باورهای غلط در مورد نمک یددار و نمک دریا – خبر زنده

باورهای غلط در مورد نمک یددار و نمک دریا

 – خبر زنده

انجمن 24- دکتر سیده زهرا شریعت پناهی، عضو هیئت علمی دانشکده علوم غذایی و صنایع غذایی و انستیتو تحقیقات تغذیه و مواد غذایی گفت: نمک دریا حاصل تبخیر آب دریاست و در سواحل دریا جمع می‌شود.

به گفته وی، این نمک که در سواحل دریا انباشته شده، در معرض باز و نور خورشید قرار می گیرد و مقادیر قابل توجهی ید تبخیر می شود. نمک دریا ید کافی برای تامین نیاز روزانه مردم را ندارد.

وی گفت: نمک دریا دارای ناخالصی های نامحلول مانند ماسه، خاک، گل و همچنین ناخالصی های محلول مانند گچ، سرب، جیوه، آرسنیک و کادمیوم است که باعث ایجاد سرطان و عوارضی از این قبیل می شود. کم خونی، آسیب پوست، آسیب به استخوان ها، کبد، کلیه ها و طحال.

وی افزود: بیشتر ناخالصی های موجود در نمک تصفیه نشده، گچ یا سولفات کلسیم است که به دلیل رنگ سفید آنها را نمی توان از نمک اصلی تشخیص داد، اما نمکی که حاوی مقدار زیادی از این ماده است، تلخ و متفاوت از نمک تصفیه شده است. “


بیشتر بخوانید: پنج فایده نمک دریا برای سلامتی


شریعتی پناهی در ادامه سخنان خود گفت: ناخالصی های موجود در نمک تصفیه نشده شوری نمک را پنهان می کند. به همین دلیل فرد برای رسیدن به طعم مطلوب از نمک بیشتری استفاده می کند که این امر خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می دهد.

اصول مهم در تهیه و نگهداری نمک

یک محقق دانشگاه با اشاره به نگهداری مناسب نمک یددار تصفیه شده، گفت: نمک یددار را باید در ظروف دربسته از چوب، سرامیک، پلاستیک یا فایبرگلاس نگهداری کرد و این ظروف را باید دور از نور، گرما، رطوبت و هوا نگهداری کرد.

  آدم ربایی ناموفق در ساویابلا/ سه آدم ربای خشن دستگیر شدند - خبر زنده

وی توصیه کرد: مردم تا شش ماه پس از خرید به اندازه کافی نمک بخرند تا مصرف کنند.

این متخصص تغذیه همچنین تاکید کرد: برای حفظ ید حتما در آخرین مرحله پخت به غذا نمک بزنید.

نکات مهم هنگام خرید نمک

شهید بهشتی کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی به مردم توصیه کرد هنگام خرید نمک خوراکی از فرآورده ید تصفیه شده خریداری کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شریعت پناهی به درج عبارت ید تصفیه شده روی بسته بندی، توجه به تاریخ ساخت و تاریخ انقضا، توجه به پروانه ساخت و برند استاندارد و نمک اشاره کرد. خلوص بسته بندی (حداقل خلوص 99) (2%) در هنگام خرید.

دانشیار دانشگاه با اشاره به انتشار برخی مطالب غیرعلمی از سوی دلالان درباره نمک یددار، نمک دریا و سنگ نمک در برخی سایت ها، تاکید کرد: مصرف نمک یددار تصفیه شده برای همه افراد جامعه و بدون عوارض توصیه می شود. همراه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید