تا چه زمانی باید «دوز سوم» واکسن کرونا را تزریق کنیم؟

محمدحسین زمانیان در گفت وگو با ایسنا، درباره آخرین مهلت تزریق نوبت سوم واکسن کراون، اظهار کرد: برای انواع واکسن کراون، توصیه می شود افراد دوز سوم را حداقل سه ماه پس از نوبت دوم تزریق کنند.

وی افزود: دوز سوم یا دوز تقویت کننده نقش موثری در تثبیت ایمنی ناشی از واکسن طوقه در بدن دارد.

زمانیان گفت: نوبت سوم یا یادآور همان طور که از نامش پیداست ویژگی های ویروس کرونا را به بدن یادآوری می کند و به نوعی سیستم ایمنی بدن را در برابر تاج تحریک می کند.

وی افزود: پس از تحریک سیستم ایمنی، در صورت مواجهه افراد با ویروس کرونا، سیستم ایمنی بدن از مقاومت و آمادگی لازم در برابر این ویروس برخوردار است.

وی گفت: مهلتی برای تزریق دوز سوم کرونا وجود دارد. برای واکسن های برکت و سینوفارم که توسط ویروس از بین رفته اند، مهلت تزریق نوبت سوم حدود چهار ماه است.

زمانیان گفت: «این مدت برای افرادی که با آسترازنکا واکسینه شده اند می تواند تا شش ماه طول بکشد.

این فوق تخصص عفونی خاطرنشان کرد: پس از این مدت در صورت تزریق نشدن نوبت سوم، سطح ایمنی بدن به شدت کاهش می یابد.

زمانیان گفت: این کاهش سطح ایمنی می تواند بدن را به روزهای قبل از تزریق واکسن بازگرداند و خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را افزایش دهد.

این متخصص عفونی خاطرنشان کرد: افرادی که نوبت سوم تزریق نکرده اند و دوز تزریقی آنها تمام شده است، نه تنها در معرض خطر هستند، بلکه ممکن است شیوع این بیماری را در جامعه افزایش دهند.

زمانیان گفت: یکی از اهداف واکسن شکستن زنجیره انتقال ویروس است و در صورت امتناع مردم، شاهد بازگشت مجدد ویروس کرونا به جامعه خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید