بازگشت به پدیده شوم پزشکان به بهانه پایین بودن نرخ پزشکی / پزشکان را زیر میزی بگیرید کجا شکایت کنیم؟

بازگشت پدیده شوم پزشکان زیر میز

انجمن 24 – هزینه عمل من برای برداشتن فیبروم رحم شما 20 میلیون تن است، همین الان برای شما که بیمار پارسال من بودید 5 میلیون تن تخفیف دادم و هزینه بیمارستان 10 میلیون تن است. برای جراحی توده تخمدان شما 10 میلیون تن دریافت خواهم کرد. همچنین باید هزینه بیمارستان را خودتان بپردازید.»

به گزارش جامعه 24، این سخنان دو متخصص زنان و زایمان به دو بیمار متفاوت است، پزشکانی که رسما از بیماران حقوق خارج از تعرفه مصوب خدمات را مطالبه می کنند. این علاوه بر آن چیزی است که بیمارستان به آنها پرداخت می کند. چند سالی است که برخی از پزشکان این موضوع را مطرح می کنند، اما بهانه ها متفاوت است. به گفته یک بیمار جراحی، مالیات های بالا، نرخ های پایین یا توانایی پزشک در انجام این روش خاص تا زمانی که واریز نشده باشد، پرداخت نمی شود و پول به حسابی غیر از حساب پزشک واریز می شود.


بیشتر بخوانید: فروش کارت واکسیناسیون کرونا چه شد؟


بحث پیمانکاران فرعی برخی پزشکان مدتی است دوباره مطرح شده است، پیمانکاران فرعی پولی هستند که خارج از تعرفه هتل بیمارستان و حقوق مصوب به برخی پزشکان داده می شود وگرنه این پزشک معالجه بیمار را متوقف می کند.

برداشت هرگونه وجه از بیمار خارج از تعرفه های مصوب از نظر وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی تخلف محسوب می شود و پزشکی که زیر میزی بیفتد نیز مجازات می شود. از سوی دیگر در کتاب «ارزش نسبی خدمات سلامت» آمده است: بیمارستان ها و مراکز دارای جراحی محدود نسبت به ارائه خدمات در این موسسات، انعقاد هرگونه قرارداد و یا پرداختی بالاتر از تعرفه های مصوب هیأت وزیران سازمان ها برای بیمه های اولیه و ثانویه و غیره. موسسات حمایتی و سایر موسسات دولتی و غیردولتی خریدار خدمات سلامت و هرگونه قرارداد مالی بین موسسات و مراکز “ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به ضرر دریافت کنندگان خدمات تخلف است.”

  باد به گسترش سریعتر ویروس تاج کمک می کند

تایید گسترش پزشکان رسانه های زیرزمینی

به گزارش جامعه 24، اما وزارت بهداشت این موضوع را تکذیب نکرد. این موضوع هفته گذشته در نشست خبری علیرضا رحیم نیا، رئیس بازرسی وزارت بهداشت تایید شد و گفت: من بحث زیر توده را رد نمی کنم و نمی گویم کسی زیر توده را نمی گیرد. «یکی از سیاست های ما برخورد با جدول فرعی است و راه حلی را پیشنهاد کرده اند که باید بررسی شود؛ اگر مردم بخواهند هزینه درمان را بپردازند، باید حسابداری بیمارستان را بپردازند.

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت نیز در اولین نشست خبری خود گفت: البته ما نمی توانیم چیزی را که خارج از قانون باشد تحمل کنیم. اگر با همکاران خارج از بخش دولتی برای رعایت قانون کار کنیم. تعرفه ها و شانس ها مشخص است، قطعا خط قرمز ما برای بحث خواهد بود. اگر یک میز در یک مرکز پزشکی خصوصی بسته شود یا کاری غیرقانونی انجام شود، قطعاً به همکاری با آنها ادامه نخواهیم داد.

محمدرضا اسدی، معاون اول سازمان نظام پزشکی کلان شهر تهران، پرداخت خارج از تعرفه های مصوب پزشکی را تخلف دانست و به جامعه ۲۴ گفت: با وجود اینکه تعرفه های فعلی سخت است، هیچ پزشکی اجازه ندارد از بیمار ریالی خارج از این تعرفه ها هزینه بگیرد. تخلف است و ما به شدت با آن برخورد خواهیم کرد.

نحوه برخورد با پزشکان

محمدرضا کرادمند جانشین رئیس پلیس سازمان نظام پزشکی در گفتگو با جامعه 24 با تاکید بر کم بودن دستمزد پزشکان، با تاکید بر اینکه آمار شکایات مربوط به این پدیده افزایش نمی یابد، گفت: نداریم. دومی را داشته باشید، بنابراین این هنوز مشکلی نیست.

  ما از 9 دسامبر دیگر نقش جنگی در عراق نخواهیم داشت

وی افزود: اما در صورتی که دریافتی خارج از تعرفه به سازمان نظام پزشکی اعلام شود، با آن برخورد می کنیم.

خردمند گفت: برخورد با پزشکان متخلف که به آنها میز تحویل داده شده، هم بر عهده سازمان نظام پزشکی و هم سازمان تعزیرات حکومتی است.

وی ادامه داد: در صورت دریافت شکایت در سازمان نظام پزشکی مشمول تخلفات انتظامی و برخورد انتظامی خواهد شد. اقدامات انضباطی معمولاً با اظهارات شفاهی و کتبی شروع می شود و به سه ماه و یک سال افزایش می یابد و به تدریج ممنوعیت طبابت افزایش می یابد. بستگی به میزان تخلف دارد.

عدم آگاهی بیمار از حقوق سلامت

به گزارش جامعه 24، با وجود این ادعاها، درصد قابل توجهی از بیماران از حقوق خود بی اطلاع هستند و به همین دلیل ممکن است بسیاری یا مجبور به پرداخت زیر میزی شوند یا ندانند که آیا پزشک از آنها چیزی غیر از بیمه درمانی می خواهد. صندوق در این مورد به ارگان های نظام پزشکی، موسسات کیفری دولتی یا خدمات شکایات وزارت بهداشت گزارش دهد. اگر این اتفاق بیفتد ممکن است در مدت کوتاهی بر تعداد متخلفان در سازمان نظام پزشکی افزوده شود و در درگیری های شدید انتظامی این پدیده مخرب بهداشتی به تدریج برای همیشه انباشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید