دسته‌ها
بلاگ

برجام باید بدون اضافات و کاستی احیا شود – خبر زنده

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان روز پنجشنبه در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که در محل وزارت امور خارجه برگزار شد، گفت: امروز دیدار خوبی با آقای لاوروف در خصوص مهمترین موضوعات روابط دوجانبه داشتم. روابط ما در مورد مسائل منطقه ای و بین المللی گفتگو کردیم. من از سرگئی لارووف وزیر امور خارجه روسیه و هیئت همراه استقبال می کنم. امروز در مورد مسائل بین المللی و منطقه ای بحث کردیم.

بحث و بررسی توافقنامه همکاری جامع و بلندمدت بین دو کشور

وی افزود: همچنین درباره توافقنامه همکاری جامع و بلندمدت بین دو کشور گفتگو کردیم. این ایده قبل از سفر آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان به روسیه و دیدار با آقای پوتین مطرح شده بود که امیدواریم به زودی جلسات کارشناسی برای نهایی شدن مفاد این توافقنامه و تصویب آن در دولت های کشور برگزار شود. ایران و روسیه هر دو مجلس بیایید کشور را پشت سر بگذاریم.

امضای سند همکاری فرهنگی و امنیت اطلاعات

امیر عبداللهیان ادامه داد: دو سند دیگر از صنعت زیرساخت در مورد همکاری در راه اندازی و راه اندازی مراکز فرهنگی و همچنین همکاری در حوزه امنیت اطلاعات بین المللی بین دو کشور رایزنی کردیم که خوشبختانه در هیئت وزیران به تصویب رسید. جمهوری اسلامی «و برای تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: با برگزاری دور جدید کمیسیون مشترک همکاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه موافقت کردیم. علاوه بر این، همکاری ها در سایر زمینه های اقتصادی، تجاری و فرهنگی، علم و فناوری و سایر موضوعات متمرکز بود. دستور کار دو طرف و توافقات خوبی حاصل شد.

تکمیل خط ریلی رشت – آستارا با روسیه

وی ادامه داد: در پروژه های ریلی از جمله تکمیل راه آهن رشت – آستارا نیز توافق خوبی داشتیم و امیدواریم با سرمایه گذاری های مشترک هر چه زودتر این پروژه را نهایی کنیم.

لغو روادید بین ایران و روسیه

امیر عبداللهیان تاکید کرد: در دروازه همکاری های علمی با ایجاد مرکز نوآوری های فناورانه و فناوری موافقت کردیم و این موضوع در سفر اخیر آقای ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح شد و امروز نیز با اجرای این موضوع موافقت کردیم. هر چه زودتر همکاری دو کشور در زمینه لغو روادید نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ما در جمهوری اسلامی ایران آمادگی داریم که معافیت متقابل روادید بین دو کشور متقابل باشد و در گام اول، روادید تجاری را لغو کنیم تا افزایش تجارت بین دو کشور

وی افزود: ایده هایی برای بخش های تخصصی ما در این زمینه وجود دارد که به زودی نهایی می شود. جمهوری اسلامی ایران یک مسیر ترانزیتی مطلوب در دنیای امروز است و قرار گرفتن ایران در مسیرهای ترانزیتی شمال به جنوب و شرق به غرب امتیاز ویژه ای به کشورمان بخشیده است.

اولین محموله از روسیه به هند در امتداد کریدور شمال به جنوب منتقل شد

وزیر امور خارجه ادامه داد: اولین محموله از روسیه به هند از طریق کریدور شمال به جنوب منتقل شد و تلاش موفقی بود. بخشی از مسیر راه آهن و قسمتی از طریق دریا با کشتی بود که شمال به جنوب بود. مسیر ترانزیتی «با این ظرفیت جدید و بخشی از حجم تجارت از این پس رصد می شود.

دیدار سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در آستانه

وی در خصوص اجلاس سران ایران، ترکیه و روسیه ادامه داد: امیدواریم در آینده نزدیک با توجه به شرایط کنترل ویروس کرونا در جهان، شاهد برگزاری اجلاس سران فدراسیون روسیه، جمهوری ترکیه و جمهوری اسلامی باشیم. جمهوری ایران در تهران «به صورت دوجانبه و بخشی دیگر در قالب آستانه برگزار می شود.

امیر عبداللهیان تاکید کرد: همچنین درباره حوادث افغانستان، یمن، سوریه، اوکراین و برگزاری اجلاس سران خزر در حوزه های منطقه گفت وگو کردیم.

وزیر امور خارجه در خصوص مذاکرات وین گفت: از جمله موضوعاتی که در مذاکرات امروز به آن پرداخته شد، آخرین وضعیت مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و لغو تحریم ها بود. مایلیم از کشورهای دوست روسیه و چین به خاطر مخالفتشان با قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس بین المللی انرژی اتمی تشکر کنیم.

وی ادامه داد: همچنین از حمایت مستمر روسیه در ادامه کار در آژانس بین المللی انرژی اتمی و منافع و مواضع جمهوری اسلامی ایران تشکر می کنیم.

روسیه از توافق ایران در وین حمایت می کند

وزیر امور خارجه تاکید کرد: در صورت ادامه مذاکرات با آقای لاوروف صحبت کرده ایم که امیدوارم در آینده نزدیک از سر گرفته شود و برنامه ریزی هایی در این زمینه در دستور کار وزارت امور خارجه قرار دارد. امیدوارم با واقع بینی طرف آمریکایی بتوانیم در آینده نزدیک به نقطه نهایی توافق برسیم. البته در این زمینه آقای لاوروف بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از موضع سیاسی ایران در مذاکرات تاکید کرد.

امیر عبداللهیان تاکید کرد: من دو بار پیام وزیر امور خارجه اوکراین را به همکاران آقای لاوروف رسانده ام و در هر دو مورد روسیه آمادگی خود را برای گفتگو و راه حل دیپلماتیک اعلام کرده است. بگذارید این موضوع از طریق سیاسی حل شود.

اجازه نخواهیم داد رژیم صهیونیستی امنیت و ثبات منطقه را تهدید کند

وی تاکید کرد: همچنین درباره برخی از ترورهای سیاسی رژیم صهیونیستی صحبت کردیم و منطقه اجازه نخواهد داد این رژیم امنیت، ثبات و پیشرفت منطقه را به خطر بیندازد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آمریکا و ایران در مواجهه با تحریم‌های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی چه برنامه‌ای برای تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری و گسترش روابط دارند، گفت: ما در دولت برای مقابله با تحریم‌ها راهبردی را اتخاذ کرده‌ایم. برای عبور موازی هر دو جاده اول خنثی کردن تحریم ها در چارچوب برنامه دولت آیت الله رئیسی برای توسعه اقتصادی پایدار و دوم اینکه همین مسیر را طی کنیم و مسئولیت مذاکراتمان با دستگاه دیپلماسی را بر عهده بگیریم.

تحریم های ناکارآمد، توافق ایران و روسیه

وی ادامه داد: در عین حال اولویت دولت همسایه گرایی در توسعه حجم مبادلات اقتصادی، تجاری، علمی، فرهنگی، دفاعی، گردشگری و… با همسایگان به ویژه روسیه است. نقطه عطف جدیدی هم در سفر آیت الله رئیسی به مسکو و دیدار ایشان با آقای پوتین ایجاد شد که توافقات مهم و راهبردی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مورد تایید سران دو کشور قرار گرفت و هم در جریان تبادل هیئت بین دو کشور. وزیر روسیه که در راس هیاتی بلندپایه و جامع به تهران سفر کرده بود، به توافقات بسیار مهمی در راستای منافع دو ملت دست یافت و ناکارآمدی تحریم ها یکی از موضوعات مورد توافق دو کشور است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که برنامه های مشترک ایران و روسیه برای مقابله با تحریم های یکجانبه غرب به ویژه با تمرکز بر چالش های جدید جهانی ناشی از بحران اخیر اوکراین و مسائل امنیت غذایی چیست؟ وی گفت: از آنجایی که ما با جنگ مخالفیم، با اعمال تحریم های غیرقانونی علیه کشورها از جمله روسیه مخالفیم. در مورد امنیت غذایی هم با اطلاعاتی که دارم دولت به هر دلیلی در تیم اقتصادی اقدام جدی کرده است. دولت جمهوری اسلامی ایران اقدامات چندجانبه ای را در بالاترین سطح برای تامین امنیت غذایی در داخل کشور انجام داده است و من به عنوان رئیس دستگاه دیپلماسی می گویم هیچ نگرانی در این زمینه ندارم.

در ماه های اخیر توافقات مهمی برای خنثی سازی تحریم ها داشته ایم

وی افزود: در مورد نحوه برخورد با تحریم های آمریکا علیه کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه باید گفت که در ماه های اخیر توافقات مهمی برای خنثی سازی تحریم ها داشته ایم اما در این زمینه باید بازیگری است و شما مجبور نیستید آن را به رسانه ها بیان کنید.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا شما دو هفته قبل از ارسال بسته مذاکره با طرف مقابل صحبت کرده اید و آقای حاتیب زاده گفته قطار مذاکره از ریل خارج نشده است، آیا در 100 روز گذشته تغییری رخ داده است یا خیر، گفت: به نهایی رسیده است. نقطه و از ما می خواهد که توقف در یک ایستگاه خاص را در نظر بگیریم. گاهی لازم بود و درخواست طرف‌های مذاکره برای رفع تحریم‌ها و گاهی برای جمع‌بندی و بازتعریف وضعیت نهایی مذاکرات مجبور بودیم مذاکرات را چند روزی متوقف کنیم. آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده است. در پاسخ به این قطعنامه، ما سه گام مهم برای اقدامات هسته ای بیشتر برداشتیم، از جمله 27 دوربین مداربسته که مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی توصیف کردند.

جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به یک توافق خوب و پایدار جدی است/ مذاکره‌کنندگان به رایزنی با غرب ادامه می‌دهند

وی گفت: “کشور دیگر، به ویژه ایالات متحده و نماینده عالی اتحادیه اروپا در خاورمیانه و شمال آفریقا، آقای بورل و مورا، به تلاش های خود برای بازگرداندن همه کشورها به مذاکرات و ادامه مذاکرات ادامه می دهند.” در چند ساعت گذشته، آقای باقری، مذاکره کننده ارشد ما و همکارانم به طور مداوم با آقای مورا در تماس بوده اند. امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم مسیر درست را دوباره در مسیر ادامه دهیم.

وی تاکید کرد: می خواهم یک بار دیگر تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به یک توافق خوب، قوی و پایدار جدی است و ما به مسیر دیپلماسی که مسیر درستی است ادامه خواهیم داد و یک بار دیگر خواهیم کرد. ایالات متحده برای موفقیت واقع بین است. ما آخرین مرحله مذاکرات را دعوت می کنیم.

لاوروف: ما روی ابتکار رئیس جمهور ایران برای یک “معامله بزرگ” کار می کنیم

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای روس خود گفت: “ایران و روسیه تصمیم گرفته اند روابط خود را گسترش دهند. ما موافقیم که روابط بین دو کشور می تواند به سطح بالایی برسد.” برای این منظور، ما در حال کار بر روی یک توافق بزرگ دیگر هستیم که توسط رئیس جمهور ایران آغاز شده است.

تجارت روسیه با ایران به حدود 4 میلیارد تن رسیده است

وی گفت: تجارت ما در سال گذشته 80 درصد رشد کرد و به حدود 4 میلیارد دلار رسید. ما باید راه های ویژه ای در زمینه های انرژی، حمل و نقل و کشاورزی، مالی و گمرک پیدا کنیم. در نیروگاه بوشهر در فاز دوم و سوم مشغول کار هستیم.

وی گفت: نباید اجازه دهیم آمریکا و اقمارش اصول حقوق بین الملل و اساس منشور سازمان ملل و برابری حاکمیت ملت ها را تغییر دهند. روسیه و ایران تحریم های یکجانبه علیه ایالات متحده را محکوم کردند.

وی تاکید کرد: در داخل سن پترزبورگ نیز همکاری های دو کشور را مورد بررسی قرار دادیم و در آینده نشست مشترک کمیسیون را برگزار خواهیم کرد. وزارت خارجه هر دو کشور حمایت سیاسی و دیپلماتیک را در مورد همه مسائل ارائه می کنند.

لاروف گفت: ما همچنین در مورد سوریه در چارچوب روند آستانه صحبت کردیم و توافق کردیم که به هماهنگی خود ادامه دهیم.

برجام باید از سال 1394 به همین شکل و بدون هیچ الحاقی احیا شود

لاوروف خطاب به برجام گفت: هدف ما در برجام این است که اشتباهات آمریکا را اصلاح کنیم. زمانی که ایالات متحده از برجام خارج شد، باز هم قوانین بین المللی را نقض کرد. باید تلاش کنیم تا برجام در سال 2015 به شکل اولیه خود بدون هیچ گونه الحاقی احیا شود.

وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به سوالی درباره همکاری ایران و روسیه برای دستیابی به یک توافق خوب و پایدار و از سوی دیگر تعهد آمریکا به اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، گفت: توجه کنید. ایالات متحده بر اساس مسائل خود عمل می کند و رای دهندگان را از درون منحرف می کند.

وی ادامه داد: یک سال پیش آمریکا تلاش کرد ما را متهم به قطع مذاکرات در وین کند اما همه اذعان دارند که خود آمریکا روند توافق را متوقف می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خروج از نسخه موبایل