بودجه شوخی؛ ترفند ضرغامی برای واگذاری میراث فرهنگی به بخش خصوصی؟ مصادره میراث فرهنگی به نفع یک ایدئولوژی خاص – خبر زنده

بودجه شوخی؛  ترفند ضرغامی برای واگذاری میراث فرهنگی به بخش خصوصی؟  مصادره میراث فرهنگی به نفع یک ایدئولوژی خاص

 – خبر زنده

انجمن 24- به گفته بسیاری از کارشناسان این حوزه، میراث فرهنگی کشور وضعیت مناسبی ندارد و بودجه مناسبی برای آن در نظر گرفته نشده است، چرا که به گفته عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، هر اثر تاریخی تنها 30 هزار تن در نظر گرفته می شود. .اما تقاضای مردم برای حفظ و صیانت از میراث فرهنگی و تاریخی خود هر روز در حال افزایش است.

بودجه 30000 تن برای هر اثر تاریخی

به گزارش جامعه 24، ضرغامی با انتقاد از بودجه چند روز گذشته میراث فرهنگی گفت: با وجود منابع محدودی که داریم و برای هر اثر تاریخی تنها 30 هزار تن بودجه داریم، این رقم تقریباً شوخی است. امیدواریم شهرداری ها و نهادهای محلی همکاری لازم را داشته باشند. تا زمانی که ثبات برقرار نشود نمی توان از آن استفاده کرد و در این زمینه تصمیم گیری نمی شود.

ضرغامی گفت: درآمدهای حاصل از مکان هایی مانند موزه ها و برخی از اماکن تاریخی به طور مستقیم صرف نگهداری و تعمیر آنها نمی شود، بلکه به خزانه وزارتخانه بازگردانده می شود و به سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تقسیم می شود.

میراث فرهنگی به عنوان مقوله ای از حاکمیت

فاطمه علی عسگر کارشناس میراث فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار جامعه 24 با بیان اینکه میراث فرهنگی یکی از مقوله های حاکمیتی است، اظهار داشت: میراث فرهنگی یکی از مقوله های حاکمیتی است.

درآمدی که از موزه ها دریغ می شد

وی افزود: تا قبل از آن تاریخ درآمد موزه ها و اماکن تاریخی بین آنها توزیع می شد و کارکنانی که آنها را مدیریت می کردند می توانستند برای توسعه و نگهداری آنها برنامه ریزی کنند اما پس از آن تاریخ درآمد موزه ها دیگر برای آنها نیست و این موضوع است. ” این بر آنها تأثیر بدی گذاشت.

  تحویل جعبه های شیرینی پشت توسی ممنوع شد

بیشتر بخوانید: غواصی با بدن دیوانه در استخر نفت


این کارشناس میراث فرهنگی ادامه داد: از سوی دیگر این کمبود بودجه برای میراث فرهنگی همیشه وجود داشته است. این وزارتخانه شد تا بودجه بیشتری دریافت کند که می بینیم عملاً اتفاق نیفتاده است.

وی گفت: با توسعه گردشگری درآمد این بخش نیز باید به میراث فرهنگی تزریق می شد اما دیدم گردشگری در کشور نه تنها توسعه نمی یابد بلکه حتی برخی باندهای برخی رانت ها نیز شکل گرفته است. معلوم شد فرهنگی است. در عین حال تامین امکانات گردشگری نیازمند پول است که بیشتر آن از حوزه میراث فرهنگی تامین می شود.

آیا بودجه 30 هزار تنی برای هر اثر تاریخی معقول است؟

علی عسگر با اشاره به اظهارات ضرغامی مبنی بر بودجه 30 هزار جلدی برای هر اثر تاریخی، گفت: با وجود اینکه میراث فرهنگی هم از نظر بودجه و هم از نظر مسائل دیگر سوء استفاده شده است، اما حجم بسیار زیادی از آثار تاریخی و میراث فرهنگی داریم. ما داریم که همه تحت کنترل میراث فرهنگی نیستند. برخی در اختیار شهرداری ها و برخی دیگر در اختیار واقفان و بنیاد جانبازان قرار دارد. ضرغامی به همه این آثار از منظر بودجه نگاه کرده است، اما این سوال پیش می آید که آیا میراث فرهنگی برای حفظ و مرمت این آثار که در دست سایر نهادها است ایجاد شده است؟ در حالی که وزارت میراث فرهنگی همه اینها را رها کرده، اما از نظر بودجه در حال بررسی و اعلام آن به رسانه ها است، بنابراین رقم 30 هزار تومان نمی تواند منطقی باشد.

  مذاکرات در وین منجر به تصمیم سیاسی غرب برای دستیابی به توافق شد

وی ادامه داد: علاوه بر این برای جایی مانند پاسارگاد، دولت قبل ردیف بودجه ملی برای آن در نظر گرفته است. باید از وزیر میراث فرهنگی پرسید که آیا چنین بودجه ای به دست این وزارتخانه می رسد یا خیر؟

سلب مالکیت به نفع میراث فرهنگی

علی عسگر یادآور شد: در طول چهل سال گذشته ایران و علاقه به میراث فرهنگی افزایش یافته و در نتیجه تقاضا نیز افزایش یافته است، اما دولت از علاقه مردم به این میراث عقب مانده است.

وی ادامه داد: از زمان دولت احمدی نژاد تاکنون سعی شده نمادها و میراث فرهنگی در خدمت ایدئولوژی حکومت مصادره شود. وزیر فعلی میراث فرهنگی هم از همین طیف فکری است و در واقع از میراث فرهنگی برای آینده کاری خود استفاده می کنند.

این کارشناس و روزنامه نگار میراث فرهنگی گفت: در همه جای دنیا برخی از پایه های سرمایه اجتماعی بر اساس تاریخ و هویت تاریخی است و از این رو به میراث تمدنی و فرهنگی آنها توجه ویژه ای می شود. اکنون با وجود این همه آثار تاریخی کشور ما از دنیا عقب است.

شکایت از بودجه برای اهدای میراث فرهنگی به بخش خصوصی

وی گفت: یکی از نگرانی هایی که در مورد عتیقه جات و سایر میراث فرهنگی به بهانه نداشتن بودجه وجود دارد این است که از طریق رانت در اختیار بخش خصوصی است. به نظر می رسد این تبلیغات و دغدغه ضرغامی برای بودجه بهانه ای برای این موضوع باشد که احتمال فساد در این حوزه را نیز افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید