به ریاض نروید، دریچه نفت ایران را باز کنید – خبر زنده

به گزارش تسنیم، مجله آمریکایی نیوزویک می نویسد: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا قرار است اواسط ماه جولای به عربستان سعودی سفر کند و با دولت این کشور دیدار کند. اگرچه برنامه های سفر زیادی تنظیم شده است، اما تنها یک دلیل برای سفر وجود دارد و آن قمار ناامیدانه بایدن برای متقاعد کردن ریاض برای افزایش تولید نفت برای کاهش قیمت تاریخی بنزین در ایالات متحده است. فقط چند ماه بعد. قبل از انتخابات میان دوره ای

این یک اشتباه وحشتناک است، به ویژه با دانستن این موضوع که با احیای توافق هسته ای با ایران، مقادیر مساوی نفت، اگر نه بیشتر، آزاد خواهد شد. تعمیق روابط با عربستان سعودی و خودداری از مقابله با وابستگی نفتی آمریکا تنها هزینه سیاست های محتاطانه تر را افزایش می دهد.

هزینه بازسازی روابط با سعودی ها بسیار بالا خواهد بود. عربستان سعودی یکی از بی رحم ترین رژیم های خودکامه در جهان است که ایدئولوژی سلفی افراطی آن مهم ترین عامل در ترویج رادیکالیسم خشن در منطقه و فراتر از آن است.

شاهزاده بن سلمان، حاکم واقعی عربستان سعودی، مردی است که نشان داده از خشونت نمی ترسد. او در سال 2018 دستور ترور خاشقچی، ستون نویس واشنگتن پست و چهره برجسته مخالف سعودی در ترکیه را صادر کرد. بن سلمان نیز در حال جنگی خونین و بی نتیجه در یمن است که این کشور فقیر را ویران کرده است.

عربستان سعودی از همه لحاظ متحد نامناسبی برای آمریکاست. بدیهی است که این کشور نسبت به ایران کشوری کمتر آزاد و حتی عمیقاً مستبد است. میلیون ها کارگر خارجی به عنوان برده در کشور کار می کنند که باید از دولت اجازه خروج از عربستان سعودی را بگیرند. زنان برای انجام فعالیت های مختلف باید از شوهر «سرپرست» خود اجازه بگیرند.

  تسلیت به خواننده گروه ماکان در میانه کنسرت با مردم آبادان / فیلم - خبر زنده

آیا وضعیت بهتری در ایران می بینیم؟ قبل از اعمال مجدد تحریم های ترامپ و اپیدمی ولیعهد، زنان ایرانی نرخ مشارکت نیروی کار بالاتری داشتند. برخی از اقلیت های مذهبی در کشور آزادی بیشتری دارند و انتخابات منظمی در ایران برگزار می شود که می تواند در محدوده رژیم رقابتی باشد.

باید گفت ایران از نظر قانون اساسی و حقوق شهروندی بهتر از عربستان سعودی است. هیچ بهانه اخلاقی برای ترجیح سعودی ها به ایرانی ها وجود ندارد و خشم آمریکا از ایران بیشتر احساسی است تا منطقی.

جو بایدن چه مقدار طلای سیاه می تواند از عربستان استخراج کند؟ هر چه هست، قطعا کمتر از آن چیزی است که پس از از سرگیری روابط با ایران به دست خواهد آورد. ماه گذشته، سازمان کشورهای صادرکننده نفت از افزایش 684 هزار بشکه ای تولید روزانه نفت، عمدتاً از عربستان سعودی خبر داد. این رقم به هیچ وجه نمی تواند قیمت ها را کاهش دهد.

اگر بخواهیم تولید نفت را یک میلیون بشکه افزایش دهیم، جو بایدن به راحتی می تواند چشمانش را به شرق باز کند. ایران پس از احیای توافق هسته ای برجام روزانه 2 میلیون بشکه نفت به بازار جهانی عرضه می کرد. صادرات نفت ایران در سال 2022 پس از نقض توافق و لغو تحریم ها توسط ترامپ به 20 میلیون بشکه در روز کاهش یافت.

ایران گفته است در صورت لغو تحریم ها می تواند روزانه 3.8 میلیون بشکه نفت تولید کند و این رقم می تواند با جذب سرمایه گذاری خارجی بیشتر شود. اما چه مانعی بر سر راه احیای توافق هسته ای با ایران و آزادسازی پتانسیل ایران برای صادرات نفت وجود دارد؟

  به دنبال صنایعی نباشیم که به محیط زیست ما آسیب می زند/ صنایع مادر به مازندران بیایند - خبر زنده

اصرار ایالات متحده بر حفظ خلیج فارس به عنوان یک پادگان، از جمله جنگ فاجعه بار در عراق و دیگر ماجراجویی های پس از 11 سپتامبر، بیش از تمام واردات نفت از ایالات متحده از دهه 1980 هزینه داشته است. اگر این پول صرف تولید خودروهای برقی و حذف خودروهای بنزینی می شد، اگر این پول صرف توسعه حمل و نقل عمومی می شد، اکنون آمریکا در این وضعیت قرار نداشت.

رئیس‌جمهور آمریکا به جای پرواز به ریاض و در آغوش گرفتن بن سلمان، باید او را پایین بیاورد و هر کاری که لازم است برای احیای تولید نفت ایران انجام دهد و دموکرات‌ها باید مبالغ هنگفتی را صرف توسعه خودروهای الکتریکی و خودروهای با سوخت دوگانه در ایالات متحده کنند.

انجام این کار بسیار بهتر از این است که ببینیم یکی دیگر از رئیس‌جمهورهای آمریکا از سعودی‌ها برای خروج از آن التماس می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید