تالاب میقان در انتظار مرگ است – خبر زنده

تالاب میقان در انتظار مرگ است

 – خبر زنده

انجمن 24 در فاصله ۸ کیلومتری شمال شرقی شهر اراک در پست ترین نقطه جغرافیایی شهر اراک تالابی قرار دارد که سالانه میزبان هزاران پرنده مهاجر از شمال کشور و سیبری است. تالاب میکان یکی از 22 تالاب بین المللی جهان، یکی از 105 منطقه پرندگان مهاجر در جهان است. این تالاب همچنین دارای یکی از بزرگترین ذخایر سولفات سدیم در خاورمیانه است که نقش اساسی در تامین نیازهای اساسی بخشی از صنایع پاک کننده و شوینده در کشور دارد.

اما امروزه این تالاب بیش از هر زمان دیگری خشک شده است زیرا نه بارندگی و نه سد و چاه اجازه دسترسی به آب را نداده است. به گفته کارشناسان حجم ذخیره آب در تالاب میانان باید بین ۲۷ تا ۴۲ میلیون مترمکعب باشد که امسال به ۵ میلیون مترمکعب رسید. چنین خشکسالی هایی نه تنها سلامت و محیط زیست پرندگان مهاجر و حیات وحش منطقه را تهدید می کند، بلکه جوامع انسانی از جمله گرد و غبار را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. در این باره با زهره موسوی معاون محیط زیست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت وگو کرده ایم.

به طور کلی تالاب میکان چه اهمیتی دارد؟

ایران دارای 22 تالاب مهم از شمال تا جنوب است. پرندگان مهاجری که از سیبری برای زمستان گذرانی به ایران می آیند، می خواهند زمستان گذرانی را از شمال آغاز کنند و زمانی که دمای نواحی شمالی بسیار پایین است به سمت مناطق جنوبی بروند. تنها تالابی که پرندگان مهاجر در مرکز ایران می توانند زمستان گذرانی کنند، تالاب میکان است. از سوی دیگر زندگی بقیه ساکنان این منطقه به طور مستقیم و غیرمستقیم به این تالاب وابسته است.

  پدیده فوتبال بانوان ایران در کما

یکی از کارکردهای مهم تالاب میکان تهویه مطبوع است. زمانی که تالاب آب و مقدار مورد نیاز آب دریافت می کند، سطح خاک خیس می شود. رطوبت خاک از فرسایش بادی در تیر و مرداد با وزش باد جلوگیری می کند. اما اکنون در این ماه‌ها گرد و غبار محلی خواهیم داشت که به شهرها می‌رود و آثار مخربی بر جای می‌گذارد، زیرا اطراف تالاب به یکی از کانون‌های مهم گرد و غبار و فرسایش بادی تبدیل شده است.

نتیجه خشک شدن تالاب میکان چیست؟

مشکل خشکسالی تنها به تالاب میکان محدود نمی شود. خشکسالی فعلی که در یک دوره 30 ساله رخ داده است، منجر به کاهش بارندگی و بارندگی در سال های اخیر شده است. تالاب نیز از این خشکسالی مستثنی نیست، اما چندین عامل دیگر باعث شده تا تالاب میکان نسبت به سال های گذشته خشک شود. از یک سو سطح سفره های آب زیرزمینی کاهش یافته و ورودی آن ها کاهش یافته و از سوی دیگر با حفر چاه فشار مضاعفی به این منابع آبی وارد می شود.

آب تالاب میگان از طریق 8 کانال رودخانه فصلی تامین می شود که در حال حاضر فاقد این آبخورها هستند چرا که در بالادست تالاب سدها و سدهای زمینی زیادی ساخته شده است. در واقع حتی اگر بارندگی هم باشد، این سدها و سدها اجازه تامین آب تالاب را نمی دهند. علاوه بر این، چاه های غیرقانونی حفر شده در اطراف تالاب، ذخیره آب زیرزمینی را به حداقل رسانده است.

تالاب میکان در برنامه پنجم توسعه یکی از تالاب هایی بود که باید برای آن برنامه جامع مدیریت تالاب نوشته می شد. اصولاً فقط یک دستگاه در مورد تالاب اظهار نظر نمی کند، بلکه در واقع یک دستگاه متا است. بر اساس این برنامه هر دستگاهی باید با توجه به تعهدات خود در مورد تالاب ها اظهار نظر و تصمیم گیری کند.

  وکیل شجاع در حال تعقیب سارقان مسلح است - خبر زنده

یکی از اقداماتی که دستگاه ها باید در طرح کلی مدیریت تالاب انجام می دادند، نصب کنتورهای هوشمند در چاه های مجاز بود که از حد تعیین شده فراتر نمی رفت، اما در عمل این امر محقق نشد. همچنین در این طرح خواستار تغییر مدل کشت اراضی کشاورزی در حاشیه تالاب برای کاشت گیاهانی در حوضچه خیس شده است اما این طرح اجرایی نشده است. علاوه بر این، مدیریت یکپارچه تالاب از ممنوعیت ایجاد صنایع جدید در تالاب یاد می کند، اما اکنون نه برای واحد صنعتی، بلکه برای ایجاد شهر صنعتی اصرار دارند. در مجموع همه این عوامل در کنار هم باعث شده تا تالاب میکان دچار این وضعیت اسفناک شود.

آیا عواقب سد غیرقابل پیش بینی بود؟

قطعا وزارت نیرو باید این موضوع را پیش بینی می کرد.

چه موانعی پیش روی ماست و چه اقداماتی برای احیای تالاب لازم است؟

تا زمانی که تمام این سدها در تالاب میکان اجازه ورود آب را ندهند، تالاب خراب می شود. برای احیای تالاب باید آب سدها رهاسازی شود تا تالاب میکان به سطح آب برسد. طرح جامع مدیریت تالاب به این منظور نوشته شده است که تمامی دستگاه ها بر اساس تعهدات احیای تالاب خود فعالیت کنند. این برنامه چشم انداز کوتاه مدت 5 ساله و چشم انداز بلند مدت 25 ساله دارد. اما مسئولان نه تنها موفق به احیای این تالاب نشدند، بلکه خسارت هایی نیز به بار آوردند. باز هم تاکید می کنم مهمترین عاملی که در حال حاضر می تواند به تالاب میقان کمک کند تامین آب آن است.

  حسین شریعتمداری رو به امیرعبدالیان کرد: بگو در وین چه خبر است؟! - خبر زنده

دیدگاهتان را بنویسید