ترفند قانونی برای کنترل آشفتگی در بازار اجاره / مسکن – خبر زنده

به گزارش همشهری، شورای عالی قوا بسته پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی برای تمدید خودکار اجاره نامه ها با نرخ مصوب را تصویب کرد و اجرای این سیاست الزامی شد. البته اجرای صحیح و موثر این سیاست مستلزم اصلاح برخی ساختارها است و آن طور که رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی می گوید اصلاح فرآیند صدور کد رهگیری به عنوان یکی از نیازها به زودی از طریق یکپارچه سازی خواهد بود. سامانه املاک پیاده سازی شده (کد رهگیری) در سامانه ملی املاک.

گلوگاه آشفتگی بازار مسکن
در شرایط فعلی کد رهگیری معاملات مسکن و اجاره توسط مشاوران املاک در سامانه املاک که زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است ارائه می شود. این سامانه علیرغم جامعیت در جمع بندی اطلاعات مربوط به معاملات ملکی و اجاره ای، به دلیل اقدامات غیرقانونی برخی مشاوران املاک که الزام قانونی دریافت کد رهگیری قراردادها را رعایت نمی کنند، مثبت نبوده است. به طوری که هنگام اخذ مالیات از خانه های خالی، وزارت راه و شهرسازی نتوانست اطلاعات کاملی از وضعیت قراردادهای اجاره و واگذاری خانه ها از این سامانه کسب کند. این در حالی است که اکنون مصوبه استخدام سران قوه حل اختلاف در این زمینه در قوه قضائیه منوط به ثبت قراردادها در سامانه املاک کشور و کل سامانه املاک است که مبنای ثبت قرارداد و صدور رهگیری است. کدها در این سامانه ملی ادغام شده و تحت نظارت وزارت راه و شهرسازی می باشد. وزیر راه و شهرسازی از برگزاری جلسه با اصناف حوزه مسکن خبر داد: مقرر شد کد رهگیری به وزارت راه و شهرسازی ارائه شود و تمامی معاملات در سامانه املاک و مسکن ثبت و قابل پیگیری باشد.
به گزارش همشهری، اگر این اقدام به درستی و کارشناسانه انجام شود و از همان ابتدا نظارت دقیقی داشته باشد، می تواند به یکی از بهترین رویدادهای املاک تبدیل شود که راه را برای تنظیم بسیاری از ابعاد بازار مسکن و اجاره فراهم می کند. در شرایط کنونی درصد بالایی از مشاوران املاک تحت هیچ شرایطی تمایلی به ثبت مسکن و قراردادهای اجاره در سامانه املاک ندارند و مالکان و مالکان از عواقب شفاف سازی اطلاعات قراردادها در این سامانه اجتناب می کنند و از پرداخت مالیات های سنگین اجتناب می کنند تا از Encrypt جلوگیری کنند. کد رهگیری
متأسفانه اتحادیه صنف مشاوران املاک علیرغم شعارهای مکرر چندین ساله، نه تنها با این تخلف برخورد نمی کند، بلکه قدرت و کنترل خود را بر اجرای سیاست های این حوزه از دست می دهد و عملاً تخلفات متعدد آنها را به درخواست اکثریت نادیده می گیرد. . از اعضا حال در صورت انتقال سامانه کد رهگیری به وزارت راه و شهرسازی و ادغام در سامانه ملی املاک و مسکن طی مصوبه ای که از سوی روسای قوا در دستور کار قرار می گیرد، فرصت بی نظیری برای ثبت اطلاعات کامل وجود خواهد داشت. متقاضیان و ارائه دهندگان بازار مسکن و اجاره سامانه ملی شناسایی املاک و مسکن به افزایش شفافیت و مشروعیت بازار مسکن و اجاره کمک خواهد کرد.

  دانشجویان در همبستگی با مردم یمن و دولت لبنان گرد هم می آیند

مالیات مسکن در راه است
وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به وضعیت بازار اجاره می‌گوید: سال‌ها پیش باید در سامانه‌های اطلاعات مسکن و املاک ثبت می‌شد، اما چون این کار انجام نشد، مقررات و نظارت دولتی کمتر از در این راستا، نظام املاک کشور در حال آماده شدن برای پر کردن این خلأ است. سید احسان خاندوزی دیروز در نشست خبری در پاسخ به سوالی در خصوص میزان اجاره بها و نظارت دولت بر آنها، تاکید کرد: ما برخلاف دولت قبل با وضع مالیات بر فروش مسکن موافق هستیم و در حال مذاکره هستیم. مجلس هر چه زودتر این لایحه را به صحن می آورد.» مجلس رفت.

دیدگاهتان را بنویسید