بیانیه ترویکای اروپایی در شورای حکام آژانس درباره ایران

به گزارش فارس، فرانسه، آلمان و انگلیس به عنوان سه طرف توافق هسته ای با ایران چهارشنبه شب بیانیه مشترکی صادر کردند.

در بند اول بیانیه 16 بند، سه کشور از رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، به خاطر آخرین گزارش خود درباره ایران تشکر کردند.

تروئیکای اروپایی به ابراز نگرانی در مورد آنچه که “تنش های هسته ای سیستماتیک ایران” می خواند ادامه داده و می گوید اقدامات ایران برای تقویت توانایی های هسته ای جامعه بین المللی خطرات جدی دارد.

آنها استدلال می کنند که غنی سازی اورانیوم با 20 تا 60 درصد ایران هیچ توجیه مدنی ندارد و برای کشوری که سلاح هسته ای ندارد بی سابقه است.

اروپایی‌ها همچنین اقدام اخیر ایران برای نصب زیرساخت‌های سانتریفیوژ پیشرفته را «توسعه نگران‌کننده» خواندند و گفتند که این رویداد می‌تواند غنی‌سازی ایران را در سطح بالاتری تسهیل کند.

در بند هفتم این بیانیه مدعی شده است که اقدامات ایران باعث کاهش ارزش برجام در حوزه منع گسترش سلاح های هسته ای شده است. در این بیانیه آمده است: «تحقیق و توسعه ایران و استفاده گسترده از سانتریفیوژهای مدرن به طور مستمر در حال بهبود پتانسیل غنی‌سازی ایران است». این بدان معناست که ادامه اقدامات تحریک آمیز ایران، ارزش برجام را به عنوان یک توافق منع اشاعه به طور غیر قابل برگشت کاهش خواهد داد.

سه کشور اروپایی دیگر نیز نسبت به آنچه که می گویند کاهش همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی کرده اند و استدلال می کنند که این امر توانایی آژانس برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران را کاهش داده است.

تروئیکای اروپایی اعلام کرد: «از 9 ماه پیش، ایران تمام اقدامات شفافیت و راستی آزمایی مورد توافق شورای امنیت سازمان ملل متحد و پروتکل الحاقی را به حالت تعلیق درآورده است».

در بخشی از این بیانیه آمده است: «این واقعیت که ایران به طور کامل به این توافق پایبند نیست، بسیار نگران‌کننده است و آمادگی ایران را برای اقدام با حسن نیت زیر سؤال می‌برد».

آنها گفتند: «ما از ایران می‌خواهیم فورا دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کرج را بازگرداند».

یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود در این توافق عمل کرده است تا به کشورهای اروپایی که قول جبران پیامدهای خروج واشنگتن از برجام را داده بودند، فرصتی برای تحقق این وعده بدهد. .

با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده های خود عمل نکرده اند، چندین مرحله از تعهدات خود در قبال برجام کاهش می دهد. کاهش بدهی ایران مطابق با مفاد توافق هسته ای برجام بوده است.

جمهوری اسلامی ایران پس از انجام 5 گام در جهت کاهش تعهدات خود، سرانجام در تاریخ 15 دی ماه 1396 اعلام کرد که دیگر با هیچ گونه محدودیت عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، نرخ غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال های اخیر ایران را به تعقیب اهداف نظامی در برنامه هسته ای خود متهم کرده اند. ایران قاطعانه این اتهامات را رد کرده است.

ایران تاکید می کند که به عنوان یکی از طرف های معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) چندین بار از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی مبنی بر انحراف برنامه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور از اهداف نظامی پیدا نکرده‌اند.

علاوه بر این، ایران در سال 2015 با کشورهای موسوم به 1+5 برای حل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود به توافق رسید. علیرغم تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در ماه می 2016 به طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

دولت بایدن اعلام کرد که قصد دارد از طریق مذاکرات در وین راه را برای بازگشت آمریکا به برجام هموار کند، اما کاخ سفید از انجام اقدامات لازم برای بازگرداندن آمریکا تحت فشار حداکثری در دوران ریاست جمهوری او خودداری کرد.

دور اول مذاکرات در وین در دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران، قرار است نهم آذرماه در وین برگزار شود. ایران گفته است که تلاش برای لغو همه تحریم ها، دستور کار اصلی هیئت ایرانی در این مذاکرات خواهد بود.

در دولت حسن روحانی، رئیس جمهور پیشین ایران، شش دور مذاکرات در وین برگزار شد که این مذاکرات به دلیل پافشاری آمریکا بر برخی مواضع غیرمنطقی با شکست مواجه شد.

یکی از زمینه های بحث برانگیز در این گفت وگوها، اصرار آمریکا بر حفظ برخی تحریم های اعمال شده علیه ایران توسط دولت دونالد ترامپ پس از خروج از برجام است.

علاوه بر این، دولت بایدن گفت که نمی تواند تضمینی برای خروج دولت های بعدی ایالات متحده از برجام ارائه کند. وال استریت ژورنال اخیرا گزارش داده است که تیم مذاکره کننده ایران حتی درخواست خود از آمریکا را کاهش داده است تا اطمینان حاصل شود که دولت بایدن از برجام خارج نمی شود که آمریکا با آن مخالفت کرده است.

علاوه بر این، مقامات دولت آمریکا قبلاً گفته بودند که قصد دارند از ورود برجام به عنوان یک «سکوی» برای حل و فصل اختلافات دیگر از جمله مسائل موشکی و منطقه ای استفاده کنند.

اخیراً مقام معظم رهبری در جلسه ای تاکید کردند که آمریکایی ها می خواهند در توافق هسته ای برجام بندی را لحاظ کنند که ایران را ملزم به گفت و گو درباره مسائل موشکی و منطقه کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین دیدار خود با دولت دوازدهم خاطرنشان کردند: در غیر این صورت توافقی نخواهیم داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: آنها با این بیانیه می‌خواهند از مداخلات بعدی خود در اصل برجام و مسائل موشکی و منطقه‌ای عذرخواهی کنند و اگر ایران حاضر به گفت‌وگو نشد، می‌گویند توافق را نقض کرده‌ایم و توافق بدون توافق است. “

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که با توجه به اینکه آمریکا یکی از طرفین توافق بود، واشنگتن است که باید با لغو تحریم ها به توافق برگردد و اجرای تعهدات آمریکا باید راستی آزمایی شود. تهران البته تاکید کرده است که برای بازگشت آمریکا به توافق عجله ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید