بی توجهی عربستان به شریک قدیمی؛ خیانت یا طلاق عاطفی؟! – خبر زنده

به گفته الف، با در نظر گرفتن حواشی ایجاد شده در روابط امارات و عربستان با آمریکا در سایه بحران اوکراین، سناریوهای متعددی برای چشم انداز این روابط در مرحله بعدی آماده می شود.

شکی نیست که روابط بین ایالات متحده و عربستان سعودی از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، بسیار متفاوت از روابط جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده است. دلیل این امر بیش از هر چیز بی توجهی بایدن به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است که در واقع حاکم فعلی عربستان سعودی است.

در ابتدا، محمد بن سلمان به دنبال جلب توجه به بایدن بود که با اصلاحات آشکاری مانند آزادی برخی از زندانیان عقیدتی و سیاسی، ادعاهای متعددی را علیه کمپین های حقوق بشر سعودی مطرح کرد. اما وارث جوان سعودی شکست خورد و حداقل سعی کرد به دنبال متحدانی غیر از آمریکا باشد.

اما در بحبوحه تلاش های محمد بن سلمان برای مقابله با اثرات سیاست جدید آمریکا در قبال عربستان، بحران اوکراین و روسیه فرصت خوبی را برای شاهزاده جوان سعودی فراهم کرده است تا از دولت جدید آمریکا بهره ببرد. در وهله اول، در آغاز بحران اوکراین، در حالی که آمریکا انتظار داشت متحدانش از جمله کشورهای عربی خلیج فارس در قلعه واشنگتن حضور داشته باشند، اما این کشورها سعی کردند موضع بی طرفی اتخاذ کنند.

جالب اینجاست که عربستان و امارات به عنوان دو متحد اصلی آمریکا در خلیج فارس حتی از موضع بی طرفانه در قبال بحران اوکراین فراتر رفته و مواضعی همسو با روسیه اتخاذ کردند. مهمترین شاخص در این زمینه بحث نفت است. ایالات متحده امیدوار بود که کمبود سوخت در ایالات متحده و اروپا را با افزایش تولید نفت در عربستان سعودی و امارات متحده عربی در پی تحریم های نفتی شدید آمریکا و غرب علیه روسیه جبران کند.

  دستور وزیر دفاع برای پیگیری درخواست رئیس جمهور برای ساخت هواپیمای مسافربری - خبر زنده

اما بر اساس گزارش رسانه ها، جانشین تاج و تخت ابوظبی، محمد بن زاید و محمد بن سلمان، حتی از گفتگو با بایدن درباره تولید نفت خودداری کردند. به گفته کارشناسان، این موضوع در درجه اول نشان دهنده کاهش نفوذ آمریکا در خاورمیانه به طور عام و در خلیج فارس به طور خاص است و ثابت می کند که هژمونی آمریکا در نظام جهانی در آستانه فروپاشی است.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی اکنون تمایلی به کمک به اوکراین ندارند زیرا ایالات متحده در نتیجه بحران وارد یک بن بست استراتژیک شده است. اما پس از افزایش بی سابقه قیمت نفت در نتیجه جنگ روسیه و اوکراین، بایدن شروع به استخراج مقادیر زیادی از ذخایر نفت آمریکا کرد در حالی که عربستان سعودی و امارات همچنان مخازن نفت خود را بسته نگه داشتند.

روزنامه گاردین با انتشار مقاله ای در این رابطه اعلام کرد که عربستان و امارات همچنان درخواست بایدن برای افزایش تولید نفت در شرایط افزایش قیمت نفت را رد می کنند. از آنجایی که جنگ پنج هفته‌ای در اوکراین باعث افزایش تنش در بخش‌های مختلف جهان شده است، سؤالاتی در مورد آینده همکاری‌های اعراب و آمریکا مطرح می‌شود.

این روزنامه همچنین به هجوم روس‌های ثروتمند به دبی اشاره کرد، در شرایطی که آمریکا و اروپا تحریم‌های سنگینی را علیه مقامات، افراد و ثروتمندان روسیه اعمال کرده‌اند. علاوه بر این، در صورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات وین، بسیاری از تحریم های آمریکا علیه ایران برداشته می شود و با توجه به این شرایط، ابوظبی و ریاض ممکن است شروع به بازنگری در سیاست های منطقه ای و روابط خود با آمریکا کنند. ایالت ها.

  14 میلیون نفر در کشور شغل «شایسته» ندارند / 6 تا 7 میلیون نفر شغل «غیررسمی» دارند. - خبر زنده

در همین حال گاردین به نقل از یک دیپلمات غربی نوشت که یک دیپلمات سعودی به او گفته است که این پایان سفر ما و بایدن و شاید کل آمریکاست. تحلیلگران سعودی و امیرنشین نیز دیدگاه های مشابهی دارند.

جالب است که در این میان، محمد یحیی، سردبیر شبکه العربیه در عربستان سعودی، بستری غیرعادی را برای بیان دیدگاه های خود در مورد چشم انداز روابط ریاض و واشنگتن انتخاب کرد. وی با انتشار مقاله ای در روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، روابط عربستان و آمریکا را کاملا بحرانی دانست. من بسیار ناراحت هستم که آمریکایی ها شکاف بین ایالات متحده و عربستان سعودی را نادیده می گیرند. روابط ایالات متحده و عربستان سعودی اکنون در یک کلمه خلاصه می شود: طلاق.

گزارش های رسانه های غربی همچنین می گویند عربستان سعودی از عدم حمایت واشنگتن از عربستان سعودی در جنگ یمن خشمگین است. در واقع ابوظبی و ریاض معتقدند رویکرد دولت جدید آمریکا خیانت به متحدانش در سراسر جهان است و بنابراین دلیلی وجود ندارد که امارات و عربستان سعودی بخواهند در بحران کنونی اوکراین در کنار آمریکا و روسیه قرار گیرند. ; این در شرایطی است که خود آمریکا با سیاست های خود روسیه و ایران را در خاورمیانه تقویت کرده است.

علاوه بر این، در حالی که اخبار جنجالی درباره سفر آتی جو بایدن به عربستان سعودی منتشر شد، یکی از مقامات وزارت خارجه عربستان به وال استریت ژورنال گفت که بایدن در صورت سفر به ریاض نباید انتظار استقبال در سطح بالا را داشته باشد.

اگرچه عربستان و امارات در صورت تمایل نمی توانند متحد دیگری را جایگزین ایالات متحده کنند، اما به نظر می رسد که عربستان سعودی و به ویژه محمد بن سلمان قصد دارند با سوء استفاده از بحران به شانس خود برای سوء استفاده از بایدن پایان دهند. اوکراین را امتحان کنید.

  اطلاعات روسیه در حال برنامه ریزی برای کودتا در شهرهای اوکراین است

دیدگاهتان را بنویسید