تحرک نظامی روسیه با انتقال سامانه های موشکی اسکندر به مرز اوکراین

به گزارش فارس، منابع خبری اوکراین روز یکشنبه مدعی شدند روسیه در حال انتقال سامانه های موشکی اسکندر از منطقه نظامی شرق به غرب است.

به گزارش وب سایت Ukrainwire، سامانه های موشکی روسیه در مرزهای اوکراین قرار دارند و ویدئوهای منتشر شده در روزهای اخیر نشان می دهد که سامانه های موشکی تاکتیکی الکساندر-ام با قطار به غرب روسیه منتقل می شوند.

موشک اسکندر دارای چندین کلاهک متعارف مختلف از جمله کلاهک مهمات خوشه ای، کلاهک های تقویت شده با مواد منفجره، کلاهک های انفجاری، موشک های ضد تانک نفوذ به زمین و پالس های الکترومغناطیسی برای ماموریت های ضد رادار است. این موشک می تواند کلاهک های هسته ای را نیز حمل کند.

به گفته این منبع، وزارت دفاع روسیه بارگیری تجهیزات نظامی در قطارها را با ارسال آنها به پایگاه های آموزشی توضیح داد.

روزنامه فایننشال تایمز انگلیس به نقل از منابع غربی گزارش داد تا اواسط ماه دسامبر، حدود 100000 سرباز روسی در نزدیکی مرز اوکراین مستقر بودند. تخمین زده می شود که تعداد نیروها تا پایان ژانویه به 175000 نفر برسد، در حالی که یخ زدن زمین در صورت حمله زمینی برای حرکت تانک ها مناسب تر است.

برخی منابع می گویند که مسکو درگیری با اوکراین را به عنوان تلاشی برای محافظت از جمعیت روسی زبان دونباس در برابر آنچه تجاوز اوکراینی می خواند توجیه می کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز روز یکشنبه گفت که تنش‌ها در امتداد مرز با اوکراین بسیار زیاد است و روسیه را بر آن داشت تا برای پاسخ ملموس به ابتکار عمل تضمین امنیت خود تلاش کند.

  فراوانی جدی اضطراب و افسردگی در مردان

وی گفت: ما در مرز تنش زیادی داریم. ما در این بخش از اروپا تنش زیادی داریم. و البته این به طور خودکار منجر به مشکلات بیشتری می شود. به همین دلیل است که برای قاره ما بسیار بسیار خطرناک است. به همین دلیل است که ما اصرار داریم که پاسخی مستقیم به نگرانی‌های خود دریافت کنیم، پاسخی کاملاً ملموس به پیشنهادات بسیار ملموس خود.»

سخنگوی کرملین تشدید تنش نظامی روسیه با اوکراین را تکذیب کرد و افزود که ایالات متحده هیچ مدرکی ارائه نکرده است.

پسکوف در مورد اتهاماتی مبنی بر اینکه روسیه قصد دارد تنش های نظامی را تشدید کند یا به اوکراین حمله کند، گفت: «اول، همانطور که می بینید، این اتفاق نمی افتد. ثانیاً، ما اظهارات آقای سالیوان را دیشب بیان کردیم [مشاور امنیت ملی ایالات متحده] شنیدیم و قول داد اگر اشتباه نکنم ظرف 24 ساعت مدارک این اتهام را منتشر کند. بنابراین ما هنوز منتظر شواهد هستیم.»

غرب و کی یف اخیرا ادعاهایی مبنی بر حمله احتمالی روسیه به اوکراین مطرح کرده اند. سخنگوی کرملین پیشتر این اتهامات را “توخالی و بی اساس” خوانده و گفته بود که روسیه هیچ کسی را تهدید نمی کند. با این حال، پسکوف تحریکات با هدف توجیه چنین ادعاهایی را رد نکرد و هشدار داد که تلاش برای استفاده از نیروی نظامی برای حل بحران در جنوب شرقی اوکراین عواقب جدی خواهد داشت.

پیش از این، سرگئی دمدیوک، معاون دبیر شورای امنیت ملی اوکراین گفته بود که اوکراین حمله سایبری روز جمعه را که وب سایت های دولتی را با پیام های تهدیدآمیز نقض کرد، به گروهی مرتبط با سرویس اطلاعاتی بلاروس نسبت داد. دمدیوک مدعی است که این گروه از نرم افزارهای مخربی مشابه آنچه توسط گروهی مرتبط با اطلاعات روسیه استفاده می شود، استفاده کرده است. [بر اساس شواهد] در ابتدا، ما معتقدیم که UNC1151 ممکن است در این حمله دست داشته باشد.

  نماینده مجلس مخالف افزایش قیمت خودرو است

روز جمعه، وزارت آموزش اوکراین اعلام کرد که در پی حمله سایبری گسترده به زیرساخت های اینترنتی این کشور، تعداد زیادی از وب سایت های دولتی اوکراین حذف شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید