بایدن برای گفتگو درباره نفوذ ایران به منطقه سفر خواهد کرد – خبر زنده

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار ادعاهای اثبات نشده گفت: «نفوذ مخرب» در ایران یکی از موضوعاتی است که بایدن در سفرهای خود به عربستان سعودی و اسرائیل درباره آن صحبت کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت واشنگتن برای بازگشت به توافق هسته ای موسوم به برجام که آمریکا در سال 1397 از آن خارج شد، تلاش خواهد کرد.

مذاکرات برای لغو تحریم ها در وین چند ماه است که متوقف شده است. دولت آمریکا از آغاز مذاکرات بارها به جای ارائه ابتکار عملی برای پیشبرد مذاکرات، تلاش کرده است تا کشورهای مختلف را به تاخیر و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند.

کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا در ماه‌های اخیر و پس از توقف مذاکرات در وین، به رویه معمول خود مبنی بر توسل به عملیات روانی و رسانه‌ای برای متهم کردن ایران و تبرئه ایران روی آورده‌اند.
آنها با ربط دادن مذاکرات به جنگ اوکراین، ابتدا مدعی شدند که روسیه مانع از مذاکرات شده است.

پس از اینکه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جریان دیدار حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه ایران به صراحت اعلام کرد که موضوع درخواست مسکو برای همکاری با ایران پس از اجرای کامل برجام مانعی برای ادامه مذاکرات نیست، کشورهای غربی موضوع ایران با این ادعا مطرح شد که درخواست تهران برای حذف سپاه از فهرست سازمان های موسوم به تروریستی مذاکرات را به بن بست رسانده است.

یکی از دلایل شکست طرف های آمریکایی در انجام اقدامات لازم در مذاکرات وین، مخالفت اعضای کنگره با سیاست دولت بایدن در قبال برجام بود. یکی از انتقاداتی که به این گروه از قانونگذاران آمریکایی وارد است این است که برجام به همه حوزه های مناقشه آمریکا با ایران از جمله فعالیت های منطقه ای و برنامه موشکی ایران نمی پردازد.

  قطعی های احتمالی برق در روزهای سرد تهران

سی ان ان امروز گزارش داد که متحدان آمریکا نگران هستند که دولت بایدن هیچ طرح جایگزینی برای شکست ادعایی مذاکرات با بریکس ندارد.

این در حالی است که سایت شبکه خبری سیوان چند روز پیش در مطلبی تحلیلی به دولت بایدن هشدار داده بود که دستش از گزینه ها علیه ایران خالی است.

دیدگاهتان را بنویسید