توقف فعالیت سایت های تولیدی آلاینده تا شنبه / ممنوعیت تردد شبانه کامیون ها

به گزارش ایسنا، سعید محمودی با اشاره به وضعیت هواشناسی تهران در روزهای آینده گفت: تا روز شنبه (۵ آذر) وضعیت جوی پایدار پیش بینی می شود. ممکن است در این روز وزش باد موقتی باشد، اما از یکشنبه تا سه شنبه (16 تا 9 آذر) مجدداً ثبات جوی پیش بینی می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران درباره عوامل اصلی آلودگی هوای پایتخت گفت: یکی از مهم ترین مشکلاتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود، تردد کامیون ها در شب است. .

وی با اشاره به لزوم توقف حتی موقت کامیون ها ادامه داد: سوال اصلی این است که چرا سیاست های کنترل آلودگی هوا برای خودروهای شخصی اعمال می شود اما وقتی صحبت از کامیون ها و موتورسیکلت ها می شود، سیاست های نظارتی در حال تغییر است. این مشکلی است که از عهده نهادهای محیط زیستی خارج است و پلیس و سایر نهادهای ذیربط باید با این مشکل برخورد کنند. وقتی قانونی در این زمینه تصویب می شود باید اجرا شود. فرقی نمی کند غیر از این بوده یا نه، اما در سال های اخیر همکاری خوبی بین پلیس و کارگروه اورژانس آلودگی هوا صورت گرفته است که امیدواریم امسال نیز ادامه داشته باشد.

محمودی با بیان موافقت کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوا، گفت: با توجه به پیش بینی پایداری هوا در روزهای آینده محدودیت هایی برای مدیریت وضعیت موجود اعمال می شود.

وی افزود: جلوگیری از تردد شبانه کامیون ها و خودروهای بدون معاینه فنی و استعمال دخانیات از جمله محدودیت هایی است که طی دو روز آینده اعمال می شود. کامیون های دیزلی که منبع اصلی انتشار گازهای گلخانه ای زیر 2.5 میکرون هستند، یکی از مهم ترین منابع آلایندگی سیار هستند.

محمودی با تاکید بر لزوم جلوگیری از آلودگی فعالیت های صنعتی گفت: در دستور کار توقف کلیه واحدهای ساخت و ساز که باعث آلودگی بیشتر می شوند به ویژه سایت های صنعتی شن و ماسه و بتنی است. بر اساس مصوبات جلسه امروز، فعالیت واحدهای شن و ماسه تا دو روز آینده متوقف می شود و یکی از مصوبات جلسه امروز ایجاد پایگاه سیار پزشکی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به استفاده مکرر از سوخت مایع که باعث آلودگی هوا می شود، گفت: ممنوعیت استفاده از سوخت مایع در نیروگاه ها از مصوبات اصلی جلسه امروز است. در سال های گذشته همواره زمزمه هایی مبنی بر مصرف نفت کوره در کشور شنیده می شد و این در حالی است که مصرف نفت کوره در کشور تنها سه درصد اعلام می شود. اگر این رقم صحیح باشد، در روزهایی که هوا پایدار است و آلودگی شدیدتر می شود، از همان 3 درصد استفاده می شود.

محمودی در پایان با اشاره به مدت زمان اجرای این مصوبات گفت: مصوبات جلسه امروز تا روز شنبه (5 آذر) است و بسته به شرایط تغییر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید