تلاش شد خشت اول کنگره سردار سربداران محکم گذاشته شود

به گزارش فارس مرتضی، امیری اسفندقه دبیر علمی کنگره شعر سربداران گفت: تعداد شاعرانی که در این مدت شعر خوبی داشتند از نظر منتقدان و داوران خوب است. اگر اولین کنگره شعری سردار سربداران که من دبیر علمی آن بودم به عنوان اولین پایه از نظر نقد علمی درست باشد بقیه دروس هم درست می شود. چون اولین کنگره شعری سردار سربداران را برگزار می کنیم. تمام تلاش ما این است که اولین آجر را به درستی قرار دهیم. زیرا بقیه کنگره بر روی آن آجر ساخته شده است. اگر آجر اول محکم نباشد، دیوار کج می شود.

وی افزود: به عنوان دبیر علمی اولین کنگره شعر سردار سربداران تمام تلاشم را کردم تا بهترین داوران هر حوزه وارد شوند، با ساخت و پرداخت به اشعار نقادانه نگاه کنند و این بنا را از نزدیک دنبال کنند. همیشه در مسیر سوالات علمی «کلاس اول دبستان از کلاس اول سخت تر است چون کلاس اول دبستان کلاس اول است.

دبیر علمی اولین کنگره شعر سردار سربداران در پاسخ به این سوال که آیا در بین آثار ارسالی اثری وجود دارد که مورد پسند شما و داوران قرار گیرد، گفت: شعر با احساس گفته می شود اما فکر آن را هدایت می کند. این حرف شاعران امروز و دیروز و فردای ایران است. قاضی که بخواهد مجذوب شعری شود نمی تواند او را قضاوت کند. ما سعی کردیم در اولین جلسه کنگره شعر سربداران این اتفاق نیفتد. ما باید استانداردی سالم و منسجم برای شعر داشته باشیم. البته در آثار اولین دوره کنگره شعر سردار سربداران شعری وجود دارد که ما را خوشحال می کند، اما نباید در قضاوت ما تأثیر بگذارد. برای قضاوت در شعر باید کمی از شعر فاصله بگیریم. ما در دوست داشتن و دوست داشتن همدیگر دخالت نمی کردیم و سعی می کردیم منتقد باشیم نه راوی.

امیری اسفهدا در پایان گفت: من هم گفتم که به گفته سروانتس، شاعر و داستان نویس معروف اسپانیایی، مردم قضاوت نهایی هستند. داوران بزرگسالی که هرگز در قضاوت خود اشتباه نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید