برخی از دانشگاه های ایران به دنیا دسترسی دارند

وزارت علوم

انجمن 24- عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر پشتیبانی پژوهشی وزارت علوم از قطع دسترسی برخی از دانشگاه ها به پایگاه های علمی جهانی به دلیل بدهی دانشگاه ها خبر داد عدم پرداخت به دانشگاه ها; در همین راستا اتحادیه اروپا مدلی ارائه کرد که در آن اعتباری برای حمایت از ناشران در نظر گرفته شد تا همه پژوهشگران به این منابع دسترسی داشته باشند اما در نهایت این طرح به نتیجه نرسید.

مدیرکل دفتر پشتیبانی پژوهشی وزارت علوم افزود: بر اساس قانون، قراردادهای بین پایگاه‌های پژوهشی و دانشگاه‌ها به دلار منعقد می‌شود و به دلیل اینکه بودجه دانشگاه‌های ایران به ریال پرداخت می‌شود، طبیعتاً دانشگاه‌ها نمی‌توانند آن را تأمین کنند. بودجه لازم». از سوی دیگر نوسانات دلار باعث به تعویق افتادن بدهی دانشگاه ها شد.

وی ادامه داد: با این حال، وزارت بهداشت دسترسی متمرکز به پایگاه های علمی را دارد; به این ترتیب وزارت بهداشت دسترسی را خریداری می کند و وام های لازم توسط وزارت بهداشت به طور کامل بازپرداخت می شود و دسترسی دانشگاه ها به پایگاه ها رایگان است.

نیسی گفت: این در حالی است که عدم دسترسی متمرکز به پایگاه های علمی در وزارت علوم هر دانشگاه و مؤسسه ای را مجبور به مشاوره مستقل می کند. البته کنسرسیومی از دانشگاه های بزرگ وجود دارد و امکان تعامل با ناشران وجود دارد. البته مدتی تلاش می شد این بودجه به صورت متمرکز در اختیار وزارت علوم قرار گیرد اما سازمان برنامه و بودجه موافقت نکرد.

این مقام مسئول در وزارت علوم خاطرنشان کرد: بدهی دانشگاه ها به پایگاه های پژوهشی دولت نهم با شروع نوسانات ارزی آغاز شد و اکنون این بدهی ها انباشته شده و در مقاطع زمانی مختلف پولی وجود نداشته است.

  تغییرات در اسامی و ترکیب کمیته های دائمی کابینه اعلام شد

بیشتر بخوانید: نقض شبکه بین المللی اینترنت


وی افزود: نکته مهم دیگر این است که برخی از ناشران تمایل به همکاری با ما دارند و بسیاری از سایت ها هنوز دسترسی را قطع نکرده اند. زیرا در این صورت دانشجویان و پژوهشگران باید از این منابع به صورت غیررسمی استفاده کنند و نمی خواهند این اتفاق بیفتد.

نیسی در خصوص راهکار وزارت علوم برای تامین اعتبارات لازم و دسترسی مجدد به دانشگاه ها گفت: امسال وزارت علوم پیشنهاد کرده است که 500 میلیارد فولاد در لایحه بودجه 1401 لحاظ شود اما آیا این رقم در لایحه گنجانده شده است. یا در کمیسیون تلفیق مجلس: «ما نمی دانیم تصویب می شود یا خیر.

مدیرکل پشتیبانی و پشتیبانی وزارت علوم گفت: در صورت تامین و توزیع این وام، بخشی از بودجه به دانشگاه ها و بخشی دیگر به وزارت علوم اختصاص می یابد و وزارت علوم برای حمایت از یک دانشگاه هزینه می کند. “

پیش از این فرهاد دانسجو، رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفته بود: دانشگاه تربیت مدرس از سال 94 تاکنون حق لینک دادن به منابع اطلاعات علمی را پرداخت نکرده است و در نتیجه با بدهی بالغ بر یک میلیون یورو (45 میلیارد در غیر این صورت دسترسی) مواجه هستیم. به این منابع اطلاعاتی قطع خواهد شد، اما در حال حاضر دسترسی به 7-8 از این منابع قطع شده و برخی دیگر (2-3) قطع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید