بیش از 1000 واحد تولیدی تعطیل و نیمه راکد فعال شده است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تا امروز بیش از 1000 واحد تولیدی تعطیل و نیمه راکد فعال شده اند.

محمد مهدی برادران در نشست خبری ششمین اجلاس سراسری میزبانی ایران اسلامی شب گذشته در هتل پردیسان مشهد، اظهار کرد: تا زمانی که روند قضایی اصلاح نشود، مشکلات در این حوزه منجر به محکومیت فعالان اقتصادی و یا محکومیت فعالان اقتصادی نخواهد شد. مصادره واحدهای تولیدی از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون بیش از 1000 واحد تولیدی تعطیل و نیمه راکد به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: فضای اقتصادی کشور دچار پارادوکس زیان شده و تولیدکننده و مصرف کننده متحمل زیان اقتصادی شده است. تولید کننده، توزیع کننده و مصرف کننده باید بتوانند بهتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برای بهبود وضعیت موجود، طرح کالایی تدوین شده است که بر اساس آن قیمت گذاری توسط سازنده تعیین می شود. این باعث ایجاد شفافیت مطلق می شود و همه از نحوه قیمت گذاری آگاه خواهند شد. به این ترتیب کالاها با قیمت کمتری به دست مردم می رسد. این پروژه هم اکنون در زمینه تولید و فروش آب معدنی آغاز شده است.

نیاز به ترکیب حمایت از تولید در عین ایجاد رقابت

محمدحسین روشنک، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز درباره تاثیر رقابت بر عملکرد بهتر برند گفت: دلیل اصلی که منجر به تجارت 10 سال اول پیروزی انقلاب اسلامی شد، هیچ رقابتی در بازار وجود نداشت. در جامعه ای که رقابت نقش بسزایی ندارد، برندسازی رونق ندارد و مورد استقبال جامعه قرار نمی گیرد. برند و برند اعتماد محصول را در جامعه ایجاد می کند. ممنوعیت واردات چیز خوبی است، اما به شرطی که رقابت در سطح جامعه زنده بماند. با از بین رفتن رقابت در جامعه و عدم حمایت از تولید داخلی، با مشکلات بزرگی مواجه هستیم. حمایت از تولید باید با رقابت همراه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید