این آژانس خواستار ازسرگیری نظارت و بازرسی در ایران است

به گزارش فارس، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در نشست خبری در وین گفت: رایزنی با مقامات ایرانی به این معنا که نتوانستیم به نتیجه برسیم بی نتیجه بوده است. شما از یافتن راه حل دست برنخواهید داشت.

من به تلاش برای رسیدن به تفاهم ادامه می دهم، مذاکرات در ایران بی نتیجه بوده است

وی گفت: باید اینگونه توصیف کنم که رایزنی ها و مذاکرات در ایران بی نتیجه بود به این معنا که ما نتوانستیم به مشکلات پایان دهیم. من از تلاش برای رسیدن به تفاهم دست نخواهم کشید، اما نتوانستیم در مورد موضوعاتی که دیروز بحث کردیم به نتیجه برسیم.

رافائل گروسی به رویترز گفت: ما دیروز به مذاکرات پایان دادیم. ما هنوز در حال مذاکره هستیم. موضوعات باقی می ماند. ما مدام در حال مذاکره هستیم اما دیروز به توافق نرسیدیم. «با همه تلاش‌هایمان، دیروز نتوانستیم به نتیجه برسیم.

ما می خواهیم نظارت و بازرسی آژانس در ایران را احیا کنیم

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره مذاکره با مقامات ایرانی گفت: مذاکرات موفقیت آمیز نبوده است. من خواستار احیای ظرفیت نظارت و بازرسی مورد نیاز آژانس هستم. من می خواهم دوربین های آژانس را احیا کنم، تجهیزات آژانس را سرویس و تعمیر کنم و اینها، و مورد دیگر این است که ما مسائل احتیاطی باقی مانده داریم. «در مذاکرات شما سعی می‌کنید از مسائل دفاع کنید، چیزهایی را پیشنهاد می‌کنید، اما امکان توافق ایران با ما وجود نداشت.

مذاکرات در ایران سازنده بود، اما نتوانستیم به توافق برسیم، اما باید به توافق برسیم

گروسی در پاسخ به سوال خبرنگار پرس تی وی درباره تفاوت لحن بین سخنان مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در کنفرانس مطبوعاتی در تهران و بیانیه بعدی گفت: گفتگوها (با مقامات ایرانی) سازنده، عادلانه و حرفه ای بود. این یک مشکل است، اما ما نتوانستیم به توافق برسیم. ما باید به توافق برسیم و باید آن را انجام دهیم.»

من تلاش خود را برای ادامه مذاکرات با مقامات ایرانی متوقف نخواهم کرد

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آن زمان تاکید کرد که گفت وگو با مقامات ایرانی باید ادامه یابد و در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: من متوقف نمی شوم و این بسیار مهم است.

گروسی درباره نظارت و بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران گفت: ما به نقطه ای نزدیک می شویم که نمی توانم تداوم دانش آژانس (در مورد فعالیت های هسته ای ایران) را تضمین کنم.

این نشست نیاز به ادامه و تبادل نظر بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی دارد

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر لزوم همکاری ایران و آژانس گفت: باید همدیگر را ببینیم و همدیگر را بشناسیم. در حال حاضر موفق به برگزاری چنین جلسه ای شده ایم و این به ما کمک می کند. من به آنها گوش دادم و آنها به من گوش دادند. آنها در مورد موضوعات خاص نظرات خاصی داشتند. من همچنین توانستم نظرات خود را در مورد این روند برای آنها توضیح دهم و انتظارات خود را از آنها بیان کنم.”

موضوع بازداشت هسته‌ای ایران موضوع بحث روز گذشته با مقامات ایرانی نبود

رافائل گروسی در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوال محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر اینکه آژانس اذعان کرده است که از برنامه هسته‌ای ایران انحراف نمی‌کند، گفت: «اول، من چیزی برای اعتراف ندارم. . ما در مورد چنین چیزی بحث نکرده ایم. «فکر می‌کنم آن‌ها به گزارش‌های قبلی آژانس اشاره کردند که در آن من گفتم در برنامه هسته‌ای ایران انحرافی وجود ندارد، اما دیروز در این مورد بحث نکردیم.

امیدواریم موضوع بازرسی آژانس تکرار نشود

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به سوالی درباره برخی گزارش‌ها گفت: امیدواریم این اتفاق تکرار نشود و دلایلی وجود داشته است، اما هرگونه اقدام امنیتی باید در راستای توافقات بین آژانس و همه طرف‌ها باشد. . بازرسی های فیزیکی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی

گروسی در خصوص دسترسی محدود آژانس به اطلاعات و فعالیت های هسته ای ایران توضیح داد: اجازه بدهید به شما بگویم در ایران چه می گذرد.

ما به همکاری با ایران برای حل مسائل باقی مانده ادامه خواهیم داد

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داد: باید به شورای حکام گزارشی از وضعیت فعلی ایران بدهم و در عین حال به تعامل و ارتباط با ایران ادامه خواهم داد تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم. سریع حلش کن . . تا جایی که لازم باشد، برای حل این مسائل با مقامات ایرانی کار خواهیم کرد.

مواضع ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بسیار متفاوت است و من با دولت جدید ایران کار می کنم

وی در پایان نشست خبری خود درباره اختلافات ایران و آژانس گفت: مواضع ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بسیار متفاوت است و این جای تعجب نیست. چالش همه ما درک همدیگر است. دولت جدید روی کار آمد و دیدگاه های خاص خود را دارد. من فکر نمی کنم مشکلی وجود داشته باشد و باید با دولت آنها کار کنم. ما باید به توافق برسیم.»

رافائل گروسی دوشنبه شب (اول آذرماه) وارد تهران شد و پیش از ظهر سه شنبه با محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار کرد.

گروسی در جمع بندی گفتگو با رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: به دنبال ادامه مذاکرات با ایران برای یافتن زبان مشترک و رسیدن به نتیجه مثبت هستیم.

وی همچنین بعدازظهر سه شنبه با حسین امیرعبدالهیان دیدار کرد. در ادامه این دیدارها، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی عازم وین شد و در اولین روز از نشست سه روزه سه روزه شورای حکام آژانس که به صورت مجازی در حال برگزاری است، شرکت کرد.

نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز ساعت 13:00 به وقت تهران در وین برگزار شد و محور اصلی این مذاکرات ایران است.

گزارش ها حاکی از آن است که اعضای شورای حکام گزارش کمیته همکاری های فنی، راستی آزمایی و نظارت جمهوری اسلامی ایران در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، درخواست تضمین در کره شمالی و اجرای پادمان های NPT را مورد بحث و بررسی قرار دادند. توافق در سوریه و صحبت می کنند.

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین اتریش گفت: به دلیل محدودیت های عروق کرونر در اتریش، نشست شورای آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور مجازی امروز (چهارشنبه) برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید