این فرهنگ در جامعه وجود دارد که “کارمند دولت باشیم تا آب کم شود” – خبر زنده

عضو هیأت رئیسه مجلس یازدهم در گفت و گو با جامعه 24 گفت:

این فرهنگ در جامعه وجود دارد که “کارمند دولت باشیم تا آب کم شود”

 – خبر زنده

انجمن 24، محمد آیتی: معضل «فرار مغزها» در ایران، به ویژه در دهه های اخیر، همواره حائز اهمیت بوده است. بر اساس آمار مجلس شورای اسلامی در سال 1389، 60 هزار ایرانی مهاجرت کرده در سال جاری در زمره مهاجران نخبه طبقه بندی می شوند. این افراد اغلب در مسابقات علمی مقام دارند و یا جزو بهترین افراد کنکور یا دانشگاه هستند.

دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و به‌ویژه دولت هاشمی رفسنجانی تلاش کرده‌اند جلوی این رویه را بگیرند و حتی نخبگان برجسته مهاجر را به کشورشان بازگردانند، اما این اتفاق هرگز رخ نداده و همچنان شاهد مهاجرت نخبگان زیادی از کشور هستیم.

صندوق بین المللی پول (IMF) در گزارشی در سال 2009 اعلام کرد که ایران در بین 91 کشور در حال توسعه یا توسعه نیافته جهان از نظر مهاجرت نخبگان رتبه اول را دارد. این صندوق بیکاری، درآمد پایین اساتید و نخبگان، ناهماهنگی های مالی و اداری، نبود پایگاه علمی تخصصی و بی ثباتی سیاسی و اجتماعی را از دلایل مهاجرت ایران عنوان می کند.

احمدی نادری یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس یازدهم در این خصوص به جامعه 24 گفت: در اینکه ایران باید از ظرفیت نخبگان کشور استفاده کند شکی نیست و نباید در این زمینه تبعیض و تنگ نظری وجود داشته باشد. “

وی افزود: کشورهای توسعه یافته دهه هاست که در مسیر تولید ثروت و در نتیجه شرکت های دانش بنیان جاافتاده قرار گرفته اند. رهبر معظم انقلاب نیز چندین بار این نگرانی را مطرح کردند و عمدتاً شعار 1401 به همین دلیل نوشته شد.

  با پیدا کردن یک برادر گمشده، میلیاردها ارث را تقسیم کنید

نماینده تهران گفت: استفاده از ظرفیت نخبگان کشور و شرکت های دانش بنیان باید خط مشی مشترک نظام باشد که خوشبختانه با تاکیدی که صورت گرفته اجرا می شود. قبل از مطرح شدن شعار سال 1401 مجلس یازدهم قانون جهش دانش بنیان را تصویب کرد و این نیز نشان از دغدغه ما بود، اما باید بررسی کرد و دید چرا کار در این مسیر کند است که شاهد خروج بوده است. از بسیاری ما دانشمندان کشور هستیم.

یکی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس گفت: معتقدم مهمترین دلیلی که ما را به این نقطه رسانده است، تکیه بر اقتصاد رانت نفتی است که فقط مربوط به جمهوری اسلامی نیست. . این باعث ایجاد فرهنگ بدی شده است زیرا اتکا به نیروی کار محلی کاهش یافته است.


بیشتر بخوانید: اعتراض کارگران نهادهای دولتی به افزایش حقوق


نادری خاطرنشان کرد: ایران در حال فاصله گرفتن از اقتصاد رانتی است که از سال 1908 تا 2022 شکل گرفت، اما همچنان فرهنگ را می‌بینیم که می‌گوید کارمند دولت باشید، بنابراین آب کمیاب است زیرا وابستگی به دولت که رانت می‌دهد «کشورهایی که دارند». دولت رانتی گذشت یا کشورهایی که در مسیر صنعتی شدن قدم گذاشته اند در این موضوع دخالتی نداشته اند.

وی افزود: در نسل های آینده باید این باور ایجاد شود که اتکا به دولت و رانت باید متوقف شود. این فرهنگ باید نهادینه شود تا با کمک شرکت های دانش بنیان تولید علم در نظام آموزشی و دانشگاهی اتفاق بیفتد. اگر این فرهنگ با اراده جدی و خالص همراه شود، در نهایت موفق خواهد شد.

  پیام واضح افزایش 50 درصدی بلیت سینما چیست؟ - خبر زنده

عضو هیأت رئیسه مجلس افزود: باید زیرساخت هایی برای چابک سازی دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان وجود داشته باشد. به همین دلیل قانون جهش تولید را بر اساس دانش به تصویب رساندیم تا قوانین آزاردهنده و دست و پا گیر در این زمینه حذف شود. علاوه بر این، برای رسیدن به یک هدف باید موضوع را زنده نگه داشت، یعنی استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان به عنوان مدعیان تولید دانش در مورد ثروت را مدام مطرح کرد تا این اتفاق مبارک رخ دهد.

نماینده تهران در پایان خاطرنشان کرد: ممکن است با نقشه راه استخدام نخبگان، تحریم ها دور بزند. مجلس قوانین خوبی در این زمینه تصویب کرده است که اگر دولت به آنها عمل کند در دهه آینده شاهد تاثیر آن خواهیم بود و شاید ایران جزو کشورهای دانش بنیان دنیا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید