تاکتیک های خیرخواهانه یا تمهیدات ظالمانه علیه استقلال و پرسپولیس؟

بازیکنان خارجی استقلال و پرسپولیس

انجمن 24 – پرونده هفته ششم لیگ برتر شب گذشته به پایان رسید. با تساوی استقلال مقابل گل گهر و پیروزی پرسپولیس و سپاهان مقابل صنعت نفت و فجرسپاسی فاصله تیم های بالای جدول کمتر می شد. حالا اختلاف تیم های پیشرو سپاهان و آلومینیوم اراک، استقلال و پرسپولیس به ترتیب دو و یک امتیاز است و به نظر می رسد امسال شاهد رقابت تنگاتنگ تیم های بالای جدول باشیم.

اما موضوعی که طی روزهای گذشته مطرح شده، تقابل لیگ فوتبال و باشگاه استقلال بر سر استفاده از دو بازیکن فرانسوی بوده است. بازیکنانی که پیش از این در این تیم به میدان رفته اند اما در آستانه نبرد حساس شاگردان فرهاد مجیدی با یاران امیرگله نوح اجازه بازی ندارند. حضور بازیکنان خارجی استقلال در دیدار مقابل گل گهر پیش از دیدارهای هفته ششم برای این تیم به بحران تبدیل شد.

آنچه در رسانه های دو طرف اعلام شد نشان از مخالفت کارکنان سازمان لیگ با حضور زستد فرانسوی و یامگا در تیم استقلال دارد. دلیل مخالفت آنها نبود ضمانت نامه بانکی از سوی باشگاه استقلال است. طبق قوانین سازمان لیگ، باشگاه ها موظف به ارائه ضمانت نامه بانکی برای حضور بازیکنان خارجی در مسابقات هستند.

در سال های اخیر استفاده از مربیان و بازیکنان خارجی در تیم های ایرانی بحران های زیادی را برای فوتبال ایران در سطح بین المللی ایجاد کرده است.

بسیاری از باشگاه‌ها و تیم‌های دولتی و خصوصی نیز متضرر شده‌اند و در نتیجه تیم‌هایی که از خارجی‌ها استفاده می‌کنند اکنون باید ضمانت‌نامه بانکی به سازمان لیگ بدهند. اما نکته اینجاست که شرایط پرسپولیس و استقلال کمی با سایر تیم ها متفاوت است.

تفاوت اصلی این است که پرسپولیس و استقلال که باشگاه های دولتی هستند و زیر نظر وزارت ورزش فعالیت می کنند، طبق قانون و بیانیه این وزارتخانه مجاز به صدور و ارائه ضمانت نامه بانکی نیستند.دبیر فدراسیون فوتبال.

یعنی نه تنها استقلال بلکه پرسپولیس هم نمی تواند ضمانت بانکی برای استفاده بازیکنان خارجی بدهد.

باشگاه استقلال با ارائه این نامه و همچنین ضمانت نامه ملکی و با مجوز دبیرکل فدراسیون فوتبال توانست کارت بازی یمگا و زستد را دریافت کند. حضور دو بازیکن فرانسوی در تیم استقلال مخالف بود و تاکید شد که استقلال باید ضمانت نامه بانکی بدهد.

به این ترتیب هر چند پرسپولیسی ها این روزها همچنان با شکایت کالدرون و مشکلاتی که در پرداخت دستمزد این مربی با آن مواجه شدند، با پنجره بسته خود دست و پنجه نرم می کنند، اما پنجره نقل و انتقالات آنها باز می شود تا دو بازیکن تاجیکستانی را به خدمت بگیرند و تیم خود را با خارجی ها تقویت کنند و استقلالی ها با دیگری روبرو شوند. مانع.

سازمان لیگ ضمانت نامه بانکی می خواهد و وزارت ورزش اجازه این ضمانت را نمی دهد و باشگاه پرسپولیس هم مانند استقلال در این زمینه دچار مشکل می شود.

البته استقلال با وجود موانعی که بر سر راه اعطای ضمانت نامه بانکی از سوی وزارت ورزش وجود دارد، در خصوص حقوق بازیکنان خارجی خود ضمانت و تعهداتی را به سازمان لیگ ارائه کرده است اما اکنون اعلام شده که تنها ضمانت نامه مورد تایید سازمان لیگ است. سازمان ضمانت نامه بانکی است.

البته بعد از تقابل جدی سازمان لیگ و باشگاه استقلال بر سر استفاده از تبلیغات محیطی، به نظر می رسد این موضوع بی ارتباط با این موضوع نباشد. ضمن اینکه پیش از آن برای یمگا و زستد کارت بازی صادر شده بود و برای تیم خود بازی می کردند اما حالا در آستانه بازی حساس این تیم از حضور آنها در استقلال جلوگیری می شود.

استقلال اولین باشگاهی بود که با اصرار مدیرعامل از حق تبلیغات محیطی استفاده کرد و از این حیث برخورد جدی و متعددی با سازمان لیگ صورت گرفت.

از سوی دیگر، آیین نامه لیگ به باشگاه ها اجازه می دهد بدون ارائه ضمانت از بازیکنان خارجی فصل های قبل استفاده کنند. به عنوان مثال شیمبا بدون ضمانت برای فولاد یا حتی رادوسویچ در پرسپولیس بازی می کند در حالی که این تصمیم از چند جهت ظالمانه به نظر می رسد.


بیشتر بخوانید: چرا پرسپولیس قراردادهای 80 هزار دلاری را رد کرد؟


اول اینکه می توان برای همه بازیکنان و مربیان خارجی بدهی ایجاد کرد و رکورد جدید بین المللی را بدون تمایز ثبت کرد. همانطور که یامگا می تواند استقلال را بحران کند، رادو یا شیمبا و سایر خارجی های شاغل در لیگ نیز می توانند از تیم های تشکیل شده شکایت کنند.

از سوی دیگر با توجه به محدودیت های قانونی باشگاه های پرسپولیس و استقلال، طبق این آیین نامه شرایط یکسانی برای رقابت برای 4 تیم حاضر در لیگ ایجاد نمی شود. به ویژه اینکه دو باشگاه حاضر در لیگ قهرمانان با جذب بازیکن خارجی قابل تقویت نیستند و حتی در این بخش نسبت به 4 تیم دیگر لیگ محدود هستند.

مسلم است که مقررات غیر کارشناسی، نارضایتی کارکنان سازمان لیگ از رویکرد استقلالی ها برای احقاق حق کسب درآمد از تبلیغات محیطی و البته برخی موارد و مشکلات دیگر پشت صحنه را تشکیل می دهد. تاریخ معاصر.باشگاه استقلال چگونه حل می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید