تحریم های آمریکا ضربه سختی به سلامت جهانی وارد کرده است – خبر زنده

به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در ادامه سخنان خود در مجمع جهانی در ژنو، افزود: سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک سازمان بین المللی تخصصی متشکل از کشورهای عضو، نباید سیاسی و تحت تاثیر سیاست قرار گیرد.

وی تاکید کرد که سازمان بهداشت جهانی باید به نقش تسهیل‌کننده خود در دسترسی عادلانه به واکسن‌ها، تولید داخلی و خودمختاری منطقه‌ای در این زمینه ادامه دهد.

وزیر بهداشت همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران در شرایطی تصمیم به تولید واکسن های بومی گرفت که به شدت تحت تاثیر اپیدمی کووید 19 قرار گرفت و دسترسی به واکسن ها و تجهیزات پزشکی محدود بود و اقدامات قهری یکجانبه آمریکا باعث افزایش اثرات کووید شد. . 19. «تصمیم گرفتیم که این تصمیم استراتژیک دسترسی عادلانه به واکسن‌ها را تضمین می‌کند و آمادگی و واکنش به شرایط اضطراری فعلی و آینده را بهبود می‌بخشد.

به گزارش وب دا، متن کامل سخنرانی دکتر بهرام عین اللهی به عنوان «وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» در هفتاد و پنجمین مجمع جهانی بهداشت به شرح زیر است:

“به نام خدا

رئیس عزیز

عالیجناب

خانم ها و آقایان

من با دبیرکل سازمان جهانی بهداشت موافقم که صلح پیش نیاز سلامت است. وقتی جنگ شروع شود، قحطی و بیماری به دنبال خواهد داشت.

اما جنگ فقط سلاح و گلوله نیست. جنگ های اقتصادی و مالی آسیب بیشتری به سلامت وارد می کند. تحریم های یکجانبه بانکی و مالی ایالات متحده خسارات زیادی به سلامت جهانی وارد کرده است.

همه‌گیری کووید 19 نشان داده است که سیستم‌های بهداشتی چقدر در برابر شرایط اضطراری جهانی آسیب‌پذیر هستند. ما در سومین سال حادترین بحران سلامت قرن قرار داریم.

  قیمت خودروهای سایپا امروز چهارشنبه 3 فروردین 1401 - خبر زنده

یکی از مهم ترین درس های این اپیدمی، آگاهی از اهمیت سیستم های سلامت پایدار است. اپیدمی و پیامدهای آن نه تنها سلامتی را تهدید می کند، بلکه صلح و امنیت را نیز تهدید می کند.

در این راستا، سازمان جهانی بهداشت معتقد است که سلامت همه مردم در قلب آرامش و امنیت جامعه قرار دارد. بر این اساس، در قطعنامه های مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت به نقش سلامت در ارتقای صلح به عنوان مهمترین عامل در دستیابی به سلامت برای همه مردم اشاره شده است.

حاکمیت بهداشت جهانی پیچیده و غیرمتمرکز است و نتوانسته است دسترسی عادلانه به واکسن ها و سایر نیازهای پزشکی را فراهم کند. در این راستا تاکید می کنیم که نابرابری در دسترسی به واکسن ها از طریق تولید داخلی واکسن قابل رفع است.

سازمان جهانی بهداشت باید به ایفای نقش تسهیل کننده در دسترسی عادلانه به واکسن ها، تولید محلی و استقلال منطقه ای ادامه دهد. ما برای تقویت تولید واکسن محلی، دسترسی و کیفیت، داروهای ایمن و مقرون به صرفه و سایر محصولات بهداشتی کار خواهیم کرد.

همکاران عزیز

جمهوری اسلامی ایران در زمانی تصمیم به تولید واکسن های محلی گرفت که به شدت تحت تاثیر اپیدمی کووید 19 قرار گرفت و دسترسی به واکسن ها و تجهیزات پزشکی محدود شد و اقدامات قهری یکجانبه آمریکا اثرات کووید 19 را تشدید کرد. دسترسی به واکسن ها و بهبود آمادگی و پاسخ به شرایط اضطراری فعلی و آینده.

در طول این مدت، بزرگترین فرآیند واکسیناسیون در تاریخ جهان انجام شده است، اما بسیاری از کشورهای با درآمد متوسط ​​و پایین هنوز نتوانسته اند این کار را انجام دهند.

  سخنان مهم وزیر صمت در مورد بازار خودرو - خبر زنده

آقای رئیس،

سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک سازمان بین المللی تخصصی متشکل از کشورهای عضو، نباید تحت تأثیر سیاست قرار گیرد. مایلم تاکید کنم که ایران با هرگونه تغییر عجولانه در مقررات بین المللی بهداشت سال 2005 مخالف است و آن را رد می کند.

آقای رئیس،

اگرچه در بسیاری از زمینه ها شاهد کاهش و روند ثابت هستیم، اما درسی که این بیماری همه گیر به ما آموخته است این بوده است که هیچ منطقه، هیچ کشور و هیچ جامعه ای امن نیست مگر اینکه همه ما در امان باشیم.

با تشکر از توجه شما.”

دیدگاهتان را بنویسید