بانک مرکزی باید برای اجرای باقی مانده وظایف قانون جدید چک جدول زمانی ارائه کند

به گفته الف، در حالی که قرار بود بانک مرکزی تا پایان سال 1399 زیرساخت های لازم را برای اجرای تعهدات قانون جدید چک فراهم کند، اما قانون جدید چک هنوز به طور کامل اجرایی نشده بود؛ اما در صورت عدم اجرای قانون جدید، این موضوع در دستور کار قرار گرفت. این امر علیرغم اجرای ناقص قانون جدید چک است، اما این قانون تاثیر زیادی در افزایش اعتبار چک های مبادله شده بین افراد داشته است.
بر اساس آماری که بانک مرکزی هر ماه منتشر می کند، از ابتدای سال 1400 که مهمترین تکلیف قانون جدید احراز هویت، یعنی لزوم ثبت و تایید چک در سامانه صیادی توسط صادرکننده و گیرنده، تا زمانی که پایان شهریورماه در مجموع 42 میلیون فقره چک مبادله شده که 21 میلیون فقره آن مربوط به چک های جدید و 21 میلیون فقره مربوط به چک های نو بوده است. نسبت چک های برگشتی به مبادله ای در دسته چک های قدیمی معادل 9 درصد و در دسته چک های نو معادل 5 درصد است که نشان دهنده افزایش رونق و اطمینان چک های نو در بازار است.
با توجه به اثرات مثبتی که قانون جدید چک بر فضای کسب و کار داشت، انتظار می رود بانک مرکزی با اجرای کامل قانون جدید چک، تراکنش ها را بیشتر بهبود بخشد.
به همین دلیل حجت الاسلام حسن شجاعی رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس درباره اقدامات بانک مرکزی پس از جلسه روز دوشنبه با کمیسیون اصل 90 برای اجرای کامل قانون جدید گفت: در این جلسه مقرر شد که بانک مرکزی بانک قانون موظف است کلیه مواردی را که باید انجام شود مشخص و موارد محقق نشده را تعیین و برنامه زمانبندی اجرای موارد محقق نشده را طبق ماده 90 به کمیسیون ارسال و جهت اطلاع منتشر کند.

مهمترین اقدام بانک مرکزی برای اجرای قانون جدید چک
با توجه به الزام ثبت و تایید اطلاعات چک در سامانه صیادی توسط صادرکننده و گیرنده و همچنین عدم رسیدگی به سایر چک های ثبت نشده در سامانه صیادی توسط شبکه بانکی، بانک مرکزی نیاز به افزایش دسترسی عمومی به ترتیب سیستم ماهیگیری.
در حال حاضر امکان ثبت و تایید اطلاعات چک در سامانه صیاد از طریق موبایل بانک و اپلیکیشن های تجاری وجود دارد، اما در مناطق کم برخوردار برخی از افراد به گوشی هوشمند و اینترنت دسترسی ندارند و به همین دلیل از تراکنش چک رنج می برند. دشوار می شود
برای رفع مشکل این دسته از افراد، بانک مرکزی راهکاری را برای مراجعه حضوری به شعب بانک ها جهت ثبت نام و تایید اطلاعات چک ارائه کرده است اما به دلیل اینکه مراجعه به بانک پس از هر تراکنش چک زمان زیادی می برد و باعث ازدحام جمعیت می شود. شعب بانک‌ها و در نتیجه سرعت ارائه خدمات بانکی کاهش می‌یابد، بنابراین اتصال دستگاه‌های خودپرداز و کارت‌خوان و همچنین سامانه پیامکی ثبت نام و تأیید چک‌ها به منظور تسهیل دسترسی مردم به سامانه ماهیگیری ضروری است.
علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه نشست رئیس کل بانک مرکزی و کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی و در جمع خبرنگاران یکی از مهمترین بحث های قانون چک را ضبط کرد. در این نشست گفت: در حال حاضر این فرصت از طریق اپلیکیشن های موبایلی فراهم می شود اما از طریق پیامک و خودپرداز محقق نمی شود که مورد تاکید کمیسیون اصل 90 مجلس بود.
وی افزود: تمامی بانک ها از آذرماه تا پایان سال جاری به تدریج امکان ثبت و تأیید چک از طریق دستگاه های خودپرداز را فراهم می کنند. البته با توجه به اینکه اکثر مشتریان به شعب مراجعه می کنند، بانک ها را موظف کردیم که از طریق دستگاه های خودپرداز سریعتر این امکان را فراهم کنند.

مشارکت دادن مردم در اجرای قانون از طریق آموزش
از سوی دیگر، با توجه به اینکه در قانون جدید چک از سازوکارهای به روز و مبتکرانه ای برای همکاری با جمهوری چک استفاده می شود که قبلا وجود نداشته است، لازم است این موارد جدید هم به اطلاع عموم و هم به مردم برسد. کارکنان شعبه بانک تا مردم بتوانند به راحتی از مزایای قانون جدید چک در معاملات خود استفاده کنند.
حجت الاسلام حسن شجاعی، رئیس کمیسیون قانون 90 مجلس پس از جلسه کمیسیون قانون 90 با رئیس کل بانک مرکزی در روز دوشنبه (24 آبان) گفت: و حتی کارمندان بانک ها دوباره نیاز به آموزش دارند.
وی با اشاره به اینکه بر اساس گزارش ها برخی از کارکنان بانک ها همکاری لازم را با مردم نداشتند، خاطرنشان کرد: مقرر شد بسته آموزشی و همکاری بیشتر کارکنان بانک ها با مردم در موضوع چک تهیه شود.

اجرای کامل قانون جدید چک نیازمند جدیت بانک مرکزی است
همانطور که اشاره شد، قوانین چک، علیرغم اجرای ضعیف، تأثیر مثبتی بر محیط کسب و کار داشته است. به همین دلیل انتظار می رود بانک مرکزی با اتصال دستگاه های خودپرداز و کارت خوان به سامانه صیادی، امکان دسترسی آسان مردم به سامانه صیادی و همچنین کار آسان با چک را فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید