تست omicron تحت چه شرایطی برای افراد دارای علائم انجام می شود؟

شرایط انجام تست omicron

انجمن 24- علیرضا بیگلری با اشاره به ارائه برخی پیشنهادها برای افزایش تعداد تست های تشخیصی عروق کرونر در کشور به ویژه با توجه به خطر کانون های اومیکرون، گفت: در حال حاضر 500 آزمایشگاه در کشور داریم که با شبکه آزمایشگاهی پاستور همکاری می کنند. ظرفیت انجام آزمایشات تشخیصی عروق کرونر در کشور را می توان به 200 یا 250 هزار آزمایش در روز افزایش داد، اما باید دید دستورالعمل وزارت بهداشت چه خواهد بود.

نیاز به افزایش هدفمند در تست های تشخیصی کرونری

وی افزود: بر این اساس وزارت بهداشت باید مشخص کند که چه روندی را می خواهد پیش بینی کند. ممکن است هدف آزمایش افراد دارای علائم باشد، یا ممکن است هدف انجام طیف وسیعی از آزمایشات باشد که مطمئناً گران هستند.

لزوم پیگیری و قرنطینه تاج های مثبت

بیگلری ادامه داد: اما باید توجه داشت که اگر آزمایش با سرعت بالا انجام شود و مشخص شود تعدادی از تست‌ها مثبت هستند، باید برنامه‌ریزی قوی انجام شود تا بتوانیم مثبت را در خانه قرنطینه کنیم. در غیر این صورت انجام تست تشخیصی و بعد گذاشتن افراد با تاج مثبت در جامعه که به معنای اتلاف منابع است درست نیست. بر این اساس، آزمون بسیار خوب است، اما باید با یک استراتژی و هدف بسیار قوی همراه باشد.


بیشتر بخوانید: شناسایی 800 بیمار مبتلا به امیکرون در کشور


وی گفت: با توجه به کارهایی که در شبکه تشخیصی انجام می شود، حجم تحقیقات با توجه به شدت بیماری است. بنابراین در شرایط اوج بیماری می توانیم به 150 هزار آزمایش در روز برسیم، اما در روزهایی که علائم و مراجعه کننده کم است، قطعا تعداد آزمایشات کاهش می یابد. ظرفیت افزایش تست را دارد، اما باید با برنامه ریزی از آن استفاده کرد.

تشخیص اومیکرون در کشور از هفته دوم آذرماه

بیگلری در خصوص تست تشخیصی Omicron گفت: در هفته دوم آذرماه تست تشخیصی Omicron را در آزمایشگاه های منتخبی که توسط انستیتو پاستور در ایران ساخته شده بودند توزیع کردیم. بر این اساس آزمایشگاه های منتخب در سراسر کشور از هفته دوم آذرماه موفق به تشخیص omicron شدند.

شرایط آزمایش omicron

وی تاکید کرد: باید توجه داشت که تست ایمیکرون برای افرادی که علائم دارند به طور گسترده مورد استفاده قرار نگیرد، بلکه آزمایش PCR و … انجام می شود. و در صورتی که تشخیص بر اساس قووید باشد و احتمال ایجاد کشش ایمیکرون در انسان وجود داشته باشد.» برای تشخیص ایمیکرون از آزمایشی استفاده می شود. در عین حال طبق اعلام وزارت بهداشت، برای کسانی که وارد کشور شده اند. در دو هفته گذشته و دارای علائم هستند، کسانی که در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند، کسانی که در مدرسه، در کارخانه و همه جا مثبت هستند به صورت خوشه و تاج فقط یک نفر کافی است.لازم به ذکر است که آزمایش omicron لازم نیست به صورت موردی انجام شود، بلکه تنها پس از مثبت شدن تاج و در صورت مشکوک شدن به آزمایش omicron انجام می شود.

بیگلری درباره کیفیت تشخیص تاج از طریق تست های خانگی که در برخی داروخانه ها به فروش می رسد، گفت: در صورت تایید این آزمایش ها توسط مرجع ذی صلاح می توان استفاده از آن را توصیه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید