تصمیم افزایش ظرفیت دندانپزشکی خلاف قانون است – خبر زنده

به گزارش ایسنا، رضا مسائلی با اشاره به این موضوع به مصوبه افزایش پذیرش سالانه دانشجویان دندانپزشکی به 3 درصد اشاره کرد و گفت: اخیرا یکی از کمیته های فرعی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم به افزایش ظرفیت دندانپزشکی گرفت. که مغایر با قانون است، «دانشجو در تاریخ 4 فروردین 1385 به تصویب مجلس رسیده و با قانون 5 شهریور در مورد سنجش و پذیرش دانشجو مخالف است.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در قوانین مذکور مشخص کرده که شورای عالی انقلاب فرهنگی در چه حوزه هایی می تواند ورود کند و این حوزه کلی است و جزئی نیست. همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی طبق قانون نمی تواند برخلاف نظر کارشناسی دستگاه تخصصی مربوطه نسبت به افزایش ظرفیت یک رشته تخصصی تصمیم گیری کند.

ادامه سؤالات: بر اساس نص صریح قانون، تعیین ظرفیت قانونی دانشجو از وظایف شورای سنجش و پذیرش دانشجو است. به همین دلیل کمیته فرعی نقشه جامع علمی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصمیمات شورای ارزشیابی را عملا ابطال کرد.

به گفته وی، اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی باید ظرفیت پذیرش سالانه را تعیین می کرد، عمدتاً چرا مجلس شورای اسلامی در این زمینه قانون خاصی را تصویب کرده است.

رئیس پژوهشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: این قانون اساسی است.

همه می دانند که آموزش پزشکی در ایران یکی از دستاوردهای بی بدیل کشور است و تصمیم برای افزایش 3 درصدی پذیرش دانشجوی دندانپزشکی بدون در نظر گرفتن زیرساخت های لازم در حوزه فرهنگی، دانشجویی، پژوهشی، آموزشی و رفاهی است. مسائلی گفت: تعداد معلمان، تجهیزات آزمایشگاهی آسیب های جبران ناپذیری به آموزش پزشکی وارد می کند و سطح آموزش پزشکی را به شدت در کشور کاهش می دهد.

  مریلا زارعی: نقشم را در «فاناس» ساخته خانم پیرانا / فیلم ارائه می کنم

رئیس پژوهشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: راه ارتقای سلامت دهان و دندان در کشور افزایش تعداد دندانپزشکان نیست و بیمه گران باید وارد عمل شوند و سطح خدمات بیمه ای را در این حوزه افزایش دهند. دندانپزشکی تا مردم بتوانند برای پوشش بیمه ای پرداخت کنند.»

به گزارش ایسنا، دبیر علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی روز سه شنبه 24 خردادماه، یکصد و شصت و سومین جلسه شورای حاکمیتی اجرای طرح جامع علمی کشور در محل ستاد مرکزی این شورا برگزار شد. شورای عالی انقلاب فرهنگی 10 تا 30 درصد. وی از ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته دندانپزشکی طی سه سال آینده خبر داد و گفت: در کنکور امسال 10 درصد افزایش ظرفیت در رشته دندانپزشکی خواهیم داشت که در سال آینده 20 درصد افزایش می یابد 30 درصد در سال 1403.

دیدگاهتان را بنویسید