به جای از بین بردن 4200 فساد را متوقف کنید / آمریکا باید کشور عادی شود / ایران نباید در وین با کره جنوبی مذاکره کند

گزارشی با عنوان “ارز 4200 تومان; درد سر بودن نه هزار و یک دعوا!»با نظرات متعدد کاربران الف همراه بود که می توانید برخی از آنها را بخوانید:

* ارز 4200 تومانی فقط مشکل دارد. این فقط باعث فساد شده است. عزیزان هم کوتاه نیامده اند. فساد در کجای دنیا می تواند رفاه و آسایش مردم را فراهم کند؟ اقتصاد یک علم است. هر چیزی یه قیمتی داره قیمت گذاری دستوری همه چیز اشتباه است و عواقب خطرناکی دارد. مثلا همین ارز 4200 تنی، اگر روزی دلار خیلی گران شد و در عین حال ارز 4200 تنی هم سود کرد و اختلاف قیمت به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد، کل رانت و فساد به وجود می آید. دیگر کسی نمی تواند جلوی او را بگیرد. پس بهتر است هر چه زودتر ارز 4200 تومانی را حذف کنید. از همان ابتدا توزیع 4200 تومان اشتباه بود.

*حذف ارز 4200 تومانی باعث افزایش 200 درصدی قیمت مرغ، تخم مرغ، گوشت، روغن نباتی و لبنیات می شود و توده فقرا بسیار کمتر می شود، شاید توده فقرا از بین برود و این 100 هزار نفر یارانه نقدی تومان جواب می دهد این جواب نمی دهد آقای رئیسی در زمان انتخابات شعار مهار تورم داده بود، این شعار و وعده چه شد؟

* برای جلوگیری از رانت، راه سومی برای عرضه وجود دارد. ارز 4200 تومانی می تواند از تورم جلوگیری کند.

* الان هم مردم در فقر و تنگنای اقتصادی به سر می برند و توان خرید دارو و مایحتاج اولیه با همان ارز 4200 را ندارند و اگر نرخ ارز حذف شود یا به تدریج افزایش یابد، عواقب غیرقابل پیش بینی به دنبال خواهد داشت. آن را به طور موثر نابود کنید، نه اینکه با این آویز بحران ایجاد کنید

*در این چند ماه که تنها صحبت از حذف ارز 4200 می شد، قیمت ها متوقف و لجام گسیخته شد.

* «یارانه» کلید رمز و تنها کارتی است که مردان در چنته دارند. این را فقط اقتصاد می داند: صدقه دادن به مردم!

* ما در ایران عادت داریم برای مسائل پیچیده راه حل های ساده و واضح ارائه دهیم. مشکل به این سادگی نیست. ارز 4200 تومانی علاوه بر ایجاد عدم تعادل در اقتصاد ایران، فساد گسترده ای را نیز به دنبال داشته است. افراد فاسد هزاران راه برای دور زدن قانون دارند و همین که صحبت می کنیم، فساد و دزدی همچنان ادامه دارد. در همین چند سال توزیع 4200 تن میلیاردها دلار به سرقت رفته است. ارز 4200 تومانی باید حذف شود. حتی دولت در حال حاضر برای پرداخت خود متوقف شده است.

* مشکل در حال حاضر این است که برخی ارز ترجیحی را می گیرند و از آن سوء استفاده می کنند. در این وسط هم عوامل تامین کننده ارز (بانک مرکزی) و هم عوامل دریافت کننده ارز (معامله گران و…) کاملا مشخص است. ساده ترین راه حل، مدیریت این فرآیند و نظارت بر این دو دسته است. آیا واقعا کار سختی است؟

* هم دولت و هم مجلس از تبعات سنگین حذف ارز 4200 آگاه هستند بنابراین مسئولیت را به یکدیگر واگذار می کنند!

*حقوق و مزایای دریافتی روسای سه قوه و معاونین و اعضای کابینه باید برابر با مظلومیت باشد و سپس نسبت به حذف ارز 4200 تومانی اقدام شود.

* در مورد ارز 4200 ملت را هم چوب و هم پیاز نخورید!

***

مخاطبین A در یادداشتی با عنوان “ما و جوهر آمریکا»چند نظر ارسال کنید که برخی از آنها را می توانید بخوانید:

در کینه توزی استعمارگران غربی تردیدی نیست. هدف منتقدان دلسوز داخلی روش ما برای مقابله با خباثت غرب است. را در دستور کار قرار دهید. به جای اینکه دائماً خود را در معرض شاخ گاوی مانند آمریکا قرار دهیم و از شکم ملت ایران محافظت کنیم، می توانیم اقدامات بسیار بهتر، سنجیده تر و مؤثرتر انجام دهیم. از طرفی آرزوی ملت رسیدن به استکبار ستیزی است، کسانی که بیشتر آواز می خوانند سختی های بیشتری را بپذیرند، شغلی مطمئن با دستمزد مناسب، مسکن سازمانی، بیمه اضافی، ویلاهای شمال و امکانات رنگارنگ و ضد استعمار نداشته باشند. بهای ملت آقایان را با پوست و خونشان بپردازید.

از کودتای مصدق تا کاپیتولاسیون و تحقیر مردم ایران و غارت نفت ایران در دوران دیکتاتوری تا حمایت صدام از جنگ، سرنگونی هواپیمای 280 سرنشین ایرانی تا تحریم های وحشیانه برای کشته شدن سردار سلیمانی. و دیگران.

*به نظر شما آمریکایی های عزیز یک فرد خاصی هست و هیچ دولت و مجلسی در آن وجود ندارد، صرف نظر از ماهیت آمریکا، این نگاه در داخل وجود دارد و اصلاح طلبان و غیره حتی در جبهه اصلاح طلبان. فرهنگ حامی منطقی دولت به نام ساندیس و غیره دلیل بسیار روشنی برای عدم اعتدال و فرهنگ برچسب زدن که خودمان ایجاد می کنیم و در عوض فقط همدیگر را به خاطر حرف زدن سرزنش می کنیم، به نظر سیاسی نمی رسد. ، سیاست علم حرف زدن و برقراری ارتباط است شما مردم خوبی هستید اما سیاستمدار خوبی نیستید.

اگر به زعم نگارنده دلیل غرب ستیزی این است که جوهره غرب در نفی معنویت است، شاید دلیل شرق شناسی خداجویانه و معنویت گرایی برادران حزب کمونیست چین باشد.

* منظور ما از سیاست کلی نظام حکومتی آمریکاست که هیچ سیاستمداری نمی تواند آن را تغییر دهد یا حداقل در تاریخ چند صد ساله آمریکا هیچکس موفق به تغییر این سیاست نشده است!!! بله وقتی سیاست مشترک آمریکا تغییر می کند نگرش ما هم نسبت به آمریکا تغییر می کند !!!

* نکته ای که برخی دوست دارند در نظر داشته باشند این است که آمریکا یک کشور عادی است و ما بی دلیل با آمریکا دشمنی داریم، اما اگر تاریخ را درست بخوانیم متوجه می شویم که رفتار ما همیشه واکنشی به رفتار آمریکایی ها بوده است. سفارت آمریکا نتیجه کودتای 28 مرداد و ترور دانش آموزان 16 آذر و پناهگاه شاه و … بود همانطور که حمله ما به پایگاه عین الاسد نتیجه ترور سردار بود. در واقع این آمریکاست که عادی نیست اما دوست دارد محتوا وارونه به نظر برسد!!

***

یک کارشناس درباره حضور کره جنوبی در حاشیه مذاکرات وین صحبت کردیکی از موضوعات مورد بحث این هفته بود. می توانید برخی از نظرات الف را در مورد این مقاله بخوانید

هدف عربستان از رفتن به وین چیست؟ البته هدف تحقیر ایران است تا افرادی مانند عربستان در این مذاکرات نقش آفرینی کنند.

* ما قدردان اقتدار، درایت و هوشمندی تیم اصلی هستیم. امیدواریم همیشه اینقدر قوی و با بصیرت باشند. در واقع کره، عربستان سعودی و رژیم اشغالگر و دروغین صهیونیستی در حد و اندازه ورود به موضوع برنامه هسته ای ایران نیستند. کره و عربستان وارد کار بزرگترها نشوند و به فکر ناامیدی و گستاخی خود باشند. زامبی‌های صهیونیستی اگر می‌توانند تمرکز خود را بر به تاخیر انداختن نابودی نهایی خود بگذارند

* می خواهند این زمان تمام شود و زمان کم است و این شرایط این است که در کشور شورش کنند و از آب گل آلود ماهی بگیرند.

مردم کره جنوبی و شمالی می دانند که مردم کره جنوبی و کره شمالی خواهر و برادر هستند و استکبار جهانی بین آنها تفرقه انداخته است.

* تیم هسته ای نباید در این زمینه با اشخاص ثالث دیدار کند و به سوالات آنها پاسخ دهد

* به نظر من کره برای هماهنگی پرداخت بدهی آمده بود و کار انجام شد

* آبی که روی قورباغه بلند می شود، ابوعطا را هم می خورد، جلوی آنها سوء استفاده کنید، نباید کم شود.

*اما اکنون اسرائیل سنگ پرتاب می کند و کره با پشت به آمریکا برای پرداخت بدهی های خود به عربستان به عنوان رقیب منطقه ای، همواره در همه موارد به دنبال تضعیف ایران بوده است.

سوال: یعنی بازارهای مالی تحت تاثیر تحریم ها قرار نمی گیرند؟

در مورد انتشار اخبار مثبت درباره این به اصطلاح کارشناس، خبرهای مثبتی را از وین از دیپلمات های ایرانی می شنویم و اتفاقاً همه غربی ها پیشرفت چندانی نداشته اند یا اصلاً پیشرفت نکرده اند و تهدید به پایان فرصت و شکست برجام می کنند.

*هدف دشمن دقیقا همین است، می خواهند ببینند با وعده دروغین حل اختلافات بازار ارز ایران چقدر بالا و پایین می شود.

اگرچه آمریکا همواره ملت ها به ویژه کره و ژاپن را به دردسر انداخته است، اما مشخص نیست چرا دولت های این کشورها اینقدر تحقیر شده و نسبت به آمریکا منفعل هستند.

* 20 سال به دنبال رفع تحریم ها بودید و بعد از توافق های ننگین، تحریم های مکرر و الان بیشترین تحریم های دنیا با 1700، بعداً با توافق ننگین می خواهید چند عدد را ببرید؟

* کره ای ها بسیار فرصت طلب و به اصطلاح ضعیف هستند. اگر ایران پایین باشد دنبال کار می گردند.

دیدگاهتان را بنویسید