاله ای در آخرین شماره مجله Advanced Journal of Advanced Materials منتشر شده است، این است که این پارچه های انرژی زا به قدری بادوام هستند که می توان از آنها در لباس های روزمره استفاده کرد.

پروفسور لی پو سی، دانشمند مواد در این مؤسسه، می‌گوید: «ساخت پارچه‌ها یا لباس‌هایی که بتوانند از حرکت انرژی بگیرند، تلاش زیادی می‌کرد، اما چالش بزرگ ساخت چیزی بود که پس از شستن عملکرد خود را از دست داد.» مطالعه را هدایت می کند. اینطور نیست و در عین حال راندمان الکتریکی عالی خود را حفظ می کند.

وی افزود: ما در مطالعه خود نشان دادیم که نمونه اولیه ما عملکرد خود را پس از شستشو و خرد کردن به خوبی حفظ می کند. ما فکر می کنیم می توان از آن روی تی شرت ها استفاده کرد یا در قسمت پایین کفش قرار داد تا از کوچکترین حرکت بدن انرژی بگیرد و برق را به وسایل الکتریکی متحرک منتقل کند.

نمونه اولیه این پارچه (برای تامین انرژی دستگاه های الکترونیکی کوچک) به دو روش (با فشار دادن یا فشردن و با مالش در مواد دیگر مانند چرم) توانست 2.34 وات بر متر مربع برق تولید کند.

این امر با ترکیب یک پلیمر باردار الکتریکی با پروسکایت بدون سرب به دست می آید. مواد امیدوار کننده و امیدوارکننده ای که به دلیل ظرفیت استثنایی آن در همه چیز از تولید انرژی های تجدیدپذیر گرفته تا ارتباطات بسیار پرسرعت مورد استقبال قرار می گیرد.

  ترکیب تیم ملی مقابل لبنان اعلام شد

جیانگ فنگ، دانشجوی دکترا در انطاکیه که بخشی از این تیم تحقیقاتی است، گفت: «ادغام پروسکایت ها در پلیمر، کارایی الکتریکی نمونه اولیه را افزایش می دهد.

او می گوید: «ما پروتزهای بدون سرب را به عنوان گزینه ای سازگارتر با محیط زیست انتخاب کردیم. در حالی که پروسکایت ها ذاتا و به طور طبیعی شکننده هستند، گنجاندن پروسکایت ها در پلیمر به آن استحکام مکانیکی و انعطاف پذیری استثنایی می دهد. این پلیمر همچنین به عنوان یک لایه محافظ اضافی برای پروسکایت عمل می کند و به خواص مکانیکی و پایداری آن می افزاید.

به گفته پروفسور لی، این اولین بار است که یک نیروگاه مبتنی بر پروسکیت ساخته و طراحی شده است تا به این توانایی برای تولید برق بدون به خطر انداختن خواص مکانیکی دست یابد و راه های جدیدی برای تولید انرژی باز شود.

این تیم تحقیقاتی اکنون قصد دارد نحوه استفاده از پارچه ها را برای استفاده از انرژی از منابع دیگر مانند باد یا قطرات باران بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید