بوکس رسانه ای ایران و آمریکا و اسرائیل

به گزارش البن کاسپیت، المانیتور در 23 نوامبر 2021 نوشت:

1. یک هفته قبل از از سرگیری مذاکرات هسته ای ایران در وین، بحرانی شگرف در یکی از حساس ترین و تحریک آمیزترین حوزه های این ماجرا نه بین آمریکا و ایران، بلکه بین آمریکا و اسرائیل رخ داد. مقامات اسرائیلی این تحول را به جای شلیک به سمت دشمن به «تیراندازی تانک» تعبیر می کنند: دو متحد که آماده حمله به نیروهای یکدیگر هستند، یکدیگر را هدف قرار می دهند. (آمریکا و اشغال اورشلیم)

2. این شکاف در پشت درهای بسته با حرکاتی مبنی بر احترام اغراق آمیز ظاهر شد، اما بعد باز شد و مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. در هفته گذشته، به نظر می رسد که ایالات متحده و اسرائیل درگیری مشتی را با رسانه ها آغاز کرده اند. این تنش اکنون به نیش و کنایه، تبادل پیام های خشم آلود و نشانه های نارضایتی از هر دو طرف محدود شده است. هیچ یک از طرفین نمی خواهند اوضاع را تشدید کنند.

3. برای اولین بار در دو هفته گذشته، مواضع نامعلومی از سوی مقامات ارشد اسرائیلی گزارش شد و آمریکا مصمم بود با تمام هزینه ها به توافق هسته ای با ایران بازگردد. این مواضع سپس تشدید شد و ایالات متحده را متهم کرد که به دنبال توافق موقت با ایران برای لغو تحریم ها در ازای توقف غنی سازی اورانیوم است. مقامات رژیم صهیونیستی این اقدام را تسلیم کامل ایران توصیف کردند.

4. از دیدگاه اسرائیل، این رویکرد ناپخته و فاجعه بار است. به گفته یک منبع نزدیک به وی، نفتالی بنت که هفته گذشته از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خودداری کرد، گفت: من نگران هستم، بسیار نگران هستم.

5. نفتالی بنت همچنین گفت که هر اتفاقی بیفتد، ما به هر حال با دوستان آمریکایی خود دخالت نمی کنیم، اما باید دیدگاه خود را در مورد اتفاقات و لغو تحریم ها، حتی بدون بازگشت به توافق قبلی، روشن کنیم. این یک فاجعه است. غرب به راحتی فضایی برای نفس کشیدن در اختیار ایران قرار می دهد. ما نمی توانیم اجازه دهیم این اتفاق بیفتد.

6. این زبان زمخت تا حد زیادی ریشه در این دارد که اسرائیل خود را در میدان نبرد می بیند. امیر اشل، مدیر کل ارتش اسرائیل، فرمانده سابق نیروی هوایی، چند روز پیش در یک مصاحبه رادیویی گفت که ارتش اسرائیل اکنون قادر است به ایران حمله کند و به برنامه هسته‌ای آن آسیب جدی وارد کند. نفتالی بنت همچنین به ارتش و موساد دستور داد تا توانایی های نظامی خود را برای حمله به ایران افزایش دهند و آماده نابودی برنامه هسته ای ایران باشند.

7. اما به نظر می رسد این هفته مقامات ایالات متحده اعصاب خود را از دست داده اند و پاسخ آنها در گزارش نیویورک تایمز آمده است که اخیراً حقیقت تلخی را به اسرائیلی ها گفته اند: همه حملات، خرابکاری ها، انفجارهای مشکوک، قتل ها. پدر برنامه هسته ای و حملات سایبری ایران، ایران را متوقف نکرد، بلکه آن را وارونه کرد و ایرانی ها را مجبور کرد برنامه هسته ای خود را سرعت بخشند. ایران با موفقیت تمامی تاسیسات هسته ای خود را در شرایط بهتر بازسازی، مدرن سازی و بازسازی کرده است.
8. به نظر می رسد درز این اطلاعات راهی است که دولت آمریکا انتخاب کرده است تا به اسرائیل بفهماند که تهاجم مستمر، یکپارچگی استراتژی را تضعیف خواهد کرد، همانطور که سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ نتوانست به اهداف مورد نظر دست یابد. نتایج. .

9. سوال این است که چرا ایالات متحده از پاسخ به حمله 20 اکتبر پنج پهپاد به پایگاه خود در التنف سوریه امتناع کرد؟ پاسخ در بیانیه مقامات آمریکایی نهفته است که حمله نیروهای طرفدار ایران را انتقام حملات اسرائیل در سوریه دانستند.

10. عقل سلیم در خاورمیانه امروز بین کشورهای عربی سنی و اسرائیل نوعی احساس رها شدن است.

11. آلون اوسپیتز، وزیر خارجه اسرائیل، این هفته به المانیتور گفت که اسرائیل از نزدیک تحولات، از جمله اظهارات مقامات آمریکایی در منامه را دنبال می کند. آمریکایی‌ها به صراحت اعلام کرده‌اند که با ایران وارد جنگ نمی‌شوند، اما ممکن است زمانی برسد که آمریکایی‌ها با زبان صریح و بدون ابهام بگویند که اجازه حمله به ایرانی‌ها را نمی‌دهیم. البته ما در اسرائیل سیاست روشنی داریم و می دانیم “چگونه از خود و منافع خود محافظت کنیم؟”

12. خود نفتالی بنت دیروز در یک کنفرانس امنیتی در دانشگاه رایشمن گفت: «اشتباهی که ما پس از توافق هسته ای 2015 با ایران مرتکب شدیم، تکرار نخواهد شد… با این حال، اگر توافق جدیدی حاصل شود، اسرائیل بخشی از این خواهد بود. توافق. نه، اسرائیل خود را به این امر متعهد نکرده و نخواهد کرد.»

*********************

به گزارش الف، تهدید اسرائیل به همین جا ختم نمی شود. نخست وزیر رژیم صهیونیستی ضمن اعلام عدم پایبندی اسرائیل به توافق هسته ای. او چندین بار ایران را به طور غیرمستقیم تهدید کرده است.

نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس، روز سه شنبه با تاکید بر اینکه کشورش به توافق هسته ای جدید ایران با قدرت های جهانی پایبند نیست، گفت که آماده تشدید رویارویی اسرائیل با ایران است.

به گزارش هاآرتص، نفتالی بنت وضعیت کنونی را پیچیده خواند و گفت: «در هر صورت حتی اگر بازگشت به توافق حاصل شود، البته اسرائیل طرف معامله نیست و اسرائیل به توافق پایبند نیست. “

بنت روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «ایرانی ها اسرائیل را در حالی که در تهران امن بودند با موشک محاصره کردند. تعقیب و گریز روزانه تروریست های اعزامی نیروی قدس دیگر کارساز نیست. “ما باید فرستنده اصلی را پیدا کنیم.”

بنت به صراحت با ایران تهدید به جنگ نکرد، اما گفت که فناوری‌های سایبری و مزایای اسرائیل و استفاده از «حمایت بین‌المللی» می‌تواند در مقابله با ایران مؤثر باشد.

رئیس سابق موساد: هرگونه توافق هسته ای باید سایت های غنی سازی ایران را نابود کند

یوسی کوهن نسبت به آمادگی رئیس جمهور جدید ایران برای مذاکره تردید دارد و می گوید اسرائیل باید بتواند به طور مستقل به این تاسیسات حمله کند.

رئیس سابق موساد، سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل، همچنین گفت که هدف از مذاکرات با هدف نجات توافق هسته‌ای فروپاشیده 2015 تهران، باید برچیدن فیزیکی تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم ایران باشد و اسرائیل باید بتواند در صورت مذاکره، مستقل عمل کند. مردود شدن.

از کوهن در مورد مذاکرات آتی در وین که امیدوار است ایالات متحده را به توافق هسته ای بازگرداند و همچنین پذیرش تعهدات خود بر اساس این توافق که به ویژه با غنی سازی اورانیوم در خارج از کشور آن را نقض کرده است، سوال شد. کوهن با اشاره به سانتریفیوژهای پیشرفته ایرانی که مواد با خلوص بسیار بالا تولید می کنند، گفت: ایرانی ها اورانیوم را غنی می کنند زیرا می توانند. به نظر من این چیزی است که باید کاملا متوقف شود.

دیدگاهتان را بنویسید