توضیحات دانشگاه علوم پزشکی بم در خصوص حادثه یک خوابگاه دانشجویی و آتش سوزی – خبر زنده

به گزارش ایرنا، شب گذشته آتش سوزی در دو خوابگاه خوابگاه دخترانه این دانشگاه رخ داد که این آتش سوزی خسارتی در پی نداشت اما هر دو خوابگاه به طور کامل در آتش سوختند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری بم با بیان اینکه کپسول آتش نشانی مناسبی برای این نوع آتش سوزی وجود ندارد، گفت: این نوع آتش سوزی ها در حال انجام است. در حالی که معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم می گوید این کپسول ها اخیرا توسط این سازمان پر شده و به قول خودشان باید پر می شد.

محمد گازانفرآبادی البته با وجود اینکه می گوید قصد دامن زدن به موضوع را ندارد اما تاکید می کند که آتش نشانی نیز دیر به محل حادثه رسیده است.

وی در ادامه به تشریح شرایط خوابگاه های دانشگاه نیز پرداخت.

توضیح آتش سوزی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم درباره آتش سوزی شب گذشته در خوابگاه دخترانه این دانشگاه گفت: این خوابگاه دارای 12 کپسول آتش نشانی است. .
وی در پاسخ به مدیرعامل سازمان آتش نشانی بم که گفته بود برای اطفای حریق به کپسول آتش نشانی پودری نیاز است، افزود: ما را به صورت پودر تحویل دهید.
گازانفرآبادی ادامه داد: فاصله خوابگاه تا ایستگاه اول آتش نشانی بیش از پنج کیلومتر بود و آتش نشانان دیر رسیدند.
وی افزود: طبق گفته دانش آموزان در ساعت 20:23 اولین سیگنال به آتش نشانی داده شد، در ساعت 20:33 مجددا تماس گرفتند و آتش نشانی اعلام کرد که آتش روشن شده تا ما بیاییم؟ تماس دوم، 15 دقیقه آخر تا رسیدن خودروها به محل آتش سوزی.
گازانفرآبادی گفت: سازمان آتش نشانی ابتدا یک خودرو را اعزام کرد و در زمان بازگشت طی تماس تلفنی دیگری خودروی دوم را به محل اعزام کردند.
وی افزود: البته نمی خواهیم موضوع را مطرح کنیم زیرا ماهیت سایبان (PVC) قابل اشتعال است و آتش خیلی سریع گسترش می یابد.
گازانفرآبادی گفت: شب گذشته در اوج مصرف برق بود و دانش آموزان از تمامی لوازم برقی مانند اسپیلت، آبگرمکن، اتو، شارژر و لپ تاپ به صورت همزمان استفاده کردند.

  بیلبوردها خیابان ها منبعی برای حواس پرتی رانندگان هستند

ما هیچ تلفاتی نداشتیم چون دانشگاه خوب عمل کرد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم گفت: ارتعاشات برق باعث شعله ور شدن فیوز شد اما محافظ کار کرد و برق قطع شد. اینکه ما تلفات جانی نداشتیم چون دانشگاه از نظر امکانات ایمنی خوب عمل کرد.
گازانفرآبادی گفت: شعله های آتش وارد دیوار خوابگاه شد و چون دانشجو بودند فقط با آتش نشانی تماس گرفتند و شعله های آتش نیز افزایش یافت; اگر فیوز به درستی کار نمی کرد، ممکن بود اتفاقات بدتری رخ دهد.
وی افزود: رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم و تیم همراه با شعار “دانشجو فرزند ماست” تمام تلاش خود را برای دانشجویان به کار بسته اند و نمونه آن ایجاد خوابگاه پسرانه است.

پاسخگوی خوابگاه ها

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم نیز در تشریح شرایط خوابگاه های این دانشگاه گفت: این ساختمان ها یک سال و نیم پس از زلزله سال 82 تا نیمه دوم سال 90 برای استفاده عموم ساخته شد. به دلیل شرایط و سازه های زلزله از این پادگان ها استفاده می کردند.
گازانفرآبادی گفت: ساختمان ها از سال 90 برای استفاده به عنوان خوابگاه در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته است.
وی افزود: خوابگاه پسرانه دانشگاه علوم پزشکی بم نیز در همین خوابگاه ها مستقر است که در بهمن ماه سال 1400 تعداد 260 دانشجوی پسر به کوی تلاش منتقل شدند.

دانشجویان از خوابگاه ها راضی هستند

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم گفت: به دلیل فرسایش و مشکلات خوابگاهی چندین بار از دانشجویان درخواست جابه جایی شده است، اما دانشجویان از این خوابگاه ها راضی هستند زیرا دارای آپارتمان کامل و آشپزخانه مجزا هستند.

  طرز تهیه مرغ خوشمزه در خانه / فیلم - خبر زنده

وی ادامه داد: در دو سال اخیر که قرار بود پسران را به هتل آزادی منتقل کنیم، دانشجویان برگه تفاهم نامه ای امضا کردند که می خواستیم در خوابگاه ها اسکان پیدا کنیم.
گازانفرآبادی گفت: از مهرماه سال 1378 که به عنوان معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه معرفی شدم، بلافاصله بحث توسعه خوابگاه های دانشجویی را در این وزارتخانه و با حضور دکتر اوسی نماینده مجلس، رئیس دانشگاه و دکتر رجایی مطرح کردیم. ، معاون آموزشی دانشگاه توسعه و پشتیبانی، جناب آقای دکتر لاری معاون وزیر جهت ایجاد خوابگاه دخترانه و پسرانه با اولویت ایجاد خوابگاه دخترانه منصوب شدند.
وی تاکید کرد: ساختمان شهید صدوقی که قرار بود به بیمارستان کودکان تبدیل شود طی تفاهم نامه ای بین ریاست دانشگاه، صندوق خیریه دانشجویی و معاونت فرهنگی دانشجویی منعقد شد.

چرا انتقال پسرها اولویت داشت؟

گازانفرآبادی گفت: کار جهادی از نیمه دوم خرداد تا بهمن ماه سال 1400 به مدت 10 ماه آغاز شد که در اولویت جابجایی دانشجویان دختر بود، اما از آنجایی که تعداد دانشجویان دختر ما حدود 400 نفر است و این خوابگاه ظرفیت کمتری داشت. پسران خوابگاه ما نقل مکان کردند.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم گفت: با توجه به اینکه هتل آزادی بم که متعلق به بنیاد مستضعفان بود باید فروخته می شد، دانشگاه علوم پزشکی بم این هتل را خریداری کرد. ایجاد خوابگاه برای دختران.

منتظر مراحل خرید هتل هستیم

وی گفت: جلسه ای در این وزارتخانه تشکیل شده و صندوق مددکاری اجتماعی 40 میلیارد تن برای این موضوع اختصاص داده و موافقت اصولی وی نیز گرفته شده است.
گازانفرآبادی گفت: پیگیر خرید هتل آزادی هستیم و قرارداد اصلی 40 میلیارد تنی آن تاکنون منعقد شده است و اگر موفق به خرید هتل شویم تا 2 ماه آینده دانشجویان را به هتل آزادی منتقل خواهیم کرد.

  روغن بذر را در بالا ارائه می دهد

خوابگاه در ارگ جدید چطور؟

این مقام مسئول درباره وضعیت خوابگاه دخترانه ارگ ​​جدید بم نیز گفت: خوابگاه دانشجویی 400 خوابگاهی ارگ جدید قرار بود در سال 97 به بهره برداری برسد اما به دلایل مختلف این خوابگاه به صورت سراسری جابجا نشد و موضوع مطرح شد. وارد بحران شد
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم تصریح کرد: ارگ جدید نیز یک میلیارد تن کمک کرد و زیربنای خوابگاه تخریب شد اما از سال 1376 این پروژه به طور کامل تعطیل شد. در سال 97 مدیر ارگ حتی نامه ای به رئیس دانشگاه نوشت و اعلام کرد که کارگاه خوابگاه باعث ایجاد بلاتکلیفی می شود.
به گفته وی، این در حالی است که تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور از سال 95 خوابگاه های دخترانه خود را تکمیل کرده اند.
این مسئول افزود: قرار بود این خوابگاه تا سال 97-98 به میزان 15 میلیارد تن تکمیل شود که به سال 99-1400 رسید.

امیدوارم تا سال آینده ارتقا پیدا کنم

گازانفرآبادی گفت: در اوایل دهه 1400 یک خوابگاه به مزایده گذاشته شد و 40 میلیارد تن وام برای این خوابگاه گرفته شد که سخت افزار آن خریداری شد و در حال جوشکاری هستیم. امیدواریم در سال آینده یک کوی دانشگاه با 400 تخت دخترانه بسازیم.

به گزارش ایرنا، در کنار خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی بم، خوابگاه دخترانه و پسرانه مجتمع آموزش عالی بم نیز به عنوان خوابگاه مورد استفاده قرار می گیرد که ادعا می شود حدود 800 دانشجو در این خوابگاه ها اسکان داده شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید