بررسی قانون اصلاح بازار سرمایه در 10 روز آینده در جلسه علنی مجلس – خبر زنده

به گزارش باشگاه خبرنگاران، آقای محمدمهدی منتظری رئیس مرکز عدالت ترمیمی سازمان بورس و اوراق بهادار مرتضی شهیدی در برنامه جمعی اقتصادی با موضوع همکاری سازمان بورس و قوه قضاییه در حمایت از بازار سرمایه”.کارشناس بازار سرمایه و علی اسکندری رئیس اداره پیشگیری از جرائم اقتصادی معاونت اجتماعی قوه قضاییه محسن علیزاده رئیس کمیسیون بازار سرمایه مجلس و سیاوش وکیلی کارشناس بازار سرمایه برگزار و به سوالات زیر پاسخ داده شد.

تفاهم نامه بین قوه قضاییه و سازمان بورس بوده، در چه بازه زمانی لازم الاجراست؟

آقای منتظری رئیس مرکز عدالت ترمیمی سازمان بورس و اوراق بهادار: تفاهم نامه ای برای ارتقای امنیت اقتصادی سهام مردم امضا شد. زیرا جرم و جنایت و رفتارهای نادرست اجتماعی منجر به واکنش منفی مردم می شود. پیشگیری از جرائم و جرایم یک برنامه اجتماعی بلندمدت است و این تفاهم نامه برای یک دوره سه ساله تنظیم شده است که همه ساله به سران قوا و مردم گزارش می شود.

کسب اطلاعات از درگاه های مختلف اطلاعاتی از جمله تجمیع آمار رسیدگی های کیفری قوه قضائیه در بازار سرمایه و رسیدگی های انتظامی در سازمان بورس منجر به شناسایی گلوگاه های خطرناک می شود.

چه تخلفاتی در بازار سرمایه می تواند وجود داشته باشد؟

جناب آقای شهیدی کارشناس بازار سرمایه: ناهنجاری های بازار سرمایه از نظر حقوقی به دو گروه جرایم و جرایم تقسیم می شود. در فصل ششم قانون بازار اوراق بهادار انواع جرایم شرکت‌ها و سهامداران ثبت شده و مجازات‌های آنها ذکر شده است، اما تخلف مربوط به مسائل داخلی است که سازمان بورس ناشران، مؤسسات مالی و سازمان‌های خود انتظام را کنترل می‌کند و در صورت تخلف. قوانین مربوط به تخلفات است.

  تیراندازی در تل آویو/ ۲ نفر کشته و بیش از ۱۱ نفر زخمی شدند - خبر زنده

سازمان بورس به تخلفات خود وارد می شود اما طبق ماده 52 قانون اوراق بهادار سال 1384 در جرایم فقط به عنوان شاکی می تواند توسط مراجع قضایی تحت تعقیب قرار گیرد. معمولاً نقض‌ها را می‌توان بر اساس متخلف یا موضوع نقض طبقه‌بندی کرد، اما بیشتر تخلفات شامل ناشران اوراق بهادار یا شرکت‌هایی است که افشای اطلاعات آنها را نقض می‌کنند.

از سال 94 اقداماتی برای تاخیر در انتشار و افشای اطلاعات، ارسال پیامک به مدیران این شرکت ها و رسیدگی به معوقات انجام شده است.

قوه قضائیه تا چه اندازه می تواند با تخلفات برخورد کند؟

آقای منتظری رئیس مرکز عدالت ترمیمی سازمان بورس و اوراق بهادار: در بحث پیشگیری، به آمار و اطلاعات دقیق نیاز داریم. زیرا علاوه بر سازمان بورس، افرادی نیز به عنوان شاکی خصوصی حضور دارند. سازمان بورس نیز در نظر دارد احکام صادر کند انتشار فایل های سال های گذشته در چارچوب قوانین کشور. تجزیه و تحلیل این اطلاعات بیشتر به جلوگیری از تخلفات کمک می کند.

دو نوع اصلی پیشگیری شامل پیشگیری اجتماعی برای افزایش سطح دانش و سواد حقوقی و مالی مردم و همچنین پیشگیری فنی و استقرار نظام های نظارتی سازمان بورس است. در حوزه قضایی باید به سرعت با مردم برخورد شود و اطلاع رسانی شود.

در مورد سوت زدن، سازمان بورس جلوتر است و تشویق زنان به سوت زدن در دستور کار است. این سازمان تاکنون از زنانی که بازی می کنند حمایت مالی کرده و اقداماتی را برای تامین امنیت آنها در محیط کار انجام داده است. قوه قضاییه نیز کارتی را با بورس به اشتراک می گذارد که افشاگران به سرعت به آن منتقل می شوند.

بزرگترین تخلف بازار سرمایه چیست و چه اقداماتی انجام شده است؟

  "بدون مادر"؛ منظر تکراری/ «گروه دختر» در کارگردانی تواناتر

آقای منتظری رئیس مرکز عدالت ترمیمی سازمان بورس و اوراق بهادار: مردم شکایت دارند که پس از قربانی شدن در جرایم بورس، اطلاعات کافی نداشته اند. مهمترین جرم، فعالیت غیرمجاز افراد در حوزه موسسات مالی است. این بدان معناست که شخصی می تواند در خصوص ارائه خدمات مشاوره ای به سرمایه گذاران پیشنهاداتی را به سرمایه گذاران ارائه دهد. ارائه مشاوره و خدمات در حوزه بازار سرمایه بدون مجوز از سازمان بورس، عمل مجرمانه بوده و جرم محسوب می شود.

در طول این سال ها شاهد تحرکات جنایتکارانه در فضای مجازی بوده ایم اما تعداد آنها زیاد نیست. ما فعالان در فضای مجازی را رصد می کنیم و آنها را تشویق می کنیم که رفتار مجاز و غیرمجاز را تشخیص دهند. آموزش سایبری یک فعالیت مجازی نیست، اما باید در چارچوب قانون باشد.

برخورد قوه قضاییه با جرایم و تخلفات بازار سرمایه چگونه است؟

آقای اسکندری رئیس اداره پیشگیری از وقوع جرم اقتصادی معاونت اجتماعی قوه قضائیه: حفظ سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم در هر حوزه اقتصادی به ویژه در بورس مهم است. ما دو عامل مهم را در دستور کار قرار دادیم. یکی ارسال پیامک های آگاهی عمومی و دیگری وضع قوانین پیشگیرانه.

زیرساخت های قانونی در حال حاضر به عنوان ابزاری برای پیشگیری خوب کار نمی کند و لایحه ای برای تسهیل و بهبود وضعیت موجود در مجلس در حال بررسی است. قوه قضائیه یا سازمان بورس برای استفاده از ابزارهای پیشگیرانه نیاز به چارچوب قانونی دارد و قوانین موجود پاسخگو نیست.

آیا قوانین فعلی بازار سرمایه بازدارنده و کاهش تخلفات است؟

جناب آقای وکیلی کارشناس بازار سرمایه: قوانین موجود قطعا به اندازه کافی محدود کننده نبودند. چون رویکردها منفی بود اما تفاهم نامه جدید رویکرد مثبتی دارد. قوه قضائیه اعلام کرده است که مهندسی معکوس انجام می شود و پرونده های جاری بررسی می شود تا تخلفات و جرایم قبلی تکرار نشود. سازمان بورس نیز سامانه نظارتی راه اندازی کرد و تخلفات جدید را به قوه قضاییه ابلاغ کرد.

  آمار تاج امروز یکشنبه 11 آوریل 1400 - خبر زنده

سازمان بورس خود تنظیم است و در حوزه حقوقی اقدامات خوبی انجام داده اما در حوزه اشخاص حقیقی تعطیل است. رویکرد منفی باعث شد فقط با فعالان معروف برخورد کنیم، اما نتوانستیم با افرادی که در شبکه های اجتماعی فعال بودند برخورد خوبی داشته باشیم.

تفاهم نامه جدید مانند یک شمشیر دولبه است. می تواند حجم پرونده ها را افزایش دهد و با برخورد صحیح از موارد پیشگیری و کاهش دهد.

مجلس چه اقداماتی برای کاهش انحرافات بورس انجام می دهد؟

آقای علیزاده، رئیس کمیسیون بازار سرمایه مجلس: مجلس دو مأموریت قانونگذاری و نظارت دارد. در زمینه قانون گذاری نیز طی یکی دو سال گذشته در حال شناسایی خلاءهای قانونی هستیم و کمیته بازار سرمایه تشکیل شده است. هفته گذشته موفق شدیم اصلاح قانون بازار سرمایه را در کمیسیون اقتصادی نهایی کنیم که تا 10 روز آینده به مجلس ارائه می شود.

در مورد نظارت نظارتی، ما همچنین نظارت بر قوانین اجرایی و انحرافات بازار گزارش شده به قوه قضاییه را شناسایی کردیم.

آیا مسئولان در بازار سرمایه هم تخلف کرده اند؟

آقای علیزاده، رئیس کمیسیون بازار سرمایه مجلس: ما طبق ماده 234 آیین نامه داخلی پرونده ای را به قوه قضائیه ارجاع داده ایم که برخی مدیران و مسئولان را معرفی کرده است اما از روند کار اطلاعی نداریم.

دیدگاهتان را بنویسید