تجویز بیمار توسط منشی دکتر! / دریافت پول از بیمار برای تجویز! اسد: این یک تخلف است

انجمن در حال بررسی 24 نقص در رونویسی الکترونیکی است.

نسخه منشی پزشکی قانونی یا غیر قانونی؟  بیمار نیازی به پرداخت هزینه نسخه الکترونیکی ندارد

انجمن 24- از ابتدای دی ماه سال جاری توسعه نسخه الکترونیکی به جای کاغذی توسط تامین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت انجام شده است. کمتر از یک ماه از اعلام این خبر می گذرد و نقاط ضعف آن نمایان است.

پیش از اجرایی شدن این موضوع، کارکنان سازمان نظام پزشکی و داروسازان با انتقاد از کمبود زیرساخت ها به این موضوع واکنش نشان دادند. علی سالاریان، معاون فنی و رئیس سازمان نظام پزشکی نیز گفت که باعث سردرگمی پزشکان، داروسازان و در نهایت مردم شده است.

اکنون با گذشت نزدیک به 20 روز از اتمام بیمه نامه اجرایی شدن نسخه الکترونیک، نه مردم و نه پزشکان از این وضعیت راضی نیستند. پزشکان باید نسخه های خود را در سامانه الکترونیکی بارگذاری کنند و از سوی دیگر داروخانه ها نیز این نسخه را بر اساس کد رهگیری دانلود و مطالعه می کنند و دارو را به بیمار تحویل می دهند و در نهایت در اختیار بیمه گذاران قرار می دهند.

این امر مشکلاتی را به همراه داشته است، اولاً اینکه بسیاری از پزشکان هنوز بر دوش تهیه نسخه الکترونیکی نیستند و به نوشتن نسخه روی کاغذ ادامه می دهند. اما از آنجایی که نسخه باید به صورت الکترونیکی به داروخانه ارسال شود، منشی های پزشکی وظیفه تبدیل نسخه کاغذی به الکترونیکی را بر عهده دارند. از سوی دیگر برخی از پزشکان تنها برای تهیه نسخه الکترونیکی دستیار استخدام کرده اند که در صورت مراجعه بیمار و تجویز دارو، علاوه بر هزینه ویزیت، هزینه بیشتری برای بیمار به همراه دارد.

با این حال، منشی یا دستیار که نسخه کاغذی را بارگیری می کند، دارو را به عنوان پزشک نمی شناسد و دوز دارو را به عنوان تکنسین داروخانه نمی داند و این می تواند منجر به مشکلاتی برای بیمار شود. این مشکلات باعث شده تا سوالات زیادی در مورد اینکه چرا بیمار باید هزینه نسخه الکترونیکی را بپردازد و از طرفی در صورت خطا در تهیه نسخه الکترونیکی که منشی از طرف پزشک انجام می دهد چه کسی مسئول است؟

تجویز دارو توسط غیر پزشک تخلف است

محمدرضا اسدی معاون سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ به جامعه ۲۴ گفت: اینکه پزشک بخواهد منشی را مسئول نسخه نویسی کند تا او این کار را انجام دهد خلاف قانون است.


بیشتر بخوانید: اطلاعات شخصی لو رفته وزیر بهداشت و امنیت نسخه الکترونیک چالش


وی افزود: فرآیندهای الکترونیکی برای بسیاری از جوامع هدف هنوز در کشور ایجاد نشده است. این امکان وجود دارد که پزشک از دستیار برای بارگذاری نسخه روی کاغذ در سیستم الکترونیکی استفاده کند، اما در نهایت فردی که نسخه را امضا کرده و باید آن را بررسی کند، خود پزشک است و مسئولیت نسخه و نسخه نیز بر عهده اوست. دارویی که تجویز کرد

پزشک مسئول نسخه الکترونیکی است نه منشی

اسدی تاکید می کند: البته خود نسخه الکترونیکی مشکلات زیرساختی دیگری نیز دارد. در حال حاضر حل مشکلاتی مانند رونوشت الکترونیکی مسائل حاشیه ای است و هدف از طراحی آنها کم اهمیت جلوه دادن این مشکلات است.

پزشک باید مسئول تجویز دارو باشد

اسدی تاکید کرد: با توجه به اینکه پزشک ضامن بیمار است، در صورت بروز خطایی در تجویز دارو، مسئولیت آن بر عهده وی بوده و هنگام تایید نسخه دارای امضای الکترونیکی است و در صورت بروز مشکل در ثبت دارو در سامانه شخصی غیر از او مسئول نیست. حساسیت پزشک به این سؤال باید دقیقاً همان چیزی باشد که در نسخه روی کاغذ نوشته است و فردا اگر برای نسخه او مشکلی پیش آمد و از بیماری شکایت کرد، باید از آن محافظت کند. بنابراین تفاوتی بین نسخه الکترونیکی و کاغذی از این نظر وجود ندارد.

وی گفت: همه از مزایای نسخه الکترونیکی آگاه هستند. اگرچه موانعی در این راه وجود دارد، اما این موانع باید برداشته شوند تا رضایت همه جلب شود.

گرفتن پول از بیمار به بهانه نسخه الکترونیک غیرقانونی است

اسد همچنین درباره پرداخت مشارکت بیمار برای معرفی نسخه الکترونیکی گفت: اگرچه در شرایط اقتصادی کنونی، تعرفه های فعلی پزشکی برای پزشکان ظلم است و مردم نیز از این امر آگاه هستند، اما با این وجود همه هزینه ها را دریافت می کنند. غیر قانونی است و تخلف محسوب می شود و کلیه پزشکان موظف به رعایت این نرخ ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید