تورم بیماری مزمن اقتصاد کشور است/ ایجاد شفافیت با درج قیمت تولیدکننده

سید رضا فاطمی امین در جلسه شورای اداری صومعه سرا با اشاره به نظر مثبت و حمایتی وزیر جهاد کشاورزی در خصوص منابع طبیعی در حوزه توت و باغات ابریشم گفت: در وزارت صنعت، معدن و تجارت بازرگانی، اصلاحات ساختاری کردیم و دفتر تخصصی ساختیم صنعت خمیر و دفتر ویژه ادوات کشاورزی و راهسازی ایجاد کردیم که تا پایان سال آینده به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به شرایط کنونی و آینده کشور افزود: از سال 97 تا کنون با تورم بالای 25 درصدی مواجه بوده ایم که در تاریخ اقتصاد ما بی سابقه بوده است. حتی امسال به بالای 60 درصد تورم رسیده ایم و به همین دلیل چهار سال متوالی تورم بالا فشار زیادی به مردم و همه مدیران و فعالیت های اقتصادی وارد کرده است و مردم باید برای حل این مشکل دست به دست هم بدهند.

وزیر صمت تورم را بیماری مزمن اقتصاد ایران دانست که در مدت کوتاهی قابل حل نیست و باید ساختارهای اقتصادی کشور را اصلاح کرد و گفت: خبر خوب این است که در چند ماه اخیر اتفاقات بزرگی برای اصلاح اقتصاد کشور افتاده است. ساختار و برخی از این تغییرات در حال حاضر قابل مشاهده است و برخی دیگر در سال های آینده جستجو خواهد شد.

امین به کاهش قیمت فولاد و ورق آهن و سیمان طی چهار ماه گذشته اشاره کرد و گفت: این کاهش قیمت ها با قوه قضائیه، نظارتی، بازرسی و کیفری نیست و بازار کاملاً تنظیم شده است.

وی یکی دیگر از اقدامات مثبت دولت در چند ماه اخیر را درج قیمت تولیدکننده به جای قیمت مصرف کننده خواند و گفت: شفافیت هایی ایجاد شده که قیمت ها را کاهش می دهد و مردم چشم به راه ما هستند. در این راستا شاهد کاهش 15 درصدی تورم مصرف کننده و کاهش 26 درصدی تورم تولیدکننده هستیم.

  نماینده مجلس: بیژن زنگنه گفت فساد 200 میلیاردی در شرکت نفت طبیعی است!

وزیر صمت با اشاره به تمرکز دولت بر موضوع 4200 تن، خاطرنشان کرد: این طرح را به گونه ای اجرا می کنیم که کمترین آسیب را داشته باشد. اما شرایط فعلی حمایتی نیست و یارانه مواد اولیه به دست مصرف کنندگان نمی رسد.

وی کشت الوار، برنج، ابریشم و طیور را در مرکز صومعه سرا دانست و یادآور شد: برنامه ریزی صنعتی، معدنی و تجاری استان ها را آغاز کرده ایم و ظرفیت اشتغال را برای همه شهرستان ها متناسب با بیکاری فراهم می کنیم تا بتوانیم آیا توسعه متوازن رخ داده است.

دیدگاهتان را بنویسید