ترس و امید برای بارداری در ایران – خبر زنده

ترس و امید برای بارداری در ایران

 – خبر زنده

انجمن 24- حسن اکبری سرپرست معاونت محیط زیست سازمان محیط زیست چند روز پیش در مصاحبه با رسانه ها گفت: شواهد نشان می دهد احتمال باردار شدن اسیر یوزپلنگ ایرانی در استان سمنان بسیار زیاد است.

ایران احتمالا در اواسط اردیبهشت ماه زایمان می کند

بر اساس گزارش بهرنگ اکرامی، دامپزشک معتمد سازمان محیط زیست و مسئول آزمایشات مامایی در ایران، نتایج تمام آزمایشات و علائم فیزیکی در آخرین معاینه انجام شده بر روی آن، حاملگی ایران را تایید می کند.

اگر هفتم باخمن را روز صفر بارداری «ایرانی» یعنی 12 اردیبهشت یعنی نود و پنج روز پس از بارداری بدانیم، باید منتظر تولد این یوزپلنگ ایرانی باشیم.

مشکل ژنتیکی یوزپلنگ ها شانس باردار شدن آنها را کاهش داده است

اما حمید میرزاده، کارشناس و فعال محیط زیست، یوزپلنگ را به طور طبیعی مشکل ژنتیکی و در نتیجه مشکل جمعیتی دانست و گفت: احتمال باردار شدن یوز در شرایط عادی 15 تا 20 درصد است.

وی گفت: به همین دلیل در طرح هایی مانند پرورش یوزپلنگ در اسارت نباید از احتمال سقط جنین، مرده زایی یا مرگ یوزپلنگ در 10 روز اول زندگی غافل شد. علاوه بر این در بهترین شرایط اگر یوزپلنگی متولد شود امکان آشنایی با طبیعت وجود ندارد.

حفظ زیستگاه مهمتر از پرورش در اسارت است

میرزاده با اشاره به اینکه زیستگاه های یوزپلنگ همچنان به شدت آسیب می بیند و در حال درگیری هستند، خاطرنشان کرد: اگرچه طرح های تحقیقاتی مانند احیا در اسارت با توجه به اینکه شرایط در دو زیستگاه شمالی احیاکننده است، در شناسایی رفتار یوزپلنگ مفید است. و می دانیم که در زیستگاه جنوبی یوزپلنگ داریم و خارج از این دو منطقه امکان یوزپلنگ وجود دارد، بهترین راه حفظ و احیای زیستگاه و حفاظت از راهروهای عبور آنهاست.

  هوای امروز تهران

بیشتر بخوانید: در جریان بازسازی، اسیر توران شدم


این کارشناس محیط زیست یادآور شد: در صورت موفقیت ایران و ادامه طرح احیا در حالت نیمه اسارت، می توان امیدوار بود که برنامه رهاسازی نسل سوم و چهارم یوزپلنگ بومی در طبیعت داشته باشیم. اما به هر حال بازگرداندن جمعیت از دست رفته سخت است و شکست خورده است.

هر یوزپلنگ ماده در طول دوره زایش به طور متوسط ​​2 تا 6 بچه به دنیا می آورد

وی گفت: در سال 1989 دو یوزپلنگ کوچک پس از 20 سال احیاء در نامیبیا آفریقای جنوبی در اسارت به دنیا آمدند و اندکی پس از تولد مردند. تا 6 توله می دهد.

بعد از تولد در اسارت چه اتفاقی برای توله سگ ها می افتد؟

مرتضی پورمیرزایی، مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی، درباره بارداری ایران توضیح داد که این به خودی خود اتفاق خوبی بود، اما فکر می‌کنم نکته مهم این است که بعد از تولد این توله‌ها چه برنامه‌ای در نظر گرفته می‌شود. از آنجایی که ایران، مادر این توله های بالقوه، هنوز رفتار یوزپلنگ طبیعی را یاد نگرفته، هنوز شکار نشده و مهم است که بتواند رفتار طبیعی داشته باشد. و بهتر است قبل از اجرای پروژه بارداری این را به او یاد بدهد.

وی موفقیت آمیز بودن جفت گیری و بارداری را باور نکرد و گفت: اگر برای این امکان برنامه ای نداشته باشیم، کوچولو در اسارت تنها هزینه تولیدمثل و دوره تغذیه اضافی را افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید